Oko za oko, noha na zub (44)

19. prosince 2009 v 22:51 | Tuška |  Naše diagnózy, potíže a úspěchy
"Nino, nepapej nožičku!" Nese se teď tisíckrát za den naším bytem.
"Nesmíš kousat nožičku, vždyť si ji kloubíš! Pak tě bolí, Ninuš! Nesmíš!"
Ninuška mě vždy za moje přemlouvání odmění zářivým úsměvem.


Ninuška nám totiž průběžně už asi týden kulhá.
Může si za to ale sama. Našla si takový způsob zábavy, kdy si chytne levou nohu (ať bosou, v ponožce nebo v bačkorách), prsty si strčí do pusy a okusuje si je.
Jenže tu nohu si příšerně kloubí, jednak v koleni a jednak v kyčli. Asi ji to chvílemi trochu pobolívá ... a tak kulhá. Když stojí, nadlehčuje si nožku, stojí na špičce, nebo ji má úplně ve vzduchu.

Co s tím? Nevím.
Asi po třech dnech, co nám došlo, že to pokulhávání souvisí s okusováním nohy (předtím jsme si mysleli, že to je prasklinkou mezi prstíky na noze, ale ta se během jednoho dne zhojila), jí to rázně zakazujeme, ale už se to stává zlozvykem.
Jak nemá co na práci (a to je vlastně pořád, protože teď je její jediná práce kousání nohy), šup! A noha je v puse.

Tak vážně nevím, jak ji toho zbavit. Huntuje si vlastní nožku a já se na to dívám a netuším, co s tím.Problémy s nožičkou jsou takový vánoční bonus k tomu, co už řeším asi tak 3 týdny. Možná to nic nebude, možná bude ...
Zdá se mi totiž chvílemi, že Ninuška šilhá.
Že jí občas ujíždí pravé oko směrem ke kořeni nosu. Na druhou stranu, má kořen nosu dost široký, takže to může být jen zdání ... ale co když ne?

Objednala jsem se s ní na oční ambulanci do Klatov.
Seznámila jsem paní doktorku s naší situací i s mým podezřením.

Zároveň jsem poznala, jaká je nejhorší kombinace zdravotníků .
Je to dvojice stará sestra, mající pocit, že ví všechno nejlíp a že na její zkušenosti jsou i lékařské vědomosti krátké, a mladá lékařka - ochotná, ale trochu nejistá.
Sestra se mě pokoušela neustále ubezpečit o tom, že se mi to opravdu jen zdá, že má přeci Nina ten široký kořen nosu, a tak to holt občas vypadá, že si občas šilhne.

Ano, já vím. Vím to už rok a půl, kdy jsem byla se stejným problémem u očního u nás a on mi řekl právě tohle. Takže s touto skutečností počítám.
Ale proč jsem si toho nevšimla před pár měsíci? Proč až teď? Něco tam podle mě je. Chvílemi mi připadá, jako by to očíčko nebylo její.

Paní doktorka se mě vyptávala na různé okolnosti a nakonec to shrnula tak, že příčin k šilhání by u Nindy mohlo být víc než dost:
Jednak ten pád z postele v září (úraz ramene, ale mohla se ťuknout i do hlavy), potom viróza v říjnu (vysoké horečky) , dále to, že jsme oba - já i manžel - v dětství šilhali, no, a nakonec ten její celkový zdravotní stav, kdy by šilhání nebylo zřejmě žádným divem.

Paní doktorka však šilhání nezaznamenala ani sledováním toho, jak Nina sleduje věci, ani podrobným zkoumáním očí, kdy jí do nich svítila a zblízka si je prohlížela.

Já ji měla na klíně, držela jí ruce, sestra hlavu, manžel nohy a Nina šílela a brečela ... no děs! V žádném případě ji to nebolelo, ale to, jak jsme ji drželi, nemohla snést.

Ale co jsme měli dělat, když Ninuška ve chvíli, kdy jí lékařka posvítila do oka, očko zavřela a nehodlala jej otevřít. A tak jí navíc sestra držela horní víčko a doktorka spodní.
Jak říkám, bylo to ukrutný, a to lékařka nikam nespěchala a pěkně po-ma-lu jí projížděla obě oči.

Závěr je takový, že ve zprávě očařka žádá naši neuroložku, aby se na Ninu podívala i z tohoto důvodu a pokusila se vyloučit neurologický původ případného strabismu.
Jdeme na neurologii v úterý, tak jsem zvědavá, co mi na to lékařka řekne.

Dále je tam zapsáno, že šilhání aktuálně zachyceno nebylo, ale další termín návštěvy máme v únoru. Oční lékařka tvrdila, že musí někdy vidět dítě i třikrát, než se jí to potvrdí.

Tak jsme zvědavá, kolikrát to bude u nás. Mám takový pocit, že u nás třikrát stačit nebude ... a tak se to asi zase zahraje do autu.
No ale třeba už opravdu vidím i to, co není. Možná Ninda opravdu nešilhá a dělá to jen ten její nos!

Ale kulhá určitě!!! To je jistý. Možná to nakonec bude větší problém, než to šilhání.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sikorka | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 23:14 | Reagovat

Ach jo, to máte teda starosti. Možná bych nechala Ninušku pro jistotu prohlídnout ortopedem(co když si třeba blbě šlápla a zvrtla si kotník a taky bych asi nechala zkontrolovat kyčle).Jistota je jistota, a radši něco zachytit dřív,než později složitě řešit.
K očnímu: Klárka letos poprvé jakžtakž spolupracovala(neječela a nebránila se, nechala se vyšetřit). Taky má dost široký kořen nosu,takže se zdá,že šilhá
(nešilhá). Jako bonus má dioptrie,je krátkozraká(tj.vidí špatně na dálku) a má astigmatismus(jinak zakřivenou rohovku). S brýlemi vidí o hodně líp. A my jsme byly v Plzni u Kauflandu u paní dr. Řezáčkový(ta má s těmahle dětičkama zkušenosti), musím pochválit, a byl supr přístup.
Vám nerozkapávali oči?? Nám vždycky. Jo, a levý oko má Klárka horší(o hodně),tak musí nosit pravé zalepené,aby se to levé trénovalo(moc se nám to nedaří).
A opravdu jsme byly třikrát,než paní dr. potvrdila,že Klárka nešilhá, a že má dioptrie(i když u nás to,že špatně vidí bylo poznat v podstatě od roku, pořád mhouřila oči, s nasazením brýlí-sundavá si je minimálně-rozkvetla-rozkoukala se,začla si být sama sebou jistější).

2 Eva | 20. prosince 2009 v 1:36 | Reagovat

Verunka má také astigmatismus, ale na brýle to prý zatím není. Ona by si je stejně při první příležitosti strhla. Chodíme na dětskou oční kliniku a přístup je výborný. Jen se občas spletou a chtějí Verunku na čtení obrázků. Já pak musím v čekárně před všemi vysvětlovat, proč to nejde :(

3 Agnes | E-mail | 20. prosince 2009 v 17:12 | Reagovat

To my máme  také problém s okusováním,ale zase ruky.Už od malička si Lukáš kouše dozápěstí obou ručiček. Teď se mu tam udělali takové šeredné bouličky. Má kůži suchou a popraskanou. Mažu jí kosmet. vazelínou,ale moc to nepomáhá. Zkoušeli jsme ruce obvázat šátke, ale ten stáhne. Když to zafačuju, tak to strhává zubama. To mám strach aby si s nimi něco neudělal. Nepomáhá přemlouvání ani napomínání. Možná,že je to ještě horší, když ho nato upozorňuju.
Lukášek má také astigmatismus. Měl by nosit brýle. Zkoušeli jsme to, nechceje, hned je ztrhne.
Jsme na tom jako Eva s Verunkou, taky po nás v ordinaci chtěj, abysme četli. Já pak musím předevšemi vysvětlovat, že to ještě v 10letech neumíme.

4 Olga | 20. prosince 2009 v 21:16 | Reagovat

Ahoj,
počkej na HANDLE, třeba vám případné problémy s konvergencí spraví kouzelné bláznivé brčko :-)
Můžeš jí ho opatřit už teď - ale je dost blbě k sehnání, aby s ním pila. Vojtovi to pomáhá, taky mu oči občas šilhnou, když je unavený :-)

5 Tuška | E-mail | Web | 20. prosince 2009 v 21:20 | Reagovat

Olino, brčko mám přece od tebe!!! Jenže problém je v tom, že Nina z brčka (normálního) pije jen něco "dobrýho", třeba jogurtový drink  :-D , vodu stopro ne!
Takže nevím, jak dlouho by vydrželo v těch oblinách čistý, asi by to nešlo vymejt. :-(

6 Olga | 20. prosince 2009 v 21:58 | Reagovat

Tak to vidíš, jakej jsem sklerotik :-)

7 Olga | 20. prosince 2009 v 22:01 | Reagovat

omylem jsem to odeslala předčasně... no v oblinách by to zůstalo určitě a vymejt to nejde. Ba ani džus nejde vymejt. Ale u nás se to podalo, tak to u vás půjde taky. Nad druhou stranu, tam jde o to, aby silně sála, takže když saje normálním brčkem hustej drink, taky to má svůj význam.

8 Tuška | E-mail | Web | 21. prosince 2009 v 1:05 | Reagovat

Holky, díky za reakce. Tak vidím, že nejsme sami, kdo řeší problém s očkama.

Nevíte někdo, co je astigmatismus a co strabismus? Já myslela, že strabismus je šilhání. Ale už si nepamatuju, co je to ten astig.
Tak jen kdyby náhodou jste někdo věděl, písněte. ;-)

9 Markéta K. | 21. prosince 2009 v 8:25 | Reagovat

[8]: Astigmatismus podle moudrého pana Wiki je tady http://cs.wikipedia.org/wiki/Astigmatismus_(medic%C3%ADna).
Když jsme byla malá, tak mi to očařka vysvětlovala tak, že jsem jakoby krátkozraká a dalekozraká najednou - ty čočky v brýlích jsou prostě zakřivené jinak než ve standardních.

10 Tuška | E-mail | Web | 21. prosince 2009 v 8:31 | Reagovat

Díky Markéto, mně se to právě už v noci nějak nechtělo hledat ... :-D

11 Blanka | E-mail | 21. prosince 2009 v 9:16 | Reagovat

Flori má taky astigmatismus.Zjistili mu to vloni ve 2 letech a letos dostal brejličky,protože se mu obě očka zhoršila,původně mu je doktorka na očním chtěla dát až v 5 letech.Brýle si naštěstí nesundavá,protože bez nich vidí špatně,takže je ráno po probuzení sám vyžaduje:-)
Lucko strabismus je šilhání.A astigmatismus je refrakční vada oka,způsobená nepravidelným zakřivením rohovky(někdy čočky)s nepřesným obrazem pozorovaného objektu na sítnici.Rohovka není kulatá,jako u zdravého oka,ale je v jedné nebo obou osách zakřivená.Paprsky světla se nespojují v jednom ohnisku na sítnici,ale vzájemně se míjejí a na sítnici se pak projevují jako různě velké a zakřivené plošky.Vzniká různý úhel zakřivení v jedné nebo více rovinách,podle toho se vyjádří úhel zakřivení+počet dioptrií.Florimon má(ve více rovinách)180st.+2 dioptrie na každém oku.Když má někdo zakřivení v jedné rovině,tak vidí např.čtverec jako obdélník.Při zakřivení ve více rovinách máš vidění podobné pohledu do zakřiveného zrdcadla,to způsobuje potíže při čtení,psaní,dívání se na pravidelné tvary(kachličky,dlažba,..nebo bys nemohla bez brýlí hrát třeba piškvorky :-) ).
Vada se koriguje cylindrickými(torickými)čočkami.Většinou bývá astigmatismus dědičný,ale může být i po úrazu hlavy.
Jinak k tomu kousání nožky,tak to dělá Flori taky,stále si sundavá ponožky,protože je nechce mít na sobě a kouše a cucá si prstíky na nožkách.Má úplně stejně vykloubenou nohu v kyčli jako Ninuška na fotkách a vůbec mě nenapadlo,že by mohl pokulhávat od toho.Myslela jsem,že děti mají ještě tělo ohebné.Já mu v tom taky nemůžu nijak zabránit,říkám to úplně zbytečně,aby to nedělal.Kouše si i do kolínek a do rukou.Dřív kousal i nás,teď už jen sám sebe.
A to brčko na foukání na Handle,vyčistíš od džusu a jiných sladkých nápojů hravě tak,že ho na hodinku ponoříš do misky s vodou a přidáš do toho Domestos,brčku se nic nestane,nemá to vliv na barvu ani materiál a bude krásně čistý.Je to hygienický,já takto čistím i hračky do vany(vodní mlýnek a různý stříkačky na vodu,...).

12 Tuška | E-mail | Web | 21. prosince 2009 v 16:24 | Reagovat

Ty jo, Blanko, to jsi to takhle věděla spatra? To jsi dobrá!! 8-O

Tak koukám, že opravdu ty očička aspoň trochu dělají problém leckde.

Blanko, prosím tě, asi měsíc se ti chystám už napsat mail. Vím, že ti dlužím odpověď. Snad to do štědrýho dne stihnu!  ;-) Taky se ti chystám poslat zpátky to CD.
Jsme hrozná, nic nestíhám!  :-| Ale myslím na všechno. :-D

13 Anny | E-mail | 22. prosince 2009 v 14:19 | Reagovat

Ahoj, tak my máme jako zlozvyk právě to šilhání. Normálně má Bartoloměj oči v pohodě, kouká normálně, při komplexním vyšetření v rané péči mu vyšel zrak nadstandardní. Ale když mě chce naštvat, nebo se nudí, nebo je unavený, tak si dá ručičku před obličej, natáhne prst a šilhá si na něj. Já bych ho zabila... Ale co s tím? Takže se snažím vždycky rychle najít nějakou aktivitu, která ho od toho odtáhne pryč. Vyrazili jsme kvůli tomu i k oční - liberecká dr. Ježková má přístroj zvaný Plusoptix - viz http://www.plusoptix.zrak.cz/, který by měl být schopen odhalit základní oční vady i u malých dětí, které nespolupracují. Nehradí to pojištovna, platili jsme asi 300 Kč. Dítě by mělo vydržet asi 5s dívat se do světýlka. Bartoloměj to zvládl asi na třetí pokus, v mezidobí udělal z ordinace kůlničku na dříví. Dopadlo to dobře, žádné šilhání neodhaleno. Přesto nás ale doktorka kvůli naší diagnoze, kde se občas nějaké oční vady vyskytují, objednala i na oční pozadí (na mou otázku, zda si na to troufá, odpověděla, že snad jsou ještě se sestrou schnopné zalehnout dítě...:-) Tak jsem zvědavá - jdeme první týden v lednu.
Měj se. Hanka

14 Tuška | E-mail | Web | 22. prosince 2009 v 15:26 | Reagovat

Hanko,
oční pozadí dělali Ninušce už v nemocnici v Krči. Vcelku jsme to ustáli. Jak říkala vaše Dr., musela jsem na Ninu trochu lehnout, sestra jí držela hlavu a lékařka pracovala. Musí se u toho rozkapat oči, takže potom se chvilku motala, ale prý se to u dětí tak neprojevuje, že by tolik neviděly jako u dospělých.  ;-)

15 Tuška | E-mail | Web | 22. prosince 2009 v 15:39 | Reagovat

Dnes jsme byli na neurologii a Dr. říkala ohledně toho šilhání, že Nina má centrální hypotonický syndrom (i když teď už jen mírnou hypotonii), takže svaly v oku mohou reagovat stejně jako svaly jinde po těle, takže i občasné zašilhnutí může být důsledek tohoto.

A k tý noze ... možná ji nebolí to "vykloubení", ale třeba si jen natahuje svaly a to ji pak bolí ... nevím, ale dělá furt. :-?

16 Sikorka | E-mail | Web | 22. prosince 2009 v 22:40 | Reagovat

No já myslím,že Ninušku nebolí,že si "vyklubuje"(Klárka má kyčel vykloubenej-úplně mimo jamku, a nebolí jí to-ono to totiž nebolí, pokud k tomu není zlomenina). Kdyby chodila, asi by kulhala(ne asi určitě, má kratší nohu-v souvislosti s tím vykloubením).Ne, nemá snížený práh bolesti, naopak je docela bebíčko:-).
Já osobně bych tedy soudila spíš na ty natažený svaly. Ale stejně bych jí nechala zkouknout ortopedem(pro jistotu).
Moc vám přeji aby se tvé obavy ukázaly neopodstatněné, aby Ninuška ani nešilhala, ani nekulhala.

17 Míša | 23. prosince 2009 v 11:28 | Reagovat

Já myslím, že s tou nožičkou se to dá vypozorovat podle toho, jestli kulhá pořád nebo jen po tom, co si nožku okusuje a časem to rozběhá. Protože jinak skákat umí bezvadně, nevypadá, že by měla nějaký problémek... Ale to musíte posoudit vy.... nebo lékař...

18 Míša | 23. prosince 2009 v 11:42 | Reagovat

Náš Martin občas tak zvláštně chodí, jakoby při chůzi výrazně propínal kolena až se zasekává. Říkala jsem si jestli má něco s botama nebo s nohama, ale nevypadal, že ho něco trápí. Taky tak nechodí pořád. Později jsem si přečetla, že u autíků se občas projeví zvláštní chůze... tak to bude asi ono. Aspoň u nás.

19 Tuška | E-mail | Web | 11. ledna 2010 v 18:19 | Reagovat

Tak si už Nina kouše nohu míň. Mnohem míň. 8-O
Byl to asi zase její nějaký šprým, který už ji přestal bavit. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama