Ketogenní dieta

8. září 2009 v 14:19 | Tuška |  Epilepsie

Co je ketogenní dieta?


Ketogenní dieta je alternativní způsob léčby epilepsie, užívaný především v USA a v Kanadě. Pomocí diety se dařilo a dodnes daří vyléčit asi 30 % dětí, jejichž záchvaty nebylo možné přivést pod kontrolu pomocí léků.


Léčba trvá celkem dva až tři roky.
Zahajuje se půstem, který má zlikvidovat tělesné zásoby glukózy a přinutit organismus spalovat ke získávání energie tuk. V krvi se zvýší hladina ketonů, dochází k acidóze a díky omezení příjmu tekutin i k částečné dehydrataci. Jakmile tento proces začne, zahajuje se vlastní dieta, charakteristická vysokým příjmem tuků, omezením uhlohydrátů a proteinů (poměr tuků vůči uhlohydrátům a proteinům dohromady je postupně 5:1 - 2:1 a zákazem cukru v jakékoliv podobě.

Po dobu nejméně dvou let je nutné přesné měření a vážení všech surovin, výběr potravin, ale i léků, vitamínů a potravinových doplňků podle složení, pečlivá kontrola všeho, co dítě přijímá (např. je nezbytné odhalit a do denních dávek započítat "skrytý cukr v ovocných šťávách, hořčici, ale i v zubní pastě, vyloučit umělá sladidla ukrývající se za různými názvy a zkratkami atd.).

Výsledky, kterých lékaři předepisující ketogenní dietu dosahují, jsou slibné: třetina dětí, na jejichž záchvaty neplatily dostupné léky, se po třech letech diety vrátila k normální stravě a záchvaty se neobnovily. U části ostatních bylo možné snížit dávky léků. To ostatně platí i v průběhu diety, kdy bývá možné dávky léků snížit podle toho, jak se projeví účinnost ketózy.

V České republice se touto metodou léčby zabývá Dětská neurologie v Praze 5, DFN Motol, primář Doc. MUDr. Vladimír Komárek.

Dle mých informací tuto dietu aplikují i na Dětské neurologii ve FN v Krči.


Máte s ní někdo nějakou zkušenost??? Napište!

Že je náročná, je jasné, jak pro dítě, tak pro rodiče.

Jak ji dítě snáší? Sníží se opravdu záchvaty, či dokonce vymizí?

_____________________________________________________________________________

Našla jsem na této adrese http://www.epilepsie.cz/verejna/dotaz.php?id=2833&rubrika=15&setgoback=1 odpověď na dotaz ohledně ketogenní diety.

Shodou okolností odpovídá naše ošetřující lékařka z FN v Krči (kam se v brzké době zase chystáme). Paní doktorka píše:

Jedná se o dietu, která oproti běžně doporučované stravě obsahuje vysoké množství tuků při výrazném omezení přívodu cukrů a bílkovin. Tento typ stravy navozuje v těle produkci tzv. ketolátek, které ovlivňují vnitřní prostředí organismu.

Pro protizáchvatový efekt takové diety zatím není jednoznačné vysvětlení. V současnosti se ketogenní dieta užívá v léčbě farmakorezistentní epilepsie, především u dětí mladších 10 let a to zejména u pacientů s Lennox-Gastautovým syndromem či astatickými-myoklonickými a generalizovanými tonicko-klonickými záchvaty.
U jedinců starších nebo s jiným typem záchvatů nemívá dieta tak výrazný účinek. Konkrétní výběr pacienta proto vždy záleží na klinickém rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Ketogenní dieta má poměrně dobrý protizáchvatový efekt. Tento efekt však obvykle trvá jen po dobu dietního režimu.

Vlastní dieta je dost náročná na přípravu a pro mnohé děti chuťově nepřijatelná. Léčba se standardně zahajuje během krátké hospitalizace, při které je pacient pod kontrolou ošetřujícího personálu. Rychlost nástupu jejího účinku bývá různá, u některých pacientů se může dostavit až po několika týdnech či měsících od jejího zahájení. Celková délka dodržování ketogenní diety by neměla přesáhnout 2 roky. Po ukončení diety se pacient postupně vrací k normálnímu jídelníčku.

Pokud tuto dietu v léčebném úmyslu zavádíme, léčba antiepileptiky se nemění. Teprve později, vždy podle klinického stavu, můžeme přistoupit k pokusu o snížení dávek léků. Výjimečně lze antiepileptickou léčbu i vysadit.
Tým, který dietu navrhuje a řídí. Zahrnuje kromě lékaře i nutričního terapeuta, jenž sestavuje jídelníček na míru konkrétnímu pacientovi a dbá i na zařazení dostatečného množství vitamínů a minerálních látek. Tato dieta má kladný efekt, je však třeba znát možná úskalí, která jsou skrytá v nepřirozeném výběru potravin a složení potravy.

Organismus se musí přizpůsobit celkové změně složení stravy, což pro něj může být zpočátku zátěží. Základ stravy tvoří vysoký podíl tuků. Hlavními potravinami jsou máslo, sádlo, šlehačka, smetana, rostlinné oleje a tuky, majonéza. Ostatní živiny se doplňují masem, sýry, vejci, aspikem, zeleninou a ovocem.
Zkoušet dietu bez dohody s lékařem a bez jeho přímého dohledu rozhodně nedoporučujeme. Nesprávně indikovaná či špatně složená dieta může poškodit zdraví dítěte a přitom zůstat bez účinku na průběh epilepsie.

V případě zájmu o tuto problematiku můžete další informace nalézt na http://www.charliefoundation.org/ .
Na našem pracovišti se ketogenní dieta používá. Budete-li mít zájem o více informací můžete mi poslat email klara.brozova@ftn.cz


______________________________________________________________________________


A ještě jedna zajímavost z internetových novin Regiony24.cz:


Draslík chrání děti léčící se z epilepsie

Děti trpící epilepsií, které dodržují tzv. ketogenní dietu, často trpí bolestivými ledvinovými kameny. Nepříjemných vedlejších účinků léčby je může podle posledních výzkumů zbavit každodenní užívání citrátu draslíku.

Výzkumníci z Dětského centra Johna Hopkinse v americkém Baltimore vydali prohlášení, v němž se uvádí, že užívání citrátu draslíku je účinnou a bezpečnou cestou, jak zabránit vzniku ledvinových kamenů.
"Mělo by se stát standardní součástí stravy všech dětí, které musí dodržovat ketogenní dietu," doporučuje vedoucí výzkumu Dr. Eric Kossoff a zároveň zdůrazňuje: "Je nutné začít včas, jinak může být už pozdě."

Ketogenní dieta se předepisuje dětem, které trpí epileptickými záchvaty a na které nepůsobí obvyklá léčba.
Lékaři jsou toho názoru, že způsobuje biochemické změny v mozku eliminující krátký řetězec spouštěcích signálů způsobujících záchvat.
Je založena na konzumaci velmi tučných jídel s minimem uhlovodanů. Jejím nepříjemným vedlejším efektem je ale vysoký obsah vápníku v moči a tvorba ledvinových kamenů. Té může zabránit právě užívání citrátu draslíku ve formě prášku, který se může přidat do jídla nebo nápojů, dvakrát denně.

Lékaři sledovali 301 dětí s epilepsií dodržujících výše uvedenou dietu. "Zjistili jsme, že s citrátem draslíku klesla tvorba ledvinových kamenů sedmkrát. V současnosti doporučujeme jeho užívání všem, kdo musí dodržovat ketogenní dietu," vysvětluje Kossoff.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Markéta | 8. září 2009 v 21:30 | Reagovat

Ahoj Lucko,

vím, že se ketogenní dieta řešila i na diskuzi na www.radost.sk. Myslím, že tam psaly i maminky s vlastní zkušeností, tak zkus třeba někoho nakontaktovat.

2 Tuška | E-mail | Web | 8. září 2009 v 21:39 | Reagovat

Markéto díky, já tam tu diskuzi taky četla. Maminky tam teda nezacházely moc do detailů.
Abych řekla pravdu, ještě o tom úplně akutně neuvažuju, jen se seznamuju s možnostmi, co by eventuelně šlo dělat, kdyby se to zhoršovalo.
Takže každá osobní zkušenost dobrá.

Od zítřka snižujeme (po konzultaci s Dr.) topamax, který způsobuje Ninušky nechutenství a útlum, tak jsem zvědavá, kdy se to na ní projeví.
Taky se trošku bojím, jak se to projeví na záchvatech. Doufám, že moc ne.

3 Tuška | E-mail | Web | 8. září 2009 v 22:06 | Reagovat

Podle toho, co píše paní doktorka, asi bysme nebyli vhodnými kandidáty, Ninuška nemá typy záchvatů, o kterých je psáno výše.

4 Michaela | 11. září 2009 v 13:13 | Reagovat

A Tuško, když Ninuška měla to nechutenství a nejedla, zjišťovali jste, jesti jí nechybí v krvi nějaké důležité látky, vitamíny, minerály? Třeba proto je tak unavená...

5 Tuška | E-mail | Web | 11. září 2009 v 16:18 | Reagovat

Michaelo,
Nině dělají pravidelně (kvůli antiepileptikům) náběry krve na testy na krevní obraz, jaterní testy a hladinu valproátu.

To vše má zatím v pořádku. Ohledně té výživy, když jsem si na ni stěžovala neuroložce, prý je podle krev, obrazu vše ok, smála se, že na to jak blbě jí, tak podle krevních testů je živená ne jedničku  O_O . Tak nevím.

Jediné, co byl skoro problém, tak měla dřív hraniční obsah železa, prý byla skoro chudokrevná, ale i to je teď v pořádku.
To je teda zajímavé.

6 Hanka | 8. června 2010 v 8:30 | Reagovat

Ahoj, mi tento týden začínáme tuto dietu. Je to pro syna poslední šance. Má všechny typy výše zmíněných záchvatů, bez jakéhokoli efektu na léčbu léky. Prodělal i thiopentalové kóma. Tak snad nám dieta pomůže, pak zase napíšu.
Hanka

7 Tuška | E-mail | Web | 8. června 2010 v 8:53 | Reagovat

Hanko, moc vám držím palce, aby se objevil efekt!!!
A jak starý je tvůj syn? Kdy se u něj epi objevila?
Určitě napiš, jak válčíte a jak to jde! Myslím na vás, držte se!!! L.

8 Hanka | 9. června 2010 v 11:47 | Reagovat

Ahoj, synovi jsou 3,5 roku. Epi má od 3let. Má zřejmě progresivní myoklonickou epi nebo syndrom Dravetové - to dr.moc neví, ale vědí, že Tom je nemocný nevyléčitelně. Pokud nezabere dieta, tak budeme prý stále jen po nemocnicích. Prognóza je katastrofická. Ale nevzdáváme se. Dnes na Jipu začnou s dietou, je to šance a já se jí nevzdám.

9 Hanka | 5. srpna 2010 v 16:15 | Reagovat

Tak se hlásím, jak sem slíbila. Tomáškovi ketogenní dieta opravdu pomohla.Zrekukovala záchvaty cca o 80%. z peti typů záchvatů co měl má teď jen jeden typ - generalizované s křečema, ale jen v noci a jsou i hodně krátké. Takže já tuto dietu považuji za zázrak. Byla to pro Toma prakticky poslední šance a on jí "chytil za pačesy".
Pa Hanka a Tomášek

10 Tuška | E-mail | Web | 6. srpna 2010 v 0:15 | Reagovat

Hanko, to je fakt skvělá zpráva!!! Moc vám to přeju. Konečně se Tomáškovi uleví ... a tobě taky, viď?
Takže docela brzo se projevily výsledky. Vlastně teď je to skoro 2 měsíce, že?, co jste začali.

Ještě jednou, je to super, a držím palce, aby to vydrželo!!! :-)

11 Hanka | 2. září 2010 v 9:42 | Reagovat

Ahojky,tak za pár dní to budou tři měsíce, co Tomík tuto dietu drží. Máme výborné výsledky - Tom je bez záchvatu, občas se pidi záchvat vyskytne, ale jen vyjímečně. Po velice dlouhé době nás konečně propustili z nemocnice (s malými přestávkami po osmi měsících). Tomík se pomalu šplhá zase nahoru - mentálně i fyzicky.
Takže si myslím, že pokud někdo váhá a odrazuje ho náročnost diety, tak doporučuju začít, protože to stojí za to. Jak sem psala, pro nás to byla poslední šance a člověk má využít všechny šance, ať sou jakkoli náročné, protože výsledek může někdy opravdu překvapit.
Papa Hanka a Tomášek

12 Jana Makovcová (Žlababa) | E-mail | Web | 2. září 2010 v 14:40 | Reagovat

[11]: Hanko, nemohla byste se mi, prosím, ozvat na mail? Potřebovala bych se zeptat na tu ketogenní dietu a hlavně na typy záchvatů u vašeho syna. Nastupuju příští týden se synem do nemocnice kvůli neustávajícím záchvatům, ráda bych lékařům navrhla i tuto možnost (ovšem, chtěla bych o tom vědět víc). Nebo případně nemohla byste o nasazení ketogenní diety a účinků napsat příspěvek na www.postizenedeti.cz, jistě by to zajímalo i ostatní maminky, co mají děti s epilepsií.

13 Tuška | E-mail | Web | 3. září 2010 v 19:24 | Reagovat

Hanko, jsem opravdu moc rád, že to u vás tak skvěle zabralo! Když člověk vidí tak výrazné výsledky, hned je svět veselejší a obětuje pro to všechno, že?

Ten Janin nápad s článečkem, alespoň krátkým, na Postižené děti je dobrý nápad. Bylo by fajn, kdyby se ti do toho chtělo. ;-) Určitě by to zaujalo mnoho dalších rodičů. :-)

14 Aneta | E-mail | 27. září 2012 v 23:55 | Reagovat

Ahoj holky tak i my 15.10.2012 s touto dietou zaciname. Rada bych vas porom taky informovala o nasich pripadnych uspesich. Mam 4,5leteho syna s mae-dooseho syndrom a momentalne jsme na 4kombinaci leku ktere nezabiraji.
Aneta

15 Luďka | E-mail | Web | 19. září 2014 v 14:42 | Reagovat

My máme doma zase dbať na čistotu, syn má totiž astmu. Veľa čistote vzduchu prispievajú čističky vzduchu alebo ionizátor http://www.vzdusin.sk/Ionizator-Ionic-CARE-Triton-X6-cerna

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama