Sekundárně generalizované záchvaty (typy záchvatů)

5. května 2009 v 23:48 | Tuška |  Epilepsie
Jak vypadají?

Záchvaty tohoto druhu začínají jako parciální (fokální) záchvaty - to znamená, že začínají v jedné ohraničené oblasti mozku.
Jejich forma je rozmanitá stejně jako u jiných parciálních záchvatů. Ale potom (někdy tak rychle, že parciální záchvat není skoro zpozorován) se záchvat rozšíří po celém mozku a stane se tak "generalizovaným".

Zde několik lidí s epilepsií popisuje své sekundárně generalizované záchvaty:


  • "Záchvaty mi začínají brněním v pravém palci. Za sekundu sebou začne palec škubat. Brzy potom už sebou škube celá moje pravá paže. Zjistil jsem, že třením a škrábáním svého předloktí mohu někdy záchvat zastavit. Jindy ale škubaní zachvátí celou moji ruku. Když to dosáhne až k mému rameni, zůstanu mimo, a lidé mi říkají, že se začne škubat celé moje tělo."

  • "Vidím barevnou kouli po své pravé straně. Vypadá, jako by rostla, dokud nezaplní celý můj výhled. Všechno mi připadá jako ve snu a necítím se skutečný. Je to divný pocit. Někdy se tady záchvat zastaví, ale jindy pokračuje dále, já padnu na zem a mám grand mal (tonicko-klonický záchvat)."
Jak dlouho trvají?

Generalizovaná křečovitá fáze těchto záchvatů netrvá více než pár minut, stejně jako u primárně generalizovaných záchvatů.
Předcházející parciální záchvat není obvykle moc dlouhý. Někdy je tato část tak krátká, že je těžké ji rozeznat.

Více informací

Tyto záchvaty jsou nazývány "sekundárně generalizované", protože se stávají generalizované (rozšířené na obě strany mozku) teprve poté, co počáteční neboli "primární" příhoda (parciální záchvat) už začala.
Nastávají, když výboj elektrické aktivity v ohraničené oblasti (parciální záchvat) zachvátí celý mozek. Někdy si osoba nevzpomíná na první čáat záchvatu. Tyto záchvaty se vyskytují u více než 30% lidí s parciální epilepsií.

U koho se objevují?

Mohou postihnout osoby každé věkové kategorie, které mají parciální záchvaty.

Jaké jsou perspektivy?

Mnoho záchvatů tohoto druhu může být dobře kontrolováno medikací.
Jestliže má osoba tonicko-klonické záchvaty, které nejsou dobře kompenzovatelné antiepileptiky, měl by lékař provést vyšetření, aby zjistil, zda to nejsou sekundárně generalizované záchvaty, které začínají v ohraničené oblasti mozku.
Pokud to jsou tyto, nabízí se možnost chirurgického zákroku.

Co jiného by to mhlo být?

Může být obtížné rozlišit tyto záchvaty od primárně generalizovaných tonicko-klonických záchvatů, obzvlášť pokud nastávají během spánku nebo osoba nemá někoho, kdo by je viděl a popsal.
Většina křečovitých záchvatů během spánku jsou sekundárně generalizované záchvaty, které začínají jako parciální.

Jak je stanovována diagnóza?

EEG a MRI často pomáhají určit rozdíl mezi těmito a primárně generalizovanými záchvaty.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama