Jak jsme žádali o příspěvek na zakoupení motorového vozidla

19. prosince 2009 v 1:38 | Tuška |  Naše diagnózy, potíže a úspěchy
Aby toho nebylo málo, odhodlali jsme se na přelomu srpna a září 2009 požádat o příspěvek na zakoupení motorového vozidla.


Moc se mi do toho nechtělo, myslela jsem si totiž, že jej v žádném případě nemůžeme dostat a akorát budeme plýtvat energií. Navíc se při něm zase provádí šetření sociálních pracovnic v místě bydliště a popravdě jsem na to už vážně neměla náladu.

Když mi manžel ale sdělil, že nevidí důvod, proč bychom jej nemohli dostat, když má Ninuška průkaz ZTP/P, byt že sice vlastníme, ale s ním vlastníme i hypotéku na 25 let, nábytek máme od známých starý, otlučený (díky za to, doufám, že až Ninuška poproste a přestane ho otloukat a okusovat, tak si snad konečně koupíme nový), nadstandartní věci, jako např. myčku, videokameru nevlastníme (nooo, tedy, vlastně notebook - ale ten jsme dostali od našich, takže je vlastně jejich a my ho máme jen půjčený ).
A HLAVNĚ! Prý to vyřídí manžel sám a případné "nové" auto bude taky psané na něj, takže JÁ nebudu muset obíhat úřady!

Po tomto výčtu jsem se již nezmohla na odpor a vyrazili jsme (společně i s Ninuškou) požádat o tento příspěvek.

Už si ani nepamatuju pořádně, jak to na té první schůzce se sociální pracovnicí u ní v kanceláři probíhalo, ale myslím, že jsme tam vyplnili nějakou tu žádost, která se později posílala spolu s vyjádřením pediatra, který do něj zahrnul (jako vždy, při všech žádostech) veškeré dostupné zprávy o Ninuščině zdravotním stavu, které měl.

Postup měl být následující:

Nejprve budeme čekat, než se k naší žádosti vyjádří na základě zprávy od pediatra posudkový lékař (v našem případě lékařka) z okresní správy sociálního zabezpečení.

V případě, že se onen lékař vyjádří v náš prospěch, tzn. že doporučí, aby nám příspěvek byl vyplacen, vyzve nás sociální pracovnice, abychom vyplnili další papíry o našich majetkových poměrech. Měla by se pro ně dostavit k nám do bytu a "provést tam šetření" - zřejmě by se probralo, kam s malou všude jezdíme, jak často, jak jsme na tom s příjmy apod.

Pak se opět čeká na to, než se úřad rozhodne, v jaké výši příspěvek poskytne (maximální výše může být 100 000 Kč).

U nás to proběhlo trošičku odlišně:

Naše žádost si hověla na okresní správě sociálního zabezpečení u posudkové lékařky už 3 měsíce a pořád se nic nedělo. Zavolala jsem tedy (JÁ - ne manžel) na městský úřad, jestli už mají nejaké informace o našem případu.
Paní mi řekla, že ne, ale dala mi číslo na "doktorku posudkářku", ať si tam zavolám a poptám se, že by se to tím mohlo urychlit.
Tak jsem tam (JÁ) volala. Bylo mi sděleno, že už je to vyřízené a dává se to do pošty. Jak to dopadlo, mi říct nechtěli .... hm, tak nic.

Po více než týdnu jsem se na úřadě stavěla (JÁ), jestli už se tedy něco děje. Naše paní úřednice tam nebyla, ošetřovala své nemocné dítě. To už byl prosinec.

Její kolegyně mi sdělila, že nám ten příspěvek byl schválen, takže teď oni na základě našich majetkových poměrů musí rozhodnout o jeho výši.
Předala mi formuláře k vyplnění. Prý se nám ozvou, až se příští týden kolegyně na "ošetřování" vrátí a zastaví se pro ně u nás doma.

Doma jsem je vyplnila opět JÁ.
Nebyly nezajímavé. Jednak jsme vyplňovali naše příjmy (výdaje nikoho nezajímaly) jednak jsme vyplňovali náš majetek - nejkurióznější (v souvislosti s naší rodinou) mi přišly dotazy ohledně starožitností, perských koberců, strojů a chovných zvířat, chat a chalup, apod.

Pak jsme čekali, kdy se tedy úřednice objeví.

Minulý týden jsme vyrazili celá rodinka i s Ninou na nákupy vánočních dárků do Plzně. Když jsme byli téměř u cíle, zdvihla jsem telefon, v němž se mě paní úřednice ptala, jestli by mohli tak v 1 přijít, jestli budeme doma (podotýkám, že bylo právě 11 dopoledne).
Koktala jsem něco jako, že právě přijíždíme do Plzně a že se do 1 určitě nestihneme vrátit, dokonce jsme snad i zmínila v tom překvapení a nejistotě, že jedeme nakupovat na Vánoce!

Na štěstí byla paní chápavá a řekla, abychom tedy přišli my a přinesli s sebou ty vyplněné papíry - domluvili jsme se na konkrétní den - a ony že se tam u nás pak ... někdy ... dodatečně ... zastaví.

A tak jsme v úterý naklusali na úřad, na odbor sociálních věcí. Prošli jsme společně s ní vyplněné papíry, nahlásila jsem (JÁ), kam všude s Ninuškou jezdíme a jak často a šli jsme. Že prý se nám brzy ozvou.

Zavolali hned druhý den, abychom se pro rozhodnutí zastavili, co nejdříve.

Šli jsme ještě ten den.
Já jsme zůstala s Ninuškou na chodbě a manžel si šel hrdinně pro ortel (poté, co jsme mu to všechno zařídila, vyběhala, vyptala a vyplnila ... že mu zase příště na něco takového skočím!).

Když vyšel ven, nesl v ruce rozhodnutí o tom, že náš městský úřad rozhodl podle zákona toho a toho PŘIZNAT příspěvěk na zakoupení motorového vozidla VE VÝŠI 100 000,- Kč!!!
(Peníze nám pošlou na účet nejpozději do konce roku.)

To je, pane, ježíšek, co?!

Odůvodnění bylo takové, že
byl posouzen zdravotní stav naší dcery Niny lékařskou posudkovou službou, která v závěru konstatuje, že je občanem těžce zdravotně postiženým ve smyslu toho a toho paragrafu, toho a toho zákona.
Jde o mentální postižení odůvodňující přiznání mimořádných výhod III. stupně pro těžce zdravotně postižené občany, uvedené v odstavci ...

Dále bylo přihlédnuto k tomu, že osobní automobil bude využíván k přepravě dcery Niny do lékařských zařízení (Praha, Klatovy, Domažlice, Plzeň, Horšovský Týn), k vyřizování osobních záležitostí na úřadech, k návštěvám u příbuzných a k nákupům.
Při stanovení výše příspěvku bylo zváženo používání motorového vozidla, věk, majetkové poměry, celkové hodnocení sociální situace a bylo přihlédnuto ke skutečnosti, že se jedná o první příspěvek na zakoupení motorového vozidla.

Oficiální informace MPSV o příspěvku na zakoupení motorového vozidla najdete zde - http://portal.mpsv.cz/soc/ozp/zakoupeni_vozidla
Možnost požádat si o tento příspěvek je jednou za 5 let.

Takže teď máme, co jsme chtěli.
Do půl roka musíme koupit "nové" auto a nejpozději do 2 měsíců od koupě se musíme zbavit toho starého. Což je pro nás jasné, protože ho musíme prodat dříve a peníze za něj přihodit k tomu příspěvku. Nebo ho dát na protiúčet.

Nu, uvidíme, já se pak pochlubím, co jsme vybrali!!!
Držte nám hlavně palce, ať je to něco, co nám hodně dlouho vydrží bez oprav a problémů!!!
------------------------------------------------------------------
Člověk má radost, že to vyšlo, to ano, ale přeci bych byla stokrát, ne, tisíckrát raději, kdybychom jezdili v hnusné staré šunce, ale Ninuška by byla zdravá a žádný posudky se na ni psát nemusely! Sakra!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Šányska | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 7:47 | Reagovat

Díky moc za podrobný komentář, taky nás to čeká.

Jsem ráda, že úředníci pochopili, že to auto je pro vás nezbytné, hezké Vánoce! :-)

2 Míša | 19. prosince 2009 v 10:13 | Reagovat

Dobře, že nás informuješ, jak to vůbec probíhá...

Můj strýc se zdravotním postižením si taky takto pořizoval auto a zbytek ceny auta mu uhradil sponzor, ale byl to jeho známý. V dnešní době krize asi nebude lehké sehnat sponzora....

3 Silvie | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 12:03 | Reagovat

Luci to je vazne bezva darek pod stromecek. Gratuluji. Vydim, ze i toto je v CR jinak nez u nas. U nas musi dite splnovat i podminku a to takovou, ze min.2x do tydne musi navstevovat skolku nebo skolu, ci DSS a tak. Pokud to nesplnuje nemuze zazadat o prispevek na auto. Takze my zadat nemuzeme. U nas je max.vyska 200 000,- SKK, ale to taky podle posudku. Preji vam stastny vyber.

4 Sikorka | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 20:37 | Reagovat

Gratuluji k autíčku.
Už máte vybráno jaké??
My už tuto  anabázi máme za sebou.Taky nám dali stotisíc. A taky jsme čekaly-žádaly jsme koncem února a rozhodlo se až koncem května.
Půl roku máme  "Krásku"-Škodu fabii combi-doma. ¨(samozřejmě,že nestála jen těch stotisíc, zbytek ještě splácíme).
Jo a teď nám zaplatili ještě autosedačku(a nemusí být ani zdravotní, akorát musí být minimálně do 36 kil). Je to úprava vozidla pro vozíčkáře. Byly teď před Vánoci nějaký přeochotný.
A ke každé žádosti o cokoliv chtěli vyplnit ony majetkové poměry, my jsme uváděli pro jistotu i to,že máme sekačku a motorovou pilu:-)), problémy nedělali(a to máme postaveno-teď už bez dluhu).

5 Eva | 20. prosince 2009 v 1:21 | Reagovat

Lucko, když už jsi u toho počítače, nám sociálka zaplatila polovinu notebooku, který má sloužit jako speciální vzdělávací pomůcka pro Verču. Vůbec nevadí, že ještě neumí s myší, pouštím jí na něm různé log.programy,pasivní sledování od Petitu a písníčky. Sedačku nám taky zaplatili. Mimochodem už měsíc jezdím v novém autě, jen ty poslední zasněžené dny si netroufám vyjet. Je to pro nás úleva :))

6 Tuška | E-mail | Web | 21. prosince 2009 v 1:12 | Reagovat

Zatím vybráno nemáme. Jednáme s Car clubem  http://www.carclub.cz/index.php - ti se zabývají prodejí aut postiženým lidem, takže je tam i nějaká slevička.

Uvidíme, co nám nabídnou - uvažujeme o Škoda Roomster (ne nová samozřejmě!), ale ještě není nic rozhodnuto.

Potřebujeme velký kufr (jezdíme do Rumunska a taky, co kdyby bylo někdy druhý mimi, že jo, tak zase kočárek ... ;-) - ale to vůbec není aktuální!!!! aby bylo jasno! ;-) )

7 Sikorka | E-mail | Web | 21. prosince 2009 v 17:03 | Reagovat

Lucko, my taky jednali s výše uvedenými, nakonec nám naprosto stejné podmínky nabídli v Auto Volf-prodávají Škodovky,Citroeny a ještě něco(v Plzni je poblíž Teska-toho jak je vzadu na borských polích), neplatili jsme ani dph, všechno zařídili oni,potřebovali jenom rozhodnutí sociálky o tom,že je má Klárka ZTP/P, a taky ofocené ZTP. Jo a dali nám 4% slevu. Přesto jsme ještě víc než jednou tolik dopláceli(něco jsme měli našetřeno,něco půjčili mužskýho rodiče a na účtu jsem šla do mínusu-mám zařízený přečerpání).
Myslím,že mají pobočku i v Holýšově, v Plzni teda byly opravdu ochotný.
A nemusíte se zbavovat druhého auta. Jen musí být napsané na toho, na koho to první auto není. Např. když má auto napsané na sebe tvůj muž, nové auto necháš napsat na sebe ty(hodně to tak řešily ženský v lázních).

8 tanzi | E-mail | 15. února 2010 v 15:25 | Reagovat

Také mám už asi tři neděla na účtě od sociálky 100tisíc na koupi auta.
A také pořáed řešíme co koupit.
na doplacení na něco lepšího peníze nejsou (loni jsme kupovali starší domek a splácíme na něm i úvěr)
Takže musíme jít do něčeho staršího max tak do těch 120tis.
To co tady zminujete ty úlevy (např bez dph) to se asi týká jenom nových vozů, že jo?   :-(
přeci jenom i to by byla finanční úleva.
Vůbewc toto neznáme-tedy co možno využít. :-(  :-(

9 Tuška | E-mail | Web | 15. února 2010 v 17:39 | Reagovat

Máte pravdu, DPH lze v podstatě odečíst jen z nového auta.
Ale někdy to jde i z ojetého. Třeba, když to bazar (plátce DPH) koupí od leasingovky - tedy taky plátce DPH. Pak se DPH počítá z celé ceny auta a nejen z částky, kterou si na auto přirazí bazar.

10 Tuška | E-mail | Web | 21. dubna 2010 v 21:43 | Reagovat

Tak nakonec jsme měli super obrovský štěstí! :-D
Koupili jsme si auto od autobazaru, který jej měl odkoupené od leasingovky.
V den, kdy jsme ho kupovali, jsme zjistili, že se z něj dá odečíst DPH, ač je to M1 a ne N1!!! O_O

Opravdu jsem koukala jako puk! Ale je to tím, že to bazar koupil od firmy - plátce DPH.

Takže jsem naběhla na finančák, napsala žádost, oni mi ji překvapeně (že se nám to povedlo) schválili a peníze jsou doma - a nebylo jich máli!!! :-)

11 Natali | E-mail | 8. června 2010 v 19:13 | Reagovat

Dobrý den,potřebujeme namontovat do auta 5 bodový pas,nevite prosim někdo,zda se na tyto upravy vztahuje statni přispěvek.Předem děkuji za odpověd' :D

12 Tuška | E-mail | Web | 8. června 2010 v 23:17 | Reagovat

To opravdu nevím, ale zkuste se poptat na MěÚ sociálním odboru ... možná by vám ho mohli proplatit tam! Nebo aspoň přispět. ;-)

13 Natali | E-mail | 11. června 2010 v 15:19 | Reagovat

:-)Dobrý den,moc se mibi Vaše stranky,objevila jsem je minulý týden a dozvim se tu spoustu pro nas užitečných věci (krom jineho :-).Chtěla bych se zepat na to DPH.Pravě jsme dostaly 100 tis.na autičko pro naši 13 letou dceru.Bude to naše třeti auto ale o možnosti odečist DPH jsem se na Vašich strankach dočetla poprve.Docela rada bych nějakou tu korunku ušetřila.Zřejmě s tim mate zkušenost,mohla by jste nam prosim poradit,jak to funguje,a na co se mame v bazaru ptat :-|.Předem děkuji za ochotu. Natali

14 Tuška | E-mail | Web | 12. června 2010 v 23:33 | Reagovat

Měli byste si pořídit auto, u kterého jde odečíst DPH a takhle to v bazaru říct.
U nových aut je to automatické, ale u ojetých to většinou nejde, protože to do bazaru dávají soukromé, fyzické osoby a ty nejsou plátci DPH.
Takže vám bazar odečte maximálně DPH z přirážky, kterou si dá k ceně auta.

Ale občase se stane, že auto do bazaru dá auto firma, ta bývá plátcem DPH a tudíž tam to jde.
Ale pozor na to, aby to auto mělo v techničáku, že je to osobní auto - označení M1. DPH se totiž dá odečíst docela často u aut v bazarech, ale z 90% to bývá auto nákladní N1 - je to třeba kombík, který podnikatel měl vedený jako nákladní pro převoz materiálu.
Takže z toho vyplývá, že to je opravdu náhoda, když se vám u ojetého auta poštěstí si odečíst DPH. Musí to být M1 a navíc to musí být vedené jako auto s odpočtem DPH.

A pozor, taky to musí být koupené v Čechách, ne v cizině, na ty auta se to pak nevztahuje. Ale pokud ho firma dotáhne z ciziny a prodá vám ho už česká firma, tak pak je to ok.

Tak jsme to měli my a navíc jsme v den koupě, kdy už jsem vzdala po dlouhém hledání M1 s odpočtem DPH, že to auto, které kupujeme, takové je! Takže fakt ohromná náhoda a štěstí! ;-)  :-D

15 Natali | E-mail | 14. června 2010 v 11:02 | Reagovat

:-)Jsem vam vděčna za vaš čas a vyčerpavajici odpověd',opravdu si toho važim,obzvlašt' když vim že toho času pro sebe asi moc nemate,naše dětičky nas zaměstnavaji 24 hod.denně.Děkuji :-)  :-)

16 Alenka | Web | 23. září 2014 v 12:01 | Reagovat

Díky za vyčerpávající článek!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama