Psychogenní záchvaty (typy záchvatů)

6. května 2009 v 22:58 | Tuška |  Epilepsie
Co to je?

Příhody, které vypadají jako záchvaty, ale nejsou způsobené epilepsií, nazýváme "neepileptické záchvaty". Obvyklý typ je popisován jako psychogenní, což znamená, že počíná v mysli.


Psychogenní záchvaty jsou zapříčiněny obvykle nevědomou psychickou aktivitou, ne abnormální elektrickou aktivitou v mozku. Lékaři udávají, že většina z nich je povahou psychologická, ale nejsou vytvářené úmyslně, záměrně. Většinou si osoba není vědoma, že to "očarování" není "epileptické". Také býval užíván termín "pseudozáchvaty" (většinou v minulosti), aby se tak poukázalo na tyto příhody.

Jsou běžné?

Psychogenní neepileptické záchvaty jsou běžné (časté).
Asi u 20% pacientů, odkázaných do komplexních epileptických center za účelem rozboru (zkoumání) s video-EEG, je nakonec shledáno, že mají neepileptické záchvaty.
Asi 1 ze 6 těchto pacientů přesto má nebo měl také epileptické záchvaty. Tito lidé potřebují odlišnou léčbu pro každou těchto poruch.
Psychogenní neepileptické záchvaty byly hlouběji rozpoznány během několika posledních desetiletí. Nejčastěji se s nimi setkáváme u adolescentů a mladších dospělých, ale mohou se také objevovat u dětí a seniorů. Jsou třikrát častější u žen.

Jak vypadají?

Tyto záchvaty nejčastěji vypadají jako komplexní parciální nebo tonicko-klonické (grand mal) záchvaty.
Členové rodiny informují o epizodách, při kterých pacient strne a škube s sebou. Lékaři jsou vzácně svědky konkrétní aktuální příhody, takže jsou tlačeni k tomu, aby diagnostikovali epilepsii. Často mohou být promrhány roky zkoušením vyléčit tyto epizody jako epileptické záchvaty bez úspěchu.

Jak jsou rozpoznány?

Lékaři identifikovali určitý druh pohybů a další vzorce, které se zdají být běžnější u psychogenních neepileptických záchvatů než u těch zapříčiněných epilepsií.
Některé z těchto vzorců se náhodně opravdu objevují i u epileptických záchvatů, nicméně to, že má osoba jeden z nich, neznamená nezbytně, že tento záchvat byl neepileptický.
Video-EEG monitoring je nejefektivnější způsob diagnostikování neepileptických záchvatů.
Lékař může podniknout kroky k vyvolání záchvatu a potom požádat členy rodiny nebo přátele pacienta, aby potvrdili (ověřili), že příhoda byla stejná jako ten obvyklý druh.

Mohou být léčeny?

Psychogenní neepileptické záchvaty neznamenají nezbytně, že konkrétní osoba má vážnou psychiatrickou poruchu. Tento problém ale opravdu potřebuje být pojmenován a mnoho pacientů potřebuje léčbu.
Někdy tyto epizody přestanou, když se pacient dozví, že jsou psychického původu. Někteří lidé mají deprese nebo poruchy týkající se pocitů úzkosti, stresu, které mohou být mírněny pomocí léků.
Na omezené období je často velmi užitečné psychologické poradenství. Osoba potřebuje přijmout diagnózu (přinejmenším jako možnost) a dokončit léčbu.









 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama