Reflexní epilepsie (typy epilepsie)

22. května 2009 v 14:30 | Tuška |  Epilepsie
Jak probíhá?

Zde je typický příběh:
"Až později jsem si uvědomil, že když měl Dan svůj první záchvat, seděl pod zářivkou, která blikala. Všechny 3 jeho záchvaty proběhly, když v blízkosti byla blikající nebo blýskající se světla. Poslední záchvat prodělal tehdy, když mu dělali EEG s tím blikavým světlem.
Nyní Dana držíme dál od blikání světel. Dokonce, i když projíždíme skrze zastíněná místa, kde světlo probleskuje skrze listy - dáme mu raději tmavé sluneční brýle a on má navíc skloněnou hlavu."


Reflexní epilepsie jsou skupinou epileptických syndromů, u kterých existuje jistý stimul
(spouštěč), který provokuje záchvaty.
Tím spouštěčem může být něco jednoduchého, nalézajícího se v našem prostředí, nebo něco složitějšího (komplexnějšího) jako je čtení, psaní, počítání aritmetiky, nebo dokonce přemýšlení o určitém specifickém tématu.

Typy záchvatů, které se mohou objevovat, jsou různé, ale z 85% jsou to generalizované tonicko-klonické (grand mal) záchvaty. Dále pak všechny ostatní typy záchvatů včetně absencí (zahledění) a myoklonických záchvatů (škubání, trhnutí očima, hlavou nebo pažemi).

Nejobvyklejší forma reflexních epilepsií je fotosenzitivní epilepsie, kdy záchvaty vyvolávají záblesky světel. Tyto záchvaty obvykle bývají primárně generalizované. Někdy mohou reflexní epilepsii představovat i parciální (fokální) záchvaty (šířící se z malé oblasti mozku).

U koho se objevuje?

Fotosenzitivní epilepsie obvykle začíná v dětství a často (ale ne vždy) odezní před dospělostí. Je obvyklejší u dětí, kdy jeden z rodičů je také citlivý k zábleskům světel.
Ostatní typy reflexních epilepsií se mohou objevit v jakémkoliv věku. Postihují pouze malé procento lidí s epilepsií.
U lidí, kteří mají reflexní epilepsii je obvykle vývoj normální a mají také normální nálezy na (z) neurologických vyšetřeních.

Více informací

Může být obtížné vyvarovat se všem světelným zábleskům, protože dokonce i jízda kolem řady stromů, kterými probleskuje slunce, může vyvolat tentýž efekt jako bleskové světlo.
Jestliže nelze vyhnout se blikajícím světlům, může pomoci zakrýt si jedno oko, dokud blikání neskončí. U některých lidí mohou vyvolat záchvaty určité stupně či rychlosti blikání nebo dokonce specifické barvy.

V nedávné době byl velký zájem o bezpečnost videoher pro děti a dospělé s epilepsií. Určité videohry (stejně jako určité televizní zábavní pořady a filmy) mohou vyvolat záchvaty.
Spánková deprivace a stres nebo vzrušení vyvolané hraním těchto her po dlouhou dobu by mohlo být také považováno za potenciální spouštěcí faktor. Záchvaty vyvolané světelnými záblesky a měnícími se vzory (předlohami) videoher se objevují během hry. Záchvaty, které se objeví později, poté co osoba skončila hru, nejsou zapříčiněny hrou.

Další spouštěče z okolního prostředí u reflexních epilepsií jsou také zvuky, jako například kostelní zvony, určitý typ hudby nebo písně či lidského hlasu. U několika lidí byly záchvaty také spouštěny věcmi jako pohybující se eskalátory (jezdící schody), čištění zubů, koupání se v horké koupeli nebo škrábání se.

Jak je léčena?

Samozřejmě, že nejlepší způsob, jak předcházet většině záchvatů u reflexních epilepsií, je vyhýbat se stimulům, které je spouštějí.
Ale u lidí s reflexními epilepsiemi je obvykle zapotřebí medikace, protože jejich záchvatové spouštěče jsou v každodenním životě nevyhnutelné nebo tyto osoby mohou prodělávat záchvaty bez pozorovatelných, zjistitelných příčin.
Lék efektivní pro reflexivní epilepsie je Depakote (valproate). Další vhodné medikace jsou Klonopin (clonazepam), Frisium (clobazam, v USA nedostupný), Lamictal (lamotrigine) nebo phenobarbital.

Jaké jsou perspektivy?

Většina záchvatů reflexních epilepsií je dobře kompenzována nízkými dávkami antiepileptik. Někteří lidé ze záchvatů "vyrostou", ale snížení v citlivosti se nemusí objevit v mnoha dalších letech: 75% lidí s fotosenzitivní reflexní epilepsií má záchvaty i po 25. roce věku, pokud nejsou léčeni.
Lékaři a pacienti by měli být opatrní, aby neukončili léčbu příliš brzy a záchvaty se znovu neobjevily.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama