Funkce mitochondrií (typy epilepsie)

4. srpna 2009 v 23:46 | Tuška |  Epilepsie
1. Výroba energie

Hlavní funkcí mitochondrií je výroba energie ve formě zvané adenosin trifosfát (ATP).
Buňky využívají této energie k vykonávání specifické práce nezbytné pro přežití a funkci buňky.
Základní látkou používanou k vyrábění ATP je potrava, kterou jíme, respektive tkáně, které se v našem těle rozpadají v procesu nazývaném katabolismus.
Rozpadání potravy na jednodušší molekuly, jako jsou karbohydráty (sacharidy), tuky a proteiny (bílkoviny) je nazýváno metabolismus. Tyto molekuly jsou potom přenášeny do mitochondrií, kde probíhají další procesy.

Tyto reakce uvnitř mitochondrií produkují specifické molekuly, které mohou mít vlastní elektrické náboje oddělené vnitřní mitochondriální membránou. Tyto nabité molekuly jsou zapracované do přepravních řetězcových komplexů s pěti elektrony, aby se nakonec spojily s kyslíkem a vytvořily tak ATP.
Tento proces slučování nabité hmoty s kyslíkem je nazýván oxidace, zatímco chemická reakce vytvářející ATP se nazývá fosforylace. Tento celkový proces se tedy nazývá oxidační fosforylace. Produktem tohoto procesu je ATP.

2. Plánovaný zánik buňky

Zánik buňky může nastat poškozením díky vystavení toxickému ohrožení, mechanickým poškozením, nebo pravidelným procesem zvaným plánovaný (programový) zánik buňky neboli apoptosa (apoptosis).
Pánovaný zánik buňky probíhá během vývoje, protože organismus je pročišťován od nechtěných, přebytečných buněk. Toto také probíhá během virových infekcí, terapií proti rakovině nebo při imunitní odpovědi na nemoc.
Proces plánované ho zániku buňky je další funkcí mitochondrií.

Normálně je produkce ATP spojena se spotřebou kyslíku.
Během abnormálních stavů jako je horečka, rakovina nebo mrtvice, nebo když dojde k dysfunkci (poruše činnosti) uvnitř mitochondrií, stoupá spotřeba kyslíku více, než je skutečně použito k vtváření ATP.
Mitochondrie se stanou částečně "rozpojené" a produkují vysoce reaktivní druhy kyslíku nazývané volné radikály.
Když produkce volných radikálů překoná schopnost mitochondrií detoxikovat je, tyto nadbytečné volné radikály poškodí funkci mitochondrií pozměněním mitochondriální DNA, proteinů (bílkovin) a membrán.
Když tento proces pokračuje, může to přimět buňku k tomu, aby podlehla apoptose (= plánovaný zánik buňky).
Abnormální zánik buňky následkem mitochondriální dysfunkce může zasáhnout do funkce orgánu.

3. Specifické funkce buňky

Další funkce mitochondrií se vztahují ke konkrétnímu typu buňky, ve které se nacházejí. Mitochondrie jsou zapojeny do stavby, rozpadu a recyklování produktů potřebných pro správné fungování buňky.
Například uvnitř mitochondrií se vyskytují některé ze stavebních kamenů DNA a RNA. Mitochondrie jsou také zapojeny do tvorby částí krve a hormonů, jako je estrogen a testosteron.
Dále jsou nezbytné pro metabolismus cholesterolu, pro metabolismus neurotransmitterů a pro detoxifikaci amonia v močovém oběhu.

Tedy, jestliže mitochondrie nepracují správně, bude ovlivněna nejen produkce energie, ale také produkty konkrétní specifické buňky potřebné pro normální fungování buňky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama