Po schodoch, po schodoch, ...

5. srpna 2009 v 22:27 | Tuška |  Videa
Naše Ninda chodí "po schodoch" stále lépe a lépe.

V poslední době si pořád stýskám, jak je na tom Nina "nedobře", že neumí nic nového a tak dále a tak dále. Kdo sleduje tento blog a ještě navíc Žlababu, tak to ví moc dobře.
Prostě jsem stále nespokojená a netrpělivá.

Až mi to dnes přišlo líto a natočila jsem si Ninušku, když šla s taťkou ven z domu - ze chodů a pak když se vraceli do bytu - do schodů.
Musím podotknout, že až skoro do loňské zimy jsem Ninušku po schodech nosila. Jak ale její váha rostla a moje záda se naopak pod její tíhou skláněla níž a níž, řekla jsem DOST. Musí se naučit chodit pořádně po schodech.

My v panelákovém bytě totiž máme schody jen na chodbě a tam jsem se štítila ji dávat, aby lezla po čtyřech.
Naši doma taky v podstatě žádné schody nemají, když nepočítám jeden schůdek před vchodovými dveřmi. A ten když jsme zkoušeli, tak vždy spadla.
Celkově ještě loni hodně padala a zakopávala - přičítala jsem to jejímu sníženému svalovému tonu (hypotonii) a taky hyperaktivitě (nakoukala napravo nalevo, běžela a bác - třeba na rovině.

A tak nastaly Ninušce krušné časy.
Žádné zkoušení schodů po čtyřech, rovnou po dvou, za ruku, nahoru a dolů.
Jak to probíhalo si asi dovedete představit. Ninuška pajdala, skákala přes 3 schody, padala, já málem s ní, celá tři patra. Pevně jsem ji držela a modlila se, aby se to už konečně trochu slušně naučila.
A teprve po novém roce jsem postřehla první vlaštovku, že to snad nějaké bude. Najednou začala chodit po jednom schodu přísunem. Samozřejmě jsem ji celou dobu pevně držela za ruku.

Souběžně s chůzí jsem se snažila ji stále povzbuzovat v tom, aby se druhou ručičkou držela zábradlí. To bylo mnohem horší než pouhá chůze po schodech.
Celou dobu, co jsme se šinuly po schodech, jsem říkala: "Drž se, Ninuš. Ručička, ručička! Drž se!" Často jsme zastavovaly proto, abych jí tam na ty špricle ručičku dala: "Šikovná Ninuška, drží se. Vidíš ručičku? Držíš se."

Stále se zlepšovala a najednou letos na jaře - začala zničehonic střídat nohy. Jedna, druhá ... Nejdřív do schodů, posléze i občas ze schodů.
Byla jsem nadšená. Konečně se její výkony podobají opravdové chůzi po chodech!!!!

Dnes ji stále držím za ruku. Do schodů jde Nina jako suverén, nohy střídá bez problémů. Ze schodů chodí většinou přísunem po jednom, ale občas (docela často) nožičku prostřídá. Taky občas poskočíme, Nina klidně o ty 2, 3 schody, ale stává se to stále méně a méně.

Do schodů ji někdy i schválně pouštím a jdu za ní - ona je fikaná, stále po mě sahá, natahuje ruku. Určitě by to zvládla i beze mě, jen se držet zábradlí, ale jsem taková její jistota. Když ji nemá, sehne se a leze po čtyřech (dnes už mi to tolik nevadí, jak je větší), 3 schody před koncem si stoupne a ty už vyjde.
Stačí jí ale opravdu jen malá opora, aby krásně schody vyšla. No a dokonce se pěkně drží za zábradlí. Zdá se, že i docela rozumí, když se občas pustí a já jí na to řeknu: "Ručička" - chytne se.

Tady mám dvě kraťoučká několikasekundová videa.
První ze schodů je pouze přísunem vpřed, bohužel. Někdy se jí ale daří i střídat nohy.

Na druhém videu do schodů úplně suverénně střídá nožičky. A to jde s tátou, který to tak neprožívá a neupozorňuje ji pořád, co má dělat , narozdíl ode mě.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Renata | E-mail | 6. srpna 2009 v 8:07 | Reagovat

Luci,moc chválim Ninušku-je šikulka!!!Do schodů perfektně střídá nožičky-i ta rychlost-super!!!!!!!!!!!!

2 Lenka | 6. srpna 2009 v 8:49 | Reagovat

Luci,
Ninda je šikulka. Když jsme byli minulý rok na psychologickém vyšetření, tak to byla jedna z věcí kterou PhDr. zkoušela s Kristýnkou. Bylo to jedno z hodnotících kritérií. Super, jen tak dál. Lenka

3 Peťa | E-mail | Web | 8. srpna 2009 v 17:13 | Reagovat

Chválím Nindu!To je skvělý ;-).Znám taky ten pocit, kdy se třeba bojim.Pak jsem kolem 4 zjistila, že po těch schodech se prostě JDE,ne leze :-D

4 Jana C | 10. srpna 2009 v 20:49 | Reagovat

Bezvadně ťapkáte po schodoch. :-) My jedem zatím pořád jen na jednu hohu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama