Natrum muriaticum (Nat-m.)

3. listopadu 2009 v 22:35 | Tuška |  Terapie
Našla jsem si, co vlastně Ninuška dostala za homeopatický lék. Jmenuje se Natrum muriaticum.

Zatím se nechci vyjadřovat k účinkům, ještě je brzo na nějaké spekulace. Každopádně po emoční stránce je Ninuška maximálně v pohodě. Uvidíme dál.


--------------------------------------------------------------------------------------

Mořská sůl, která se stává hahnemannskou přípravou jedním z nejdůležitějších léků v knize Materia Medica.

Působení: Chlorid sodný hraje rozhodující úlohu ve vodním metabolismu tím, že zasahuje do regulace osmotické rovnováhy organických tekutin.

Toxikologie a pokus ukázaly účinek na:

výživu: podporuje disimilaci nebo blokuje asimilaci.

Působí:

na ledviny (uremická nefritida),

na žaludek (žaludeční hyperacidita),

na krev (anémie, vytváření rýhovaných červených krvinek);

sliznice, kde vyvolává:

buď stav výrazné suchosti, nebo sekundární katarální stav, charakterizovaný nadměrnou produkcí hlenu normální konstituce; Nash říkal, že Natrum mur. je indikováno pokaždé, když se objeví hlenovitý katar s anormální sliznicovou sekrecí spíše z hlediska kvantity než kvality;

kůži, která získává olejnatý vzhled zvýšením mazotoku, zvláště na úrovni tváře a čela;

nervový systém, kde vyvolává pro lék charakteristický depresivní syndrom.

V souvislosti s tímto patogenetickým účinkem chápeme, že terapeutické indikace Natrum muriaticum by se měly vybavit při výskytu následujícího klinického obrazu:

Hubenost - Dehydratace - Slabost
.


Typ:
Fyzicky jde často (ale nikoliv výlučně) o dítě nebo o dospívajícího jedince. Je hubený přes dobrou chuť k jídlu a intenzivní žízeň. Hubenost je zřejmá hlavně v horní části těla a zvláště na krku. Je bledý, vyzáblý, zimomřivý, extrémně unavitelný sebemenší fyzickou nebo duševní námahou.

Kůže obličeje je nažloutlá, popelavá, olejnatá a lesklá, posetá uhry nebo pupínky podobajícími se akné hlavně na čele, na okraji vlasaté části a po stranách nosu. Vlasy jsou suché, matné, lomivé a snadno vypadávají. Rty jsou suché, popraskané, někdy s oparem. Dolní ret má často vertikální fisuru uprostřed. Jazyk může mít depapilované zóny, které mu dodávají vzhled zeměpisné mapy. Z psychického hlediska je jedinec smutný, deprimovaný, skleslý, se sklonem k beznaději, když myslí na budoucnost a na vše, co se ho týká.

Snadno se rozpláče, ale odmítá utěšování, které zhoršuje jeho smutek. Vyhledává samotu, aby mohl myslet na svůj zármutek, aniž by byl vyrušován a aby se vyhnul utěšování. Má proměnlivou náladu, přechází od slz k smíchu, který může být neudržitelný a zcela mimo kontext (Moschus).

Zároveň je charakterizován výraznou psychickou unavitelností s nepozorností, roztržitostí, potížemi při soustřeďování pozornosti, poruchami paměti, bolestmi hlavy, tedy všemi příznaky, které z Natrum muriaticum činí dobrou indikaci v případech pubertální melancholie.

Současně s depresí je znepokojený a neklidný. Spánek je narušován sny o zlodějích, kteří se procházejí v domě nebo v pokoji, což je představa, která se může stát dlouhodobě až obsedantní.


Symptomy:

Zhoršení: utěšováním, k 10. hodině ranní, na břehu moře, duševní prací, která podporuje bolesti hlavy, teplem, a to i přes zimomřivost.

Zlepšení: venku na vzduchu.


Kauzality:

Ztráta životně důležitých tekutin (China). Rekonvalescence po vyčerpávajících onemocněních.

Opakovaný zármutek, citová zklamání.

Nadměrné užívání solí chininu, dusičnanu stříbrného.

Štípnutí včely (Apis je v porovnání s Natrum mur. akutním lékem).

Pocity:

Suchosti sliznic.

Běžných bolestí v lumbální krajině s potřebou silně se podepřít v pozici vsedě.

Vyměšování:

Bezbarvé hlenovité sekrece, hojné, normálního vzhledu a jen ojediněle dráždivé.


Chutě a averze:

Nenormální chuť na sůl a slané potraviny: solí potraviny aniž by je ochutnal nebo jí sůl z mlsoty (Causticum, Phosphorus).

Neutišitelná žízeň na velká množství vody.

Častá bulimie bez tloustnutí.

Averze ke chlebu a někdy i k soli. Odmítání soli může být známkou pro předepsání léku stejně jako nadměrná chuť na sůl.

Rytmus:

Častá periodicita patologických projevů:
každý druhý nebo třetí den, někdy častěji, někdy méně často. Tato periodicita spojená se střídáním suchosti a kataru sliznic činí z Natrum mur. velký psorický lék na astma nebo vazomotorickou rinitidu.


Kožní příznaky:

Ekzematické vyrážky a erupce typu akné, lokalizované na čele, na okraji vlasaté části nebo v ohybech kloubů.

Herpetické vyrážky vyskytující se během nebo při ústupu akutních onemocnění, vytvářející se nejvíce na kraji rtů a kolem anu.

Chronické kopřivkové léze (Lycopodium). Natrum muriaticum bude v akutním období doplňován léky Apis nebo Urtica urens.

Bradavice na dlaních rukou a v záhybech prstů. Bradavice ve vráskách čela (Charles Rousson).

Suchá pokožka, popraskaná kolem nehtů.


Indikace:

1. Celkové:

Hubnutí - astenie.

Rekonvalescence po akutních nebo oslabujících onemocněních.

Dehydratace.

Onemocnění jako následek pobytu u moře.

2. Slizniční:

Atonická dyspepsie - zácpa.

Vazomotorická koryza - senná rýma.

Astma.

Opakované rinofaryngitidy u dětí, které mají celkové znaky léku.


3. Kožní:

Ekzémy - kopřivky.

Juvenilní akné.

Bradavice na dlaních rukou nebo v kožních záhybech flexorů (vrásky).

Opakující se herpes.

4. Nervově-psychické:

Depresivní stavy s celkovou charakteristickou odezvou.

Citová zklamání.

Školní potíže. Bolesti hlavy u studentů.

Dávkování:

Podle podobnosti předepsat v ředění 9, 15 nebo 30 CH, jednu tubu dávky každý týden. Při rekonvalescenci po akutní chorobě, jež vyvolala velké zhubnutí, předepsat Natrum mur. stupňovitě: jednu tubu dávky v ředění 9 CH první den, ve 12 CH druhý den, v 15 CH třetí den a ve 30 CH čtvrtý den. Obnovení sil a nabrání na váze po použití této techniky je často obdivuhodné.

Homeopatický typ: Natrum muriaticum.



 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Míša | 4. listopadu 2009 v 9:01 | Reagovat

Je zajímavé, vzhledem k tomu, co o tom homeopatiku píšeš, že to předepsali zrovna Nině.

Podle toho, co se tu píše by to tak trochu sedělo spíš na mě, až na to, že už nejsem v pubertě.

Určitě napiš, jestli to nějak zabírá ...

2 Alena | E-mail | Web | 4. listopadu 2009 v 10:44 | Reagovat

Vypadá to zajímavě. Zvlášť mi zaujala ta dobrá chuť k jídlu a špatné přibývání(to se nás zvláště týká)a okrajově i dost ostatního.
Držím palce ať vám ten "lék" pomůže.

3 VENDY | 4. listopadu 2009 v 12:51 | Reagovat

Je to fakt zajimave,me taky zaujalo to spatne pribyvani.Jirik ji hodne,ale nic moc nepribere,ze by jsme to taky vyzkouseli :-D Ted mi taky zaujal na zlababe ten reconnection,co ty na to Lucko :-)

4 Tuška | E-mail | Web | 4. listopadu 2009 v 23:05 | Reagovat

Vendy, reconnection zní zajímavě. Taky o tom uvažuju. Ale určitě ne v brzké době. Mám rozdělanou homeopatii a koneziologii, navíc se chystám na handle.

Tak mám pocit, že by toho bylo najednou drobet moc a ani bych nevěděla, co působí. To ani teď nevím. :-D

Ale časem, uvidíme ...  

Taky mě, holky, popis toho léku docela překvapil, dnes je malá úplně jiná, než byla před nějakými 6 týdny, kdy jsme u paní doktorky byly. Tehdy ale byla ještě hodně ovlivněná (negativně) antiepileptiky. Půjdu brzo na kontrolu, tak to s ní musím probrat.  

Teď momentálně máme doma krizovku - já jsem už několik dní nachcípaná (krk, rýma, kašel) a malá od včerejška horečky nad 39 (a to na to netrpí)!O_O  

Takže šoky, aby se nerozjely záchvaty (včera jich měla 5!), sprchujeme ve vlažný vodě - včera i dnes, no prostě fakt krize!!!! 8-O

5 Míša | 5. listopadu 2009 v 9:20 | Reagovat

Tak vám přejeme, ať se brzy uzdravíte. :-) My jsme teď taky byli v horečkách, ale zdá se, že Martin má imunitu nejlepší z nás. Musím to zaťukat.

6 VENDY | 5. listopadu 2009 v 12:24 | Reagovat

Lucko,tak at je brzy lip,ja dnes odvolala taky operaci,malej ma rymu,kasel-blbe tim spi no taky krize,nastesti bez teplot.Ja te nad tim porad premyslim,asi do toho pujdu,odchodim zimu opet ve starych hadrech a penizky dam na malyho...no jako vzdy :-D

7 Tuška | E-mail | Web | 5. listopadu 2009 v 13:14 | Reagovat

Vendulo, tak to půjdete aspoň k tý nový oční, když jste odvolali tu operaci, ne? Nebo kam to mělo být. Vím, že jsi řešila, jestli zrušt to nebo to. Tak jako tak, jedno vyšlo, ne? ;-)

8 VENDY | 6. listopadu 2009 v 9:33 | Reagovat

jo,na ocni nam to aspon vyjde,jeste,ze jsem to taky nezrusila...to by my ted mrzelo 8-)

9 Alena | E-mail | Web | 6. listopadu 2009 v 10:18 | Reagovat

Lucko, přejem Ninušce ať jí ta ošklivá podzimní viroza brzo pustí(i my jsme nastydlý,jenom rýma,ach jo).I u nás operace kyčle odvolána, holt v lednu:-),no.

10 Tuška | E-mail | Web | 6. listopadu 2009 v 12:40 | Reagovat

Holky, to je v čoudu. Že vás zrovna objednali zakhle na podzim, co? To je víc než pravděpodobný, že děti budou minimálně usmrkaný. No jo, jenže v létě jsou dovolený, co? :-?

11 Olga | E-mail | 7. listopadu 2009 v 19:04 | Reagovat

Ahoj Lucko!
já jsem se z našeho homeopata snažila vymámit, jaký že to dal dětem lék, ale nepochodila jsem. Protože má obavu, že bych pak vyhledala příslušné symptomy a moje referování o změnách by nebylo objektivní. No, musela jsem uznat, že má pravdu, a vydržím.
Vojta má zatím tu změnu, že má opravdu HODNĚ energie a je stále v dobré náladě.
Jo, a mimochodem, naše rodinka taky lehla s chřipkou (nevím, jestli prasečí, ale docela silnou), Petra měla přes 39 a léčili jsme homeopaticky. Což v praxi znamenalo každých 10 minut na lžičku její lék rozpuštěný v 5 lžičkách vody, denně tak dva telefonáty na věčně obsazenou linku našeho pana dr. homeopata. Ale vylízala se z toho dobře. Já to chytla ve středu (a dobře mi teda nebylo) a manžel včera. Vojta se zatím drží. A přitom je v těch bacilech (vlastně virech) celé dny.

12 laskonka s kukackou | E-mail | 7. listopadu 2009 v 20:12 | Reagovat

holky..ja se na ten reconnection taky objednala..jen nevim cenu jeste..nejak mi ji nerekla..spadnu urcite..myslim,ze mam termin v prosinci 18-ho prvni... tak vas poreferuji,jestli nebudete drive na rade..jo..a tusko..taky mam rozjednany handle... tak jsme natom stejne,vid..a chystam se tu-v nemecku na teacch.. doma uz trosku pracujeme :-) zda se mi,ze se mala rozjela po SUPER NU-THER..

preji at se ninusce ulevi brzy..i tobe..

moje kukacka na teploty moc trpi..ale je vzdy ziva..jen ja silim..

holky vy jste uplni fandove do homeopatie.. ja o tom nevim zhola nic..

13 laskonka s kukackou | E-mail | 7. listopadu 2009 v 20:15 | Reagovat

mimochodem nadherne fotky na hlavni strance..to se ti povedlo.. nadhera...tusko.. :-)

14 Tuška | E-mail | Web | 7. listopadu 2009 v 21:13 | Reagovat

Olgo,
tak to měl teda ten váš homeopat pravdu! Já to taky nevěděla a před pár dny jsem naší paní Dr. psala, že musím zrušit termín kontroly, protože jsme nemocný, aby nám ho posunula ... a při tý příležitosti jsem se jí zeptala na jméno léku.
A výsledek vidíš :-D . Hned jsme si to našla ... a hned mi to připadá divný, že to na malou moc nesedí. Fakt je, že před 6 týdny byla Nina úplně jiná - myslím ale že velký podíl na tom má ubrání antiepileptik.

A pak sakra poznej, čím se malá zlepšila ... ubrání léků nebo alternativní terapie (jako homeopatie či kineziologie) :-? .

Přeju Vojtovi, ať vydrží a viry se mu vyhnou!!!! :-D

15 Tuška | E-mail | Web | 7. listopadu 2009 v 21:18 | Reagovat

laskonko,
dej určitě vědět, jak ne tebe a hlavně na kukačku reconnection zapůsobilo!!!! Jsem moc zvědavá. ;-)

Jsk dlouho berete tu Super-nu-theru? Za jak dlouho jsi zpozorovala zlepšení a v čem třeba? Taky o tom uvažuju, ale nějak se nemůžu rozhoupat. A držíte nebo drželi jste někdy GFCF?

To je otázek, co? Až budeš mít čas, laskonko, prosím, prosím, odpověz!!! ;-)

16 Olga | E-mail | 7. listopadu 2009 v 21:28 | Reagovat

Tuško,
a kde jsi vlastně našla tu materii medicu? Je to na internetu kompletní? Já fakt nemám v úmyslu to u našeho dr. zjišťovat, ale jenom bych se na to podívala.
Mimochodem, na jeho radu (chtěla jsem se něco dovědět o homeopatii) jsem si přečetla  knihu Homeopatická věda autora George Vithoulkase. Doporučuju. A nepsala jsem ti už to na skype? Možná jo, ale to je jedno  :-)

17 Tuška | E-mail | Web | 7. listopadu 2009 v 23:00 | Reagovat

Olgo, mám tam dole odkaz na ty stránky. Jsou tam vyjmenovaný a popsaný asi všechny (no nevim, jestli všechny) homeopat. léky.

http://vilcakul.extra.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=89

18 laskonka kukacka,autismus | E-mail | 10. listopadu 2009 v 8:24 | Reagovat

tusko- to neva..ze tolik otazek..ja se take ptam kazdeho jak jen muzu :-))))))))))))9

takze tu super-nutheru bereme od leta,zhruba cervence..a od te doby se take mala  (tuky tuk ) zlepsila..ale ohromne..sice hlavne v te praci,uceni- ze umi bravurne vkladat..zviratka nebo ovoce,dopravni prostredky a ja nevim co..mame toho kupu-aby si to vizualne nepamatovala (nacoz jsou autici prebornici,zeeeeeeeeeee) a jelikoz knizkynemusi a ja ji nemuzu absolutne nic ukazovat v nich,takjsem to pojjala jako knozku..ze ji vzdy kdyz si neco vezme a vklada,rikam,auto, lod,proste co tam zrovna je na obrazku-co priklada...  no dale se chytla na puzzle,zatim drevene s jednim velkym dilkem uprostred..ten tam nechas a okolo nacvaknes-prilozis dalsich 6..uz ji to jde.nekdy udela bez chyby..jindy se vzteka..podle nalady..al uspech je,ze proste neco dela a chce a vydrzi..teda za uplatu- lentilku-mini..jelikoz je to baculka..sladke takrka nedavam,takze je po nich jak slepice po f.... :-) a pochopila i ze, reknu chces lentilku, ukazu a schovam a reknu sedni si,u nas jen na koberec..u stolku nechce..a neco udela,do konce a pakdostane..za kazdy ukol..uz na to i ceka..jelikoz zadarmo ani kure nahrabe..:-)) hnedle mi prohlizi ruce..kde ze je ta lentilkaaaaaaaaaaaa..vopicak vycuranouckej...ze to tak musim rici... no dokoce zkousim lotto..a i se ji libi tvary..umi ze strukturovane knizky prikladat trojuhelnik na trojuhelnik,ctverec,kolecko..pak takovy domecek..stenu,okna,strechu.. mame jako darek na suche zipy  na predlohu ma take malicke tvary prikladat,tak to dela a zacina ji to jit..takze parada..fakt si nemuzu stezovat..z nuly veluspech..jen doufam,ze to tak zustane..ze nebude regres..jak casto byva u autiku.. no v te typicky autikovske sfere takove uspechy nejsou..ale prijde se pomazlit..vic se drzi se mnou v mistnosti.. jezdi vlackem, dokonce krmila v zoo kozy a ovce- proste nevidane veci..alenemluvi..rozumimalo..nevim.. ale rozhodne je to videt velice.. nic jinehokrome skolky,ktera zacla az v zari jsme nezacali noveho delat.. a po te nuther i daleko lip spi..takze se i vyspim..fakt tuky tuk..noje toho tolik na vypraveni..to jen v kostce.. ze je ninuska podobne mlada-stara,tak vim,ze to cloveka moc zajima..

mam jednu nutheru v zasobe..mohla bych poslat..jelikoz prave tady olga mi rekla,napsala na zlababe..ze maji urcitou lhutu-trvanlivost...to jsem nejak nevedela..takze jednu nestacim vycerpat..kdyby jsi mela zajem,tak se ozvi..neni problem poslat..jen se priprav,ze stojhi 50 euro..protoze je to z ameriky,my z canady a ipostovny je desne drahy ze statu..

dietu jsme zadnou nedrzeli..jelikozji delali testy 2x na alrgii a nemela..tak jsem to neresila..i jsem se bala to zvladnout..a co pak ve skolce a vselico..proste jsem tohomela nad hlavu..a to by me dorazilo..kukacka basti vsechno a rada..tak nedrzime..nerikam ,ze treba jednou nebudeme...ale zatim neeeeeeeee....jeste k tomu zlepseni...ja ti fakt nekecam..do 14 dnu-1 mesic..ale jak rikam ohromne,viditelne..driv delala skokove neco ..vzdy 1x za 6 mesicu nekolik veci najednou..ale ted plynule skoro dnem anoci stale neco.. i experimentuje..chodi pozpatku, leze do truhly,kam ji zaviram,a vykukuje..po stole,pod stolem..zajima se o vareni,jak micham..pije sama z hrnicku a ji sama..kdyz chce..umi..ale me vyuziva..vopice..ale ve skolce uplne sama..napichuje na vidlicku.. jedine co se nehlo jeste krome reci je,ze je na plinach a absolutne nevi ,ktera bije..sedi na zachode jako na trune..a nic.. takze ja na nutheru nedam dopustit :-) a davam k tomu jeste omegu 3 tuk...jinak nic vic..

jeste mas otazky???? :-)))))))))

poilam pusku ninusce..men se podle videa zda daleko lepsi posledni dobou..je vic pri sobe..a je cim dal hezci....

19 laskonka kukacka,autismus | E-mail | 10. listopadu 2009 v 8:28 | Reagovat

jejda..to jsem tomu dala..coooooooo...tak dlouhyyyyyyy... :-D

20 Tuška | E-mail | Web | 11. listopadu 2009 v 23:15 | Reagovat

Laskonko,
díky díky moc za obsáhlý komentář, čím delší, tím lepší :o)

Ty úspěchy kukačky jsou fakt skvělý a moc vám přeju, aby takhle jela pořád dál.

Vážně jsem začala uvažovat o tvojí nabídce - nutheře. Těch 50 éček by snad nemusel být až takový problém ... spíš jak bych ti to zaplatila do Německa???
Taky by mě zajímalo, na jak dlouho ti ta jedna vystačí.

A pak taky jestli tam není něco (nějakej prvek), co by mohlo malý  provokovat záchvaty. Budu se muset na to ještě podívat - na složení, i když myslím, že asi ne, někde jsem o tom na žlababě četla to složení, ale už nevím, kde přesně.

KAždopádně díky za info a za nabídku, začíná se mi to stále víc líbit, že by  Níňa dostala vitamíny k Vánocům??? ;-)

21 laskonka s kukackou | 13. listopadu 2009 v 12:30 | Reagovat

tusko,rado se stalo :-)

kdyby jsi ji chtela,tak to neni problem, poslala by jsi penize mamce do cech- v ceskych..dle kursu vaseho... jen si to rozmysly rychle,protoze lahev vydrzi asi pul roku..a ja ji mam asi do brezna konce nebo tak..takze aby jsi ji zacala davat hnedka..ne az o vanocich:-)

s tim,co tam je a neni..kvuli vasi epi..prosim te,mrkni se na zlababin blog nebo bobin blog..tam to je..ja to tam taky drive nasla..je to tam detailne rozepsane..

zatim moc zdravim..pa pa..

22 Tuška | E-mail | Web | 14. listopadu 2009 v 9:11 | Reagovat

laskonko,
večer ti napíšu mail. Rozhodla jsem se, že si to od tebe koupím. Myslím, že se tím nedá nic zkazit. ;-)

23 laskonka s kukackou | 14. listopadu 2009 v 17:47 | Reagovat

tusko, muj novy email:

aby jsi se dopsala..:-)) mne blbnou vsechny..takze tento je novy :

marketa1977@arcor.de

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama