Mačkání

22. února 2010 v 23:33 | Tuška |  Terapie
Mačkání (kloubů) je jedna aktivita z HANDLE přístupu.
Mám s ní velmi dobrou zkušenost už za tu chvilku, co handle děláme. V trošku zvláštní situaci nám pomáhá. Hned vysvětlím.


Ninušce při této aktivitě mačkám klouby (je jedno, jestli boky, ramena, zápěstí, kolena ...), a to tak, že střídám 4x pravou stranu, 4x obě, 4x levou stranu, 4x obě a 4x pravou ještě jednou. Dělám to jednou i víckrát po sobě, maximálně minutu nebo jak Ninuška vydrží.
Taky to může mít jiný rytmus - mačkat ne 4x, ale 2x, 3x.
Mně ale vyhovuje ten "čtyřdobý takt", hezky k tomu jde nějaká říkanka (třeba: pravý boček, oba bočky, levý boček, oba bočky, pravý boček).

Tato aktivitka má navodit pocit bezpečí, posílit propriocepci a svalové napětí, dále podporuje oblékání, učení se novým věcem, vede k menší potřebě se pohybovat a podporuje hmat.

A teď už konečně k tomu, proč píšu zrovna o ní.

Začala jsem ji používat ve chvíli (jak mě to napadlo, nevím), kdy se Ninuška probudí třeba na křesle nebo na gauči z krátkého denního spánku, nebo když usíná a lekne se, probere se a vyskočí.
Pak je totálně zmatená, jako v šoku, nějak si asi neuvědomuje, kde je, co se s ní děje, začne sebou mlátit o opěradlo gauče, vytřeštěné oči ...

Já vždy v tu chvíli přiskočím a chlácholím ji slovy jako "to bude dobrý, Ninuš, jsem tady, v pohodě, v pohodě, vždyť jsme doma ...".
Moc to nezabírá a dlouho trvá, než se uklidní, a ještě za dobu "vyskakuje" a vyděšeně se rozhlíží.

Jednoho dne jsem jí místo obvyklého "utěšování" začala mačkat tímto způsobem ramena a ruce.
A stalo se něco neočekávaného ... Ninuška se velice rychle uklidnila, nenastalo žádné zběsilé mlácení se zády do gauče a za chvilku byla úplně v pohodě!

Překvapilo mě to, rozhodně jsem nečekala takový účinek. Od té doby (asi týden) to zkouším dál a musím říct, že to opravdu zabírá.
Doufám, že nemusím říkat, že to zabírá "zatím", a že jsem tak přišla na bezva trik, jak ji uvést rychle a šetrně po úleku do reality.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Andrea | E-mail | Web | 23. února 2010 v 6:46

Tuško super.
Náš Hejkálek zas nemoh usínat. Přes rok usínal za vydatného řevu a nadávání klidně až o půl druhé ráno. Nepomohly bylinky, "režim"tzv. spánková hygiena. Až jedna aktivita z HANDLE do 14-ti dnů. Říkáme ji HOT DOG a taky na závěr Filipovi mačkám ty klouby. A taky usíná do půlhodinky. Někdy i za 10min. Někdy a to vyjímečně do hodiny. Taky říkám zatím...ale je vidět, že prostě HANDLE ví vo co gou...a jsem ráda, že to zabírá i u vás. Držte se!

2 Míša, Martin 4,5 DA,MR | 23. února 2010 v 8:24

Zní to přesvědčivě...:-)

Náš Martin má zrovna dnes něco jako záchvat hyperaktivity, zběsile běhá a šíleně se směje - až si z toho ublinknul. Není schopen spolupracovat, protože nevydrží v klidu. Taky si říkám, co by mu pomohlo.....?

3 Arnica | 23. února 2010 v 11:19

...s hotdogem také máme dobré zkušenosti... Nechala jsem se inspirovat Andreou a taky tuto aktivitu provádíme večer... Davida to zklidní... a usíná zarolovaný v dece... což nevím, zda je dobré, ale odmítá se rozbalit.
A u mačkání se nadřu... mami, víc, přitlač! ...mám pocit, že mu lámu klouby někdy

4 Tuška | E-mail | Web | 23. února 2010 v 11:49

Andreo, víš že Nina teď taky začala usínat dřív? V lednu to bylo ještě kolem 10 a nyní pozoruju, že si mi na klín vleze v půl 9 a do 9 spí!!!! Docela koukám.

A navíc začala usínat odpoledne. Od října nám definitivně přestala po obědě usínat. Tak už ji ani do postýlky nedávám.
(A bylo to někdy fakt na zabití. Vstávala v 7 a šla spát v 10 (na Hejkálka teda nemáme  :-D ), v poledne nic a to jí stačilo.)
No a teď tak kolem 3 usne sama na gauči nebo v křesle, nebo si mi vyleze na klín, tak si třeba jdeme lehnout spolu a vydrží půl hodinky až hodinku!
A přesto jde večer spát do těch 9.

To je zajímavé, že?

(Musím ale zaťukat, aby to chvíli vydrželo!!! ;-))

5 Tuška | E-mail | Web | 23. února 2010 v 11:52

Míšo, právě na hyperaktivitu je podle mě HANDLE perfektní. Jsou tam vyloženěn aktivity na zklidnění a tak.

My jich teda zase asi moc nemáme, malý je všude plno, ale taková ta opravdová hyperaktivita to není, tím jsme si částečně prošli v roce a půl až ve 2 letech. PAk si myslím, že ji trochu ztlumila ta epi.

6 Tuška | E-mail | Web | 23. února 2010 v 11:55

Arnico, tak to je bezva, že to u vás taky funguje.
Ale zrovna rolování do deky malá nesnáší. Tak ji jen převaluju (nedzvedávám) na dece na obě strany hodně pomaličku, ale i z toho mi utíká. Musím to dělat na panence, i když teď nám to asi Jana B. zatrhne úplně kvůli tý naší epi. 8-O

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama