Vitamíny

18. března 2010 v 23:52 | Tuška |  Informace a podněty
Od loňského července Ninda přestala jíst skoro všechno (díky topamaxu - antiepileptikum, které jí způsobilo nechutenství), v září jsme snížili léky a chuť k jídlu se Nině zase vrátila ... bohužel ne na všechno.

Do toho hrozného léta, kdy vše odmítala, jedla úplně perfektně! Papala všechno, včetně ovoce a zeleniny, i když tu spíš vařenou, ale sem tam si kousla i syrové, zkrátka jedla maso, brambory, rýži, semtam těstoviny, luštěniny, jogurty, namazaný chléb, jedla opravdu všechno. Taky milovala piškoty, měla období, kdy hodně.


Během nechutenství jsme zůstali na ranním chlebu s něčím a potom asi na 9 jogurtech v průběhu dne! Byla jsem z toho na prášky, ale nic jsem s tím nezmohla. Nina stále stála u lednice a křičela po jogurtu. Kdybych jí ho nedala, nejedla by nic.

Od září se to upravilo, chuť na jídlo se dcerce vrátila, ale skončili jsme pouze na chlebech s "něčím" (nejradši má pomazánkové máslo a pak různé pomazánky doma vyrobené, nepohrdne ani paštikou) a jogurtech, sem tam přesnídávka. Žádné teplé vařené jídlo.

S jogurty jsme klesli na 3 denně a krajíců chleba sní za den hodně, možná 5, možná víc, jak kdy. Prostě papá pěkně a s chutí, ale jídelníček má hoooodně omezený. S tím souvisí aspoň jedna pozitivní věc, že nejí ani sladkosti, a to žádné. Dokonce ani milované piškoty do sebe nedostane!
To vařené jídlo mě až tak nedrtí, i když je samozřejmě ochuzená o mnoho chutí. Spíš řeším to, že jí zmizel přísun vitamínů a minerálů z čerstvé živé stravy - z ovoce a zeleniny.

Jediné, co sní z této oblasti, je jednou dvakrát za měsíc malý banán a občas - dvakrát do týdne - jí propašuju na chleba s pomazánkovým máslem plátky rajčete. Po ránu, kdy mívá hlad, to sní vcelku bez problémů, během dne už pak ne.

Konečně se dostávám k tomu, proč jsme začala psát tento článek.

Vypadá to, že jsme problém s přísunem vitamínů z větší části snad vyřešili!!!

Můj taťka jednoho dne vymyslel, aby jí mamka na odšťavovači udělala šťávu z pomerančů. Ještě jsme se s mamčou obě ofrňovaly, že to malá pít nebude, ale ejhle! Překvapila a pomerančovou šťávu naředěnou vodou vypila tak rychle, že jsme zíraly!

Naši mají ten klasický odšťavňovač na elektriku, který ovoce a zeleninu "rozšrotuje" a odstředivou silou se odšťaví tekutina.
Prý jsou ale lepší ty odšťavovače, které ovoce lisují tlakem, v této šťávě pak nejsou prý ty rožšrotované kousky vlákniny, která se může lidem, pokud šťávy ale pijí opravdu hodně moc, usazovat ve střevech a způsobovat problémy. Pokud si někdo dá jednu skleničku denně pro zdraví, tam si myslím, že tento problém nehrozí.

Poté, co vypila šťávu z jablka, z pomeranče i z mrkve, se naši rozhodli, že nám koupí odšťavovač. Domluvila jsem se s mamkou, že nebudou kupovat ten na elektriku. Protože je to vlastně hlavně pro potřeby Ninušky a není té šťávy potřeba hodně (litry a litry ... jako když mamka svého času dělala šťávu pro čtyřčlennou rodinu - z toho děti (já a brácha) už skoro dospělí), doporučila mi nebrat ten elektrický, protože to většinou skončí na tom, že se to pak musí mýt ... dost důkladně, protože kousíčky ovoce jsou všude, a taky dost opatrně ... vzhledem k elektrickému motůrku.

Mé rodiče oslovil odšťavovač, který ukazují v televizi (Pro V Juiser). Je jednoduchý a "pohledný", lisuje se tlakem, vlastně tu šťávu člověk mačká, ale mnohem jednodušeji a s větší čistotou, než na klasickém vymyčkávátku na citron nebo pomeranč.

Navíc je vhodný na všechno ovoce, jen tvrdá zelenina (mrkev) se musí předtím nastrouhat.
Po dohodě ho naši objednali, chvíli jsme čekali, než reklamu na něj chytnem v televizi, protože k tomu jsou takové serepetičky jako zdobítka a vykrajovátka na zeleninu a ovoce zdarma. Když si to objednáte přes internet, dostanete odšťavovač za stejnou cenu, ale bez zdobítek. No, nevím, jestli je někdy využiju, ale za ty prachy to neber, že?

Mám ho doma několik dnů a skoro každý den má Nina nějakou šťávičku - z hrozna, z hrušek, z jablek, z pomeranče ... to je zatím asi vše, ale chystám se na rajčata a na ananas a kiwi (to už mám koupené), v létě na meloun a jiné druhy ovoce.

Vždy jí vylisuju tak tři čtvrtě hrnečku šťávy a doleju to vodou. I když je chuť trochu nakyslá, Nině to nevadí (zatím) a hezky pije.

Mám radost, že má možnost do sebe dostat obrovské množství ovoce, i když v tekuté formě, v porovnání s tím, kolik ho snědla ještě před pár dny (= žádné!).
No a s ovocnými šťávami jí do těla leju i vitamíny. Hurá!

............................................................................................................

Jak řešíte přísun vitamínů svým dětem, tedy těm s omezeným jídelníčkem, vy? Máte nějaký jiný fígl? Dáváte někdo taky čerstvé šťávy? (Nemyslím si, že by tak geniální byla jen naše rodina.)

Nebo dáváte vitamíny z lékárny?

Napište, jak je to u vás!

.............................................................................................................

A tady mám pár fotografií našeho zachránce Ninuščina zdraví.


odšťavovač

Ta nádoba vpravo, tam se může lít šťáva z té levé, kde se lisuje, když už je plná. Pak to můžete dolít třeba vodkou ... zašejkrovat ... a dát si - radí v reklamě (ale nedoporučuju dítěti!).

odšťavovač


odšťavovač


odšťavovač


odšťavovač


odšťavovač
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dana (s Betynkou) | E-mail | 19. března 2010 v 7:37 | Reagovat

Luci, my jsme na tom úplně stejně, žádné ovoce a zeleninu Betynka nejí. Tak nám babička přispěla minulý rok na odšťavovač. Máme tedy elektrický, ale s třídičkou na dřeň, takže jí jde taky jen šťáva. Myslím, že jinak do ní zatím nic jiného nedostanem. Ale takhle je to taky dobrý, aspoň něco...:-) Nechtěla jsem do ní cpát pořád něco umělýho.

2 Markéta | Web | 19. března 2010 v 8:40 | Reagovat

Lucko,

jak jsem začala číst článek, tak mě napadlo zkusit pro Ninu štávy - no ale s křížkem po funuse :D

3 Markéta | 19. března 2010 v 8:42 | Reagovat

Nějak se to odeslalo:-o

U nás je to tak, že B. ovoce jí, zeleninu vařenou taky, syrovou jen mrkev nastrouhanou a okurku (na té ujíždí). Zato štávu bych do ní nedostala, má svoji oblíbenou značku čaje a rýžové mlíko a i tak těch tekutin za den moc nedá (cca 600ml) :-(

4 Míša | 19. března 2010 v 13:06 | Reagovat

Vyrábět šťávičky je bezva. Já teď v zimě, když není moc sluníčko přidávám občas do pití vitamínové kapky ACD - i když jsou pro děti do dvou let.

5 Andrea | E-mail | Web | 19. března 2010 v 16:34 | Reagovat

No tak co já vím tak právě ty elektrické mašírky prý nejsou dobře, protože to není odšťavňovače, ale odstředivky a právě ta vláknina má blahodárný vliv. Právě se doporučují pokud elektrické, tak s nízkýma otáčkama. A nejlépe ty ruční. Takže jste udělali moc dobře.  A chci se zeptat jak jste spokojení? Já když to viděla, tak jsem taky uvažovala, že by se nám hodil, ale nějak nemám důvěru v ten televizní prodej...naši párkrát pohořeli...takže můžu s klidem objednat Tuško?
Jináč naše dítě je H2SO4, ale on je v pubertě. My s ním máme spíše ten problém, že je jak průtokáč. On jí a hned letí víš kam...a přitom toho sní šílené množství, ale během toho jídla pořád lítá...
Vitamíny dodáváme na doporučení Paula z HANDLE B-komplex,D, hořčík, rybí tuk, lecithin. :-D ;-) :-D

6 Sikorka | E-mail | Web | 19. března 2010 v 20:44 | Reagovat

No u nás Klárka taky čerstvou zeleninu a ovoce nejí(kromě červené papriky a pomela,to má obojí docela ráda). Ale já jsem na ní vyzrála. Strouhám jí ovoce nebo zeleninu do bílého jogurtu.A tak to sní s chutí:-). A něco taky vyřešil odšťavňovač, z toho má hrozně ráda mrkvovou šťávu a když byly na podzim čerstvá jablka, tak teda jí taky chutnal mošt.

7 Tuška | E-mail | Web | 22. března 2010 v 23:30 | Reagovat

Andreo, zatím musím říct, že je fajn. Je tam i návod, jak které ovoce nakrojit, rozkrojit ... aby se co nejlépe odšťavilo.

To víš, tak úplně ideální jako v televizi to asi není, ale to myslím že nic.

Je to tedy spíš na menší množství šťávy. Ne pro armádu. Ale dnes jsem udělala ze 4 pomerančů a byl úplně plný ten spodní díl. Takže Nina měla hrneček a já taky. ;-)

Moučný jablka a pod. tam moc dělat nejsou, protože se dost propasíruje ta dužnina. Ale jinak jsem spokojená. Svůj účel to plní.

Lidi, právě že Nina mi taky jedla všechnu zeleninu a ovoce ... ale pak jako když utne. :-( A doktoři to vůbec neřešej, i když jim to říkám. Nějakej přísun vitamínů ... to není zřejmě žádný problém. Neporadí, jak na to ... člověk si na vechno musí přijít sám. A přitom jsem to mohla dělat už dávno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama