Zuby aneb kousy kousy kousy (41)

13. listopadu 2009 v 0:43 | Tuška |  Naše diagnózy, potíže a úspěchy
Dnes Ninuška zase absolvovala preventivní zubní prohlídku.
Nezklamala a zuby držela sveřepě zaťaté. Paní doktorka byla ale chápavá a trpělivá a nakonec se jí podařilo do dceřiny pusinky propašovat zubařské zrcátko - dokonce několikrát - a prohlédnout jí zoubky.
Naštěstí to dopadlo dobře a žádný kaz neobjevila. Hurááá.


Jsem moc ráda, že je Nina stále ještě bez kazu. Že může i nadále bezbolestně všechno okusovat. Tedy bezbolestně - jak se to vezme - pokud zrovna nekouše nás. To "bezbolestné" většinou nebývá.
Naštěstí to není až tak časté .

Také jsem jí pro tuhle její vášeň - kousat všude a všechno, pořídila speciální kousátko. Prodávají ho v Brně na klinice LOGO. Koupila mi ho a poslala jedna ochotná maminka. Tímto je jí ještě jednou děkuju!!!
Je dovezeno z USA, a proto stojí přes tři stovky . Ale zato by mělo být vyrobeno z naprosto nezávadného plastu, určeného právě ke kousání a zároveň masírování dásní a svalů kolem úst. Miminkovská kousátka Nina rozkouše svými kly okamžitě.

Tohle kousátko se jí zalíbilo a má ho ráda. Dokonce i logopedka nám ho schválila. Snažím se jí ho podstrkávat při kousání něčeho nevhodného.
Vraťme se ale zpět do zubní ordinace.

Po odchodu Ninušky s tatínkem jsem šla na řadu já. Ještě předtím jsme se ale s paní doktorkou a sestřičkou zapovídaly.
Hovor jsem začala já: "Když tak přemýšlím, to by mě teda zajímalo, jak by se malý ošetřoval nějakej kaz."
"Blbě." Na to paní doktorka.

Pak potvrdila moje informace o možnostech zubního ošetření v těchto případech:

Oblbováky často nefungujou a obzvlášť děti s neurovývojovými poruchami jsou po nich extra hyperaktivní a skoro lezou po stropě. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti, když dáme Nině diazepam proti záchvatům.


Další možnost, když už není zbytí, je ošetření pod celkovou anestezií - což by samozřejmě nedělala ona v ordinaci, ale v nemocnici. Sama však dodala, že to by považovala za úplně krajní řešení, protože narkóza není moc "dobrá" na mozek.

Nakonec to shrnula, že by se to udělalo prostě tak, že by si vzala železnej prst, malou bysme museli pevně držet v kleštích a hlavu a ona by ošetřovala. To si teda vůbec nedokážu představit!

Já se ještě zeptala na ošetření ozónem (četla jsem o tom na Žlababě), že prý se tím dají odstranit menší kazy.
Lékařka mi to potvrdila. Dokonce jsem se dozvěděla, že ozón v ordinaci má a používá ho.
U tohohle typu ošetření je ale jeden problémek - ten ozón se pouští na zub tak, že se na něj přicucne taková malá (možná půl cm dlouhá) trubička, tak tam prý vznikne podtlak a působí ten ozón. Což ale znamená, že pacient musí být v naprostém klidu, nehýbat hlavou, protože jinak by se ta hadička hnula, dostal by se tam vzduch a celé by se to pokazilo.
Čili opět to znamená udržet dítě bez hnutí. Výhoda ale je, že u této metody to aspoň nebolí.

Myslím, že takto se dají opravit vážně jen malé kazíky, takže je tedy nutné opravdu chodit na preventivní prohlídky včas, aby se problém podchytil včas.

Pak jsme řešily fluor.

Já jsem jí totiž převyprávěla, jak jsem sháněla pastu bez fluoru, protože malá ji při čištění zubů pořád polyká - a asi ještě dlouho bude.
V dětské pastě Perličce je sice snížený, ale je tam. Vzhlede k tomu, že jsme se dočetla, jak může být škodlivý pro autistické děti, chtěla jsem ho omezit.
V lékárně měli několik past bez fluoru, vybrala jsem si nakonec Santoin a zkusila jím Nindě vyčistit zuby. Trochu se sice ošklíbala, ale zvládla to v pohodě.

Představte si, jaký vedlejší příjemný efekt měla tahle nová pasta!
Od malička Ninuška trpí na černé skvrny na zubech - prý je to pigment a dělá se z čajů, ovoce, přesnídávek, (cigaret, kávy - což není Ninuščin případ ) ... apod. Já jsem ale nechtěla, aby se jí tím pokrývaly zoubky. V podstatě jediný důvod byl ten, že to není hezký. Je to asi hloupost ... ale pořád mě to štvalo.

Když bylo Ninušce pár měsíců přes rok, měla zoubky skoro úplně černý - a to jsem jí nedávala žádný sladkosti, kromě kaše, a dokonce tehdy nepila nic jiného jen čistou vodu - má k tomu prostě sklony (zřejmě po mě, také se mi to dělá, ale až v dospělosti).

Byla jsme z toho docela nešťastná a rozhodla jsme se, že to čištění už prostě nebudu flákat, ale že musím fakt pravidelně a pořádně zoubky čistit (tehdy ještě Perličkou). Hlavně na noc a pak už jí fakt nedat nic jíst, ani nic pít kromě vody.
Ač to není moje silná vlastnost - tehdy jsem vytrvala a úspěch se dostavil. Ninušce zoubky dost zbělely. Sem tam jí zbyla nějaká ta skvrnka. Vždycyky se však hned projevilo, když jsme polevily v čištění (třeba při nemoci) - zuby zase byly černější.

Bylo to zvláštní, čistili jsme zoubky jako vzteklí, ale pořád byly flekaté - a v poslední době zase dost.
Najednou jsme změnili pastu a po čtyřech dnech jsem si uvědomila, že má Ninuška zoubky téměř úplně bílé!!!
Musí to být stoprocentně výměnou Perličky za Santoin. Jsem z toho docela u vytržení.
Pročítala jsem složení té pasty. I lékárníka jsem se ptala, jestli tam nemůže být něco závadného pro dětský orgasnismus. Tvrdil, že ne.

Lékařka vyslechla mou story, ale tvrdila mi, že by ale nějaký fluor malá měla přijímat, protože prý opravdu brání kazivosti zubů. Prý ať jí tedy nedávám fluorové tablety, pak nevadí, že polyká tu pastu. Ty já jí ale nedávám už dávno.

No nevím, nevím, jak je to s tím fuorem. Černý čaj, ve kterém prý bývá často obsažen, jí nedáváme, voda u nás fluorovaná není. Pokud by měl opravdu takový protikazivý účinek, zase bych váhala - už kvůli tomu, že zubní ošetření bude u Ninušky zřejmě fakt velký problém.
Lékařka mě přemlouvala, abych tu pastu teda aspoň střídala. Pár dnů dětskou se sníženým obsahem fluoru, pár dní bez fluoru.

Co vy na to? Řešíte to nějak?


Nakonec jsme se dostali ke sladkostem.
Zubařka sama jako první řekla, ať Ninušce nedáváme tedy vůbec žádné sladkosti. Žádný cukr, to že je největší a nejzásadnější zdroj zubních kazů a celkově není zdravý a oslabuje imunitu. Žádný sladký čaje, žádný sladkosti, ...

"Ani sladkej čaj?" Zeptala jsem se nesměle já. "My jsme jí ho začali sladit ovocným cukrem místo normálního."
"Ne ne, jenom vodu, nebo ovocnej čaj, ale bez cukru." Byla lékařka nekompromisní. Je fakt, že ten Ninda popíjí celej den docela v hektolitrech.

"No jo, ale ona se teď naučila pít z hrnečku bez nápitky, což je obrovskej úspěch, ale to, co jí nechutná (třeba vodu), z něj pít nechce." Lehce zase oponuju. Co si budem povídat, chtěla bych slyšet, že teda trošku sladký ten čaj může být.
"Ne, vůbec nesmí být sladký!" Pronesla zubařka důrazně.
"Ale já jí sladkosti jinak žádný nedávám, ... hmmmm, jen za odměnu u stolečku kousilínky čokolády nebo rozinky." UVědomuju si najednou a musím se už smát nad lékařčiným výrazem tváře.

"Čokoládu?! A rozinky? I v nich je cukr!!!" Zděsila se.

Já jí ale vysvětluju, jak to všechno je. Že to není tak jednoduchý, potřebuju Nindu něčím namotivovat ke spolupráci. Chtěla jsem ji ukonejšit a slíbila jsem, že Nindě aspoň po konzumaci sladkých odměn vyčistím zuby. No, ... uvidíme .

Lékařka, zdá se, je ale přeci jen rozumná ... začala chápat, že to asi u nás opravdu nebude jen černobílé a nakonec navrhla, že tedy máme na prevenci přijít dřív než za půl roku, když máme ty čokoládky a rozinky , aby aspoň Ninda byla pod jejím dozorem. A objednala nás na leden.

Doufám tedy, že se s těmi všemi zubařskýmu a zubními problémy zdárně poperem a že Ninuška bude moci ještě dlouho dělat bezbolestně kousy kousy kousy .


Jak to zvládáte vy? Už vašim dětičkám vrtali zuby? Jaký to mělo průběh? Brrrr ... běhá mi z toho mráz po zádech!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alena | E-mail | Web | 13. listopadu 2009 v 6:28 | Reagovat

Klárka má zuby zkažený.Měla pět kazů. Naše paní zubařka taky napřed uvažovala o tom,že jí pošle na zubní kliniku a tam jí je spraví v narkoze, když jsem jí řekla o kyčli, tak že prý ne, dvě narkozy..v jednom roce není nic dobrého a zkusila to sama. Každý týden jsme chodily na zpravení jednoho zoubku a ještě nás jeden čeká, měla pět kazů. Jo, dává jí do pusiny ten železný prst, malá drží,sedí na mě,  a ječí neeee, ale pusu má otervřenou, tak zubařka zpravuje. Na kontrolu každého půl roku ale chodíme automaticky už od dvou let(dřív nebylo co kontrolovat, zuby jí začly růst až v 18ti měsících). Za pastu doporučila dětskej elmex(hlavně taky kvůli těm skvrnám na zubech, taky máme). Za odměnu tam vždycky dostane kelímek. A malá je ke všemu slaďour, sladký ráda, tak jsme vzaly čokolády, bonbony, rozinky a lízátka, ovšem ponechaly třeba bebe-Brumlíka, dortík(když je třeba na oslavě,zas denně je nemáme). A stejně jí to obě babičky sem tam  podstrčí. Pije buď štávu nebo čaj(sladkej :-(), vodu ani náhodou, to pak všechno odstrkuje a brečí. Já vím,dobře to není,ale něco pít musí.  

2 Tuška | E-mail | Web | 13. listopadu 2009 v 8:13 | Reagovat

Mně taky zubařka doporučila dětskej Elmex. Tak se na něj kouknu.

Samozřejmě že na prohlídky taky chodíme co půl roku. Akorát naposledy, kdy jsme k ní měly jít, jsme zrovna byly v nemocnici v Krči, takže jsem ji musela přesunout a než nás vzala, chvíli to trvalo.
Takže ji teď viděla po docela dlouhý době. A o jejím stavu jsme se bavily vlastně poprvé. Dřív to ještě nebylo tak nějak poznat, ale čím je starší ...  :-(

3 Tuška | E-mail | Web | 13. listopadu 2009 v 8:17 | Reagovat

Jo, ještě ... Nindě začaly růst zuby asi normálně, nějak od 5. měsíce, ale pak jí vyrostly strašně rychle! V roce už měla snad všechny kromě těch zadních stoliček. A v roce a půl asi úplně, nebo skoro všechny. Musela bych se podívat do deníčku :-).
Dle zubařky mají děti do dvou let vyrostlý všechny zuby - tak to my jsme teda měli opravdu v normě! Jako jednu z mála věcí. :-D

4 Monika | E-mail | Web | 13. listopadu 2009 v 8:19 | Reagovat

Tak nás ošetření v narkóze čeká určitě:-( Jára vůbec neotevře v ordinaci pusu, nenechal by si tam strčit nic, natož železný prst a navíc už bychom ho silou neudrželi.  
Čištění zubů je u nás bída s nouzí, Jára to flinká a ode mě si nechá zuby vyčistit málokdy:-(

5 Alena | E-mail | Web | 13. listopadu 2009 v 11:10 | Reagovat

No jo, malá je drobek, já mám fyzickou převahu, udržím jí jedna dvě, to mi nenapadlo. A spraví-ne zpraví-fuj,takovou hrubku jsem tam nahoře udělala :-) .A to kousátko, to se mi teda líbíííí(i my všechno ocucáváme).A myslela jsem si,že jste u zubaře byly prvně :-)  :-) . A myslím,že ani teď ve 4letech nemá malá všechny zuby(ale možná ty zadní stoličky dole mít nikdy nebude-může to souviset s tou naší vadou-no obejít se bez nich obejdem,že jo).

6 Míša | 13. listopadu 2009 v 12:15 | Reagovat

Ahoj holky! U zubařky jsem o fluoridu dostala přednášku už v těhotenství. Takže naše zubařka ho doporučuje kvůli kvalitě zubů, hlavně těch druhých, které se, ale tvoří pod těmi myšáky už velmi brzy. Prý ten fluorid není v žádné potravině a ve vodě taky ne, u nás se fluorid nepřidává - je to drahé, ale v USA myslím jo - takže tam je situace jiná, odtud jsou taky zprávy o jeho škodlovosti v souvislosti s autismem, z vody se i vaří takže tam je předávkování možné. V lékárně se dá koupit bez předpisu Zymafluor - tabletky. Dávám ho dceři, našemu autíkovi zatím ne, ale uvažuju o tom. Jinak s čistěním jsme na tom podobně blbě, kazu se děsíme. Ale obě děti zatím OK. Zajímavé je, že nedostatek i přebytek fluoridu se projevuje stejně - skvrnami (jestli si to dobře pamatuju, co jsem četla)...? 8-O

7 Míša | 13. listopadu 2009 v 12:26 | Reagovat

Ještě bych dodala, i když my zkušenost nemáme, mám to od kamarádky. V nemocnicích ve větších městech bývají zubaři, kteří ošetřují tzv. obtížně ošetřitelné případy, mají s tím zkušenosti. Podávají pacientům sirup - oblbovák a taky asi za pomoci síly, a prý mají přístup, že prostě zvládnout to musí... Když tak napište, kdo máte zkušenost.... :-(

8 JanaC | 13. listopadu 2009 v 13:33 | Reagovat

To je dobre, ze ma Ninda zoubky zdrave. Stepka ma hrozne cerne zoubky. Nase zubarka rika presne to same - pigment. Cistime - ne zas tak pravidelne, priznavam. :-( Toho kriku je na me vecer uz nekdy moc. Ale vyzkousime tu pastu. To by bylo skvely, kdyby to malicko pomohlo. :-) S tim cukrem je to tezke, je skoro ve vsem. :-x Davam obcas sladke pecivo k snidani, bonbonky a cokoladu vubec. ;-)Jak budem osetrovat zuby, na to zatim nechci ani pomyslet.  :-(

9 Tuška | E-mail | Web | 13. listopadu 2009 v 20:49 | Reagovat

Já jsem teda taky dostala od zubní lékařky ponaučení o nezbytnosti fluoru právě kvůli druhým zubům dítěte a kazům ... atd.
A taky jsem tomu donedávna věřila ... když si ale vezmu příklad z naší rodiny - jedna má příbuzná o zuby pečuje s maximálním nasazením, čištění, prohlídky, vše ... a se zuby má stejně pořád nějaké problémy. Její muž sice o zuby taky pečuje, ale tak normálně ... neřeší to ... a zuby má parádní, žádný kazy, žádný problémy. Myslím, že velkou roli tu hraje genetika - náchylnost ke kazivosti, křehkosti zubů apod.

Co se týče toho fluoridu v potravě,  cituji pár úryvků ze Strunecké:

"Zatímco ve většině evropských zemí byla fluoridace pitné vody postupně zastavena, v USA je fluoridovanou vodou dosud zásobováno asi 60-70% populace. Značně vysoký obsah fluoridů v pitné vodě z přirozených zdrojů se vyskytuje v rozsáhlých oblastech Číny, Indie, Jižní Afriky a Turecka. V posledních dekádách se však stále zvyšuje zatížení životního prostředí sloučeninami fluoru a to jak v důsledku prudkého rozvoje průmyslových odvětví, která zpracovávají tyto sloučeniny ve velkém množství, tak v důsledku vzrůstající spotřeby minerálních hnojiv a pesticidů. Fluoridy se tak dostávají do půdy, vody, rostlin i do živočišných produktů. Některé potraviny a nápoje obsahují v současné době taková množství fluoridů, která mnohonásobně překračují doporučenou denní dávku 1-2 mg fluoridu. Vysoký obsah fluoridů byl nalezen např. v čaji, protože čajovník má schopnost akumulace fluoridů z půdy. Mnoho studií zjistilo, že šálek čaje může obsahovat několik miligramů fluoridu (http://www.fluoridealert.org). ...

... Narušení vývoje mozku, špatná diferenciace neuronů a další histologické změny i celkové zpoždění nitroděložního vývoje bylo pozorováno při vyšetření embryí a plodů po umělém přerušení těhotenství v mnoha endemických oblastech Číny.

Již 18 studií přináší doklady o výrazném poklesu IQ u školních dětí žijících v oblastech se zvýšeným obsahem fluoridů ve vodě. Na základě početných studií, které braly v úvahu řadu dalších interferujících faktorů, bylo odhadnuto, že ke snížení IQ dochází již při dlouhodobém používáni vody obsahující 1,8 mg fluoridu v jednom litru.

Fluorid je rychle absorbován z trávícího traktu do krve; ve zdravém těle je asi polovina fluoridu z plazmy vylučována ledvinami do moči, velká část vstřebaného fluoridu se ukládá v kostech a zubech, kde zvyšuje jejich křehkost.

Prvním zjevným indikátorem nadměrného příjmu fluoridů je zubní fluoróza, kterou je v současné době postiženo 30-50% dětí v USA, v endemických oblastech Číny a Indie až 80%.
Podle údajů Světové zdravotnické organizace se zubní fluoróza vyskytuje již ve více než 25 zemích.
Objevení se bílých skvrn na zubech dětí je tedy prvním varovným příznakem nadměrného příjmu fluoridů. ...

... první studie o škodlivosti fluoridů pro mozek se objevily až v druhé polovině 90. let minulého století. ...

Pokud byl fluorid podáván březím samicím laboratorních potkanů, byla mláďata hyperaktivní, zatímco podávání fluoridů až v době kojení vedlo k narušení chování ve smyslu zpomalení reakcí a omezení schopností orientace v novém prostředí.

...I některé další příznaky nadměrného příjmu fluoridu jsou stejné jako příznaky autismu.
Je to například nespavost, předčasná puberta a nedostatek hormonu melatoninu. ...

... Mladá americká badatelka Jennifer Anne Luke již v r. 1997 zjistila, že fluorid se hromadí v šišince – v malé žláze v mozku, která vylučuje hormon melatonin.
Právě nahromadění fluoridu v šišince je příčinou předčasné puberty, stejně jako nedostatečné tvorby melatoninu.

Melatonin se účastní koordinace cyklu spánku. Jeho hladiny v krvi se za normálních okolností zvyšují po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, aby podpořily spánek. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost."  O_O

Tak teda nevím, co myslíte?

10 Tuška | E-mail | Web | 13. listopadu 2009 v 20:51 | Reagovat

Myshko!!!!

Jestli to náhodou budeš tady číst, mohla bys napsat, jak jste na tom ve státech s ošetřováním zubů dětiček vy???

Jak to budeš řešit? A co ten fluor? Ten nějak řešíš?

11 Jitka | E-mail | 14. listopadu 2009 v 21:44 | Reagovat

My jsme byly s Dančou na preventivní zrovna tento týden ve středu.Danča je v klidu - že může sedět na mém klíně, otevře sama od sebe pusu a nechá si prohlédnout zoubky. Jen při první návštěvě asi před 2 roky (byla jsem s ní na první prohlídce poměrně pozdě) stihla zubařka prohlédnout jen spodní čelist.
No zobky v pořádku, bez kazu a dozvěděla jsem se také něco o tom fluoru.Danulka používá na čištění Colgate 2-6let a zubařka mi řekla,že je tam toho fluoru víc než by mělo být.Že má být optimálně do těch 6let 400 jednotek a Colgate má 500.No a doporučila zde zmiňovaný Elmex snad Elinka - do těch 6let pak je už další s vyšším obsahem fluoru.Prý když by si Danulka čistila tou pastou s větším obs.fluoru tak by jí mohly vylézt tu druhé zoubky se skvrnami O_O .Tak nevím.Ale asi pastu vyměnímu za ten Elmex,jestli má být lepší.A o tom plivání se zubařka zmínila, že pokud se už snaží Danča vyplachovat pusu a vyplivnout skoro všechnu pastu, tak by snad ani ten Colgate nevadil. Že spíš když by to všechno spolkla :-! Tak a teď babo raď. Jo a ještě mi řekla,že pokud dcerka pije vodu, tak třeba v Dobrý vodě je taky fluor. Tak aby nebyla přefluoridovaná :-D
S těma sladkostma jsme to řešily minule, Danulka je hrozná cukrářka. Miluje sladké, já jí to nedokážu odepřít. Zubařka smlouvala, že tak maximálně 1*denně a to po jídle a pak vyčistit zoubky, ale ani to nezvládáme...babičky zásobují a i manžel docela rád Bonpari tak si je s Dančou dopřává...ach jo. Vůbec nevím, jak by to bylo když by se malý udělal kaz, ani na to radši nemyslím :-(

12 Alena | E-mail | Web | 14. listopadu 2009 v 22:04 | Reagovat

holky, přestaňte se toho tolik děsit.My už máme 4x vrtání za sebou.  Vyvrtání malého zoubku trvá přibližně 2 minuty,jestli vůbec. Jo,jo ten řev,ten je teda srdceryvnej. Hlavně to její neeeeee. A když to zvládla naše malá,tak proč ne ostatní,že jo..(a ne, nemá snížený práh bolesti, je spíš bebíčko :-) ).I když zdravé zuby jsou samozřejmě lepší, to je jasné.

13 Tuška | E-mail | Web | 14. listopadu 2009 v 22:04 | Reagovat

Jitko,
tak to teda koukám. To je asi jediná zubařka, která má obavu, že by dítko bylo přefluoridované!!!!
Myslím, že většina doporučují fluoru co nejvíc, dokonce navíc tablety atd. Ale zase nechci být nespravedlivá a házet všechny do jednoho pytle. Každopádně mi ta vaše připadá dost osvícená a určitě bych její rady poslouchala.

Ty skvrny na druhých zubech  tím podle mě myslela bílé skvrny, které se tvoří při "předávkování" fluorem.

A jsem překvapená tou Dobrou vodou!!! To jsme nevěděla. Sice jí Nindě většinou nekupuju, ale taky už ji asi párkrát měla.

Víš, ono je to všechno podle mě o tom, jestli dítko rozumí řeči nebo ne. Vaše Danulka navzdory svému problému zřejmě rozumí (nebo se pletu?. Pak se většinou dá dítěti vysvětlit, že má otevřít pusinku, pak za to dostane něco, co má rádo.
Když ale (nejen) Nina neví, která bije, co po ní chci, jen se jí někdo cizí dobejvá do pusy ... pak je problém. :-(

No snad bude časem líp.

Tak ty zoubky hlavně hlídejte a kdyby se ti zdálo, že má nějaký kazík, tak bych asi hned běžela dokud je malej, aby se mohl ošetřit tím ozónem, což nebolí. A Danulka by asi neměla problém vydržet sedět v klidu (což je pro ten ozón potřeba), když to nebolí. ;-)

14 Tuška | E-mail | Web | 14. listopadu 2009 v 22:07 | Reagovat

Aleno  :-D ,
Na jednu stranu ti závidím, že to už máte za sebou!!!
To víš, když nevíš, do čeho jdeš, tak se toho děsíš!!! 8-O

15 Myshka | 16. listopadu 2009 v 7:06 | Reagovat

Tusko, u nas je fluoridovana voda. Zubni pasty pro male deti jsou BEZ fluoru a taky je to na vsech uvedeno (pry k otrave/alergicke reakci staci spolknuti pasty velikosti hrasku). Mozna jsou i nejake z fluorem, ale zatim jsem nenatrefila. To me letos prekvapilo v Cechach, ze jsem pastu bez fluoru nesehnala.
My jsme u zubare jeste nebyly - ostuda, ale nemame zubni pojisteni a tak to musime hradit a proto to porad odkladam, ale Tia uz bude mit 3, tak bychom meli co nejdriv. Pochybuju, ze otevre pusu.
Zoubky ma na pohled pekne, nepije zadne caje ani dzusy, vse krome vody odmita. Ale zas davam gumove medvidky (vitaminy), obcas multivitaminove lizatko, sem tam cookies  :-|
Ja mam zuby priserne, od skolky kazy. Manzel nema jedinnou plombu, tak doufam, ze je to aspon trosku geneticke.

Ninuska je sikovna, ze to tak zvladla!

16 Tuška | E-mail | Web | 16. listopadu 2009 v 23:54 | Reagovat

Myshko, Ninuška to moc nezvládla, spíš to zvládla zubařka. Ninda Nechtěla zaboha otevřít pusu a doktorka se jí tam dostávala se zrcátkem, jak to šlo. Přišlo mi až neuvěřitelný, že tam něco mohla vidět!  :-D

No ale prý dobrý, tak snad jo.

Tak přeju, ať se do zubní ordiace brzo dostanete a ať to Tia snáší dobře  ;-) .

Potom o tom poreferuj, jak to probíhalo! Jsem zvědavá. ;-) Papa

17 Blanka | 18. listopadu 2009 v 19:08 | Reagovat

Tuško nám dětská doktorka i zubařka doporučila,že pokud klukům čistím zuby pastou,pak máme dávat pouze 1 tabletku(Natrium Fluoratum)denně a nebo můžeme dávat i fluor v homeopatické podobě,tak to střídáme,teď od léta dáváme homeopat.přípravek Calcarea Fluorica ředění 9 CH,že je líp vstřebatelný a nezpůsobuje přípradné skvrny na zoubkách.

18 Anita | 25. července 2016 v 11:51 | Reagovat
19 Bill | 25. července 2016 v 12:20 | Reagovat

Mám zubní implantáty z Praguedental a jsem velice spokojený
http://www.praguedentalclinic.cz/cs/sluzby/implantologie/

20 Zuzka | E-mail | 2. února 2017 v 9:42 | Reagovat

Dobrý den, náhodou jsem našla Váš blog a moc moc moc prosím o název toho zeleného koustáka z LOGO Brno. Mám 3-letou holčičku, která kouše nepřetržitě celý den. A tato pomůcka by mi nám moc pomohla. Ještě jednou moc prosím o kontakt na koho se v LOGO Brno obrátit nebo jak se k této pomůcce dostat. Díky moc Zuzka

21 risek | 27. listopadu 2017 v 8:03 | Reagovat

Pokud hledáte dobrou zubní ordinaci v Praze, kam se děti nebudou bát chodit, mrkněte sem:

http://zubni-praha.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama