Jak jsme žádali o "mimořádné výhody"

19. prosince 2009 v 0:16 | Tuška |  Naše diagnózy, potíže a úspěchy
Po žádosti o příspěvek na péči jsme se v dubnu rozhodli, že požádáme i o tzv. mimořádné výhody pro těžce zdravotně postižené občany, tzn. průkaz ZTP.


Byl to poměrně jednoduchý úkon. Vyplnila jsem žádost, kde jsem vypsala i lékaře, které navštěvujeme, a Ninuščiny papíry o jejím zdravotním stavu i s žádostí putovaly k posudkové lékařce.
Není k tomu ani potřeba šetření sociální pracovnice v místě bydliště jako u PnP. Potom jen čekáte na výsledek.

Bojovali jsme v té době zrovna o zvýšení příspěvku na péči ze stupně závislosti 1 na 2. Nevěděla jsem jakému lékaři se náš spis dostane do rukou, jen jsem doufala, že bude mít větší představivost o tom, jaké je cestování s dítětem, které minimálně z 90% absolutně nespolupracuje, neposlouchá, nereaguje, než ten, se kterým jsme měli tu čest do té doby.

Také jsem zpočátku úplně nechápala rozdíl mezi těmito dvěma žádostmi (mimořádné výhody a příspěvek na péči) a pletly se mi.

Velmi ochotná paní, která nám žádost o průkazku vyřizovala, mi to vysvětlila pěkně polopaticky jako laikovi zhruba takto:

Příspěvek na péči je určen tomu občanovi, který má potíže s věcmi odehrávajícími se povětšinou doma - se sebeobsluhou, s hygienou, s orientací v bytě a blízkém okolí, s komunikací, s poznáváním lidí, a tak podobně.
Jde tu hlavně o míru samostatnosti, se kterou se o sebe člověk dokáže postarat.

Mimořádné výhody jsou udělovány postiženému občanovi, který má evidentní problémy s přesunem venku.
Jde tady spíš právě o orientaci, samostatnost a schopnost se pohybovat mimo domov, užívat dopravních prostředků a tak dále.
Čekali jsme na rozhodnutí bez 1 týdne 3 měsíce. A Ninuška k našemu překvapení dostala rovnou průkazku ZTP/P, to znamená 3. (a nejvyšší) stupeň mimořádných výhod. Tehdy jsem si řekla, hmmm, tak to jsme na tom fakt blbě.

Existují totiž 3 stupně mimořádných výhod.

Konkrétně, jak je uvedeno na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ( http://www.mpsv.cz/):

Mimořádné výhody pro těžce zdravotně postižené občany ( http://portal.mpsv.cz/soc/ozp/vyhody )

Poskytuje: Obecní úřad obce s rozšířenou působností

Komu: Občanům starším jednoho roku s těžkým zdravotním postižením (uvedeným v příloze č. 2 k vyhlášce č. 182/1991 Sb.), které podstatně omezuje jejich pohybovou nebo orientační schopnost, se podle druhu a stupně postižení poskytují mimořádné výhody I. (průkaz TP), II. (průkaz ZTP) nebo III. stupně (průkaz ZTP/P).

Zdravotní stav občana posuzuje lékař úřadu práce. O posouzení zdravotního stavu žádá úřad nikoli občan.

Některé výhody, které vyplývají z přiznání průkazů TP, ZTP a ZTP/P jsou uvedeny v příloze č. 3 k vyhlášce č. 182/1991 Sb..

Další úlevy a slevy jsou upraveny v právních předpisech jiných resortů

(např. vyšší sazba, o kterou se snižuje základ pro daň z příjmů, je-li poplatník držitelem průkazu ZTP/P - ministerstvo financí;

bezplatné užití dálnic a rychlostních silnic, vyhrazená místa k parkování - ministerstvo dopravy apod.).

Z každého stupně tedy plynou pro postiženého občana určité "výhody", kromě toho, že dostane na auto modrý odznak "invalidy" a může tudíž parkovat na označených místech určených pro postižené.

V příloze č.3 ( http://portal.mpsv.cz/soc/ozp/pril3 ) se píše, jaké ty výhody to jsou:

1. stupeň (průkaz TP) -
  1. nárok na vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob kromě autobusů a vlaků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky,
  2. nárok na přednost při osobním projednávání jejich záležitostí, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních.
2. stupeň (průkaz ZTP) -
  1. výhody uvedené v bodu 1,
  2. nárok na bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem),
  3. sleva 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a 75 % sleva v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.
3. stupeň (průkaz ZTP/P) -

  1. výhody uvedené v bodech 1 a 2,
  2. nárok na bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě
  3. u úplně nebo prakticky nevidomých nárok na bezplatnou přepravu vodícího psa, pokud je nedoprovází průvodce.
Dále může být držitelům průkazů ZTP a ZTP/P poskytnuta sleva poloviny vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní podniky. Při poskytování slevy držitelům průkazu ZTP/P se poskytne sleva poloviny vstupného i jejich průvodci.


Co se odůvodnění týče, byl Ninušce tento stupeň přiznán na základě tohoto postižení (pís. j):

střední, těžká a hluboká mentální retardace nebo demence, je-li IQ horší než 50, psychické postižení s dlouhodobými těžkými poruchami orientace a komunikace

Celý soupis všech podmínek a případů postižení pro přiznání najdete v příloze č. 2 ( http://portal.mpsv.cz/soc/ozp/pril2 ), zdravotní postižení odůvodňující přiznání mimořádných výhod.


Takže nakonec Nina získala průkaz ZTP/P 8. července 2009, kdy jí byl vystaven, se zpětnou účinností od 16. dubna 2009, kdy jsme o něj požádali.
A platí jí do 20. března 2011.

V souvislosti s tímto průkazem můžeme čerpat (po předchozí žádosti, samozřejmě) i příspěvek na provoz motorového vozidla (v našem případě na naftu), který činí u 3. stupně mimořádných výhod 9 900 Kč na rok (v poměrné části) a je vyplácen jednorázově.

Pro ilustraci přikládám poupravené foto (vymazala jsem rodné číslo) Ninuščina průkazu. Všimněte si fotky - dalo nám to obrovskou práci, než se jí podařilo fotografovi drobet slušně vyblejsknout!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sikorka | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 14:36 | Reagovat

Taky máme, stejnou jako vy ZTP/P. Akorát u nás na ní proběhlo i šetření u nás doma,stejně jako u příspěvku na péči(taky máme dvojku,prý s chlupem:-?).
Odůvodnění máme ale napsáno těžké kombinované postižení. A musím naše úřednice docela pochválit, žádaly jsme v listopadu a v půlce ledna jsme už kartičku měly.

2 Tuška | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 14:40 | Reagovat

Aleno, fakt u vás byli doma i kvůli tomu průkazu???? To teda zírám. Myslela jsem si, že se to nedělá, když u nás nebyli. A to ne že by jim to nevyšlo, ale prostě jsem pochopila, že nechodí.
Je to divný, že na to není nějaká stejná směrnice, jak postupovat. O_O

3 Míša | 19. prosince 2009 v 15:26 | Reagovat

Já jsem myslela, že kvůli průkazu ZTP/P domů nechodí, protože u nás taky nebyli. Vyřizování šlo rychle, ale taky máme v diagnóze MR...

4 Sikorka | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 20:27 | Reagovat

Holky,fakt nekecám u nás byly kvůli obojímu. Na úřadě mají dveře vedle sebe(v jedněch jsou úřednice na pnp, v druhých na ztp, nespolupracují spolu,bylo mi totiž divné,že když dostaneme jedno nemáme automaticky nárok i na druhé).
Myslím,že na postup mají určitě stejnou směrnici. Asi jsou u nás pečlivější :-D (nebo lakomější).
Perlička: Posudková komise je pro obojí stejná. Na základě zcela stejných podkladů(papírů od dr-neurolog, dětská, ortoped) uznal posudkový lékař: 2.stupeň závislosti(pro PNP) a dva měsíce na to 3.stupeň-ZTP/P.

5 Eva | 20. prosince 2009 v 1:45 | Reagovat

U nás byli také doma kvůli ZTP průkazce. Verunka ji má od dvou let. Podle mě by mělo mít každé postižené dítě ZTP/P, ještě jsem neviděla post.dítě, které by nepotřebovalo průvodce. Také tam jsou slevy např. do ZOO, bazénu, nebo na koupaliště. Autobus nebo vlak máte do Ninuščiných šesti let zdarma, od šesti let bude mít Ninuška 75 procent slevu, průvodce to má vždy zdarma.

6 Agnes | E-mail | 20. prosince 2009 v 17:43 | Reagovat

U nás byli soc. pracovnice také doma. A to už před 2,5rokama. V létě nás to čeká znovu. Měla jsem z toho obavi, ale bylo to v pohodě. Obě paní byli moc hodné a sympatické. Lukášek samozřejmě nezklamal a řádil jak o to umí. Kousal mě , štípal mě. Jedna paní s ním šla do pokojíčku hŕát si. Pomohlo to, zklidnil se. A s tou druhou jsem vyplňovala formulář, co Lukášek zvládne a co ne.

7 Agnes | E-mail | 20. prosince 2009 v 17:44 | Reagovat

Zapomněla jsem ještě dodat,že máme už od 3let ZTP/P, nejtěžší stupeň.

8 Tuška | E-mail | Web | 21. prosince 2009 v 1:08 | Reagovat

No tak vidíte! Někde fakt i kvůli ZTPéčku chodí domů a jinde ne. To je zvláštní, ne? O_O
Že by tu platilo, jiný kraj, jiný mrav?

Ale my jsme se Sikorkou kraj stejný, že Aleno? :-D

9 Sikorka | E-mail | Web | 22. prosince 2009 v 22:30 | Reagovat

No kraj(jestli myslíš západní Čechy nebo Plzeňsko) jsme opravdu stejný.

10 petula | Web | 25. prosince 2009 v 0:35 | Reagovat

8-O  ...nám ted na základě STŘEDNĚ TĚŽKÉ PARAPARÉZY,ZTRÁTY OPORNÉ FCE OBOU NOH(A CELKOVÉ ŠPATNÉ MOTORIKY)odebrali ZTP.máme jen TP (A tedy fin.krizi!)... TP je ale na nic  :-? ...a museli jsme kvůli tomu vracet z příspěvku na benzín 137kč...předpokládá se prostě,že si dojdu dlouhou cestou po ledu k autu. Přitom ve zprávě z 17.12.09máme jasně řečeno,že mám chodit co nejméně....fajn :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama