Rozpoznání mitochondriálního onemocnění I. (typy epilepsie)

8. srpna 2009 v 1:04 | Tuška |  Epilepsie
Četnost

Mitochondriální onemocnění neboli cytopatie (z cyto-, buňka, a -pathy, onemocnění) není neobvyklé.
Ve 3 rozsáhlých populačních studiích měla přibližně 1 osoba na 9000 jednu poruchu zapříčiněnou mutací mitochondriální DNA nebo jiným mitochondriálním defektem.
Dospělí mají tendenci k mutacím mitochondriální DNA, zatímco děti mají více poruch jiných typů způsobujících jejich onemocnění.


Je však pravděpodobné, že mitochondriální onemocnění je četnější než tyto studie naznačují. Nebraly totiž v úvahu pacienty s určitými typy poruch (substrátovou ??? nedostatečnost, nedostatky koenzymu Q10 a cytochromu b1; poruchy transportu proteinů; poruchy shromažďování (kompletování) ??? proteinů a Krebsova cyklu).
Někdy je odhadováno, že mitochondriální onemocnění má 1 člověk na 2000 až 3000 osob.

Symptomy (projevy)

Jednoduše se dá říci, že mitochondriální onemocnění neboli cytopatie může být skutečně považováno za nedostatek výroby energie.
Ale i další funkce specifické pro buňku, které mitochondrie vykonávají, mohou také způsobit symptomy onemocnění.
Stupeň mitochondriální dysfunkce, postižené orgány a vnější podmínky (například, zda konkrétní osoba má jinou chronickou nemoc) určují závažnost onemocnění.

Jedním faktorem v rozmanitosti charakteristických znaků těchto onemocnění je to, že mají mnoho různých příčin:
  • Zděděné mutace v mitochondriální nebo nukleární DNA
  • Spontánní mutace v mitochondriální nebo nukleární DNA
  • Toxiny z vnějšího prostředí
  • Léky užívané k léčbě jiných chorob
Dalším faktorem je to, že problémy funkce mitochondrií mohou postihnout jen určité orgány z důvodů, které nejsou stále zcela jasné.
Částečné vysvětlení pro tuto odlišnost může být v tom, že některé tkáně nebo orgány (jako je kůže) mají nízké energetické nároky na činnost, zatímco jiné (jako nervové buňky) mají vysoké energetické nároky. Nervové buňky by tudíž byly citlivější na změny v energii.

Variabilita může být také způsobená stupněm vývoje osoby. Rostoucí a vyvíjející se orgán potřebuje více energie než ten, který je už vyvinutý, takže jemné poruchy v energii metabolismu by měly větší dopad na vyvíjející se orgán.
Další variabilita je pravděpodobně způsobena procesy, kterým ještě nerozumíme.

Genetika

Mitochondriální dědičnost

Všechny mitochondrie pocházejí z matčina vajíčka. Vajíčko zničí mitochondrie ve spermatu.

Zdálo by se rozumné předpokládat, že jestliže matčina mitochondriální DNA má konkrétní nemoc způsobující mutaci, potom všechny mitochondrie by měly tu samou mutaci a onemocnění spojené s mutací by bylo relativně podobné od pacienta k pacientovi. Toto ale NENASTÁVÁ.

Je velmi vzácné pro všechny mitochondriální kopie DNA, aby měly přesnou mutaci u jednoho konkrétního pacienta. Obvykle některé z mitochondrií nesou mutaci a další jsou normální. Toto je nazýváno heteroplasmie.

Každé dítě nese matčinu mitochondriální DNA mutaci, třebaže v různé míře. Různící se procento zmutovaných a normálních mitochondrií může měnit závažnost a charakteristické rysy konkrétního onemocnění.

Genokopie a fenokopie

Vzájemné působení mezi mnoha geny a buňkami, které musí spolupracovat pro to, aby buňky fungovaly, je komplexní. Změny v této interakci mohou mít vliv na změny v metabolickém stavu vytvořeném konkrétní mutací.
Tyto procesy produkují určité spektrum projevů nemoci a mohou vyvolat jeden charakteristický znak mitochondriálního onemocnění - identické mitochondriální DNA mutace nemusejí vyvolávat identické onemocnění. To je nazýváno fenokopie.

Na druhou stranu, odlišné mutace mohou vyvolávat poruchy, které vypadají stejně. To je nazýváno genokopie.
Mutace v nukleární DNA vlastně mohou vyvolávat syndromy, které mají klinické znaky konkrétní mutace mitochondriální DNA. Například pacienti se syndromem nazývaným MELAS (mitochondriální myopatie, progresivní encefalopatie, mléčná (lactic) acidóza a příhody podobné mrtvici) obvykle mají konkrétní mutaci mitochondriální DNA, ale někteří mají místo toho dysfunkci mechanismu produkujícího mitochondriální energii (elektronové přepravní řetězcové komplexy).

Pokračování příště ...


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tuška | E-mail | Web | 8. srpna 2009 v 1:09 | Reagovat

Za tento překlad opravdu ruku do ohně nedávám, váhala jsem jestli ho mám vůbec zveřejnit, protože píšu o něčem, čemu tedy ale vůbec nerozumím a v angličtině ještě méně.

Možná ale, že někoho alespoň některé úseky zaujmou, a tak je tu.
Omlouvám se za kvalitu. Případné chyby nahlašte!
Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama