Komplexní parciální (fokální) záchvaty (typy záchvatů)

2. května 2009 v 17:52 | Tuška |  Epilepsie
Tak tyhle má naše Ninuška stoprocentně!!! Ten první příběh, to je přesně ona!

Jak vypadají?


Zde je typický příběh:
"Haroldovo "očarování" začíná varováním (předzvěstí); řekne, že bude mít záchvat a obvykle se posadí. Když se ho ptám, jak se cítí, jen říká: "Cítím to."
Potom dělá legrační obličej, směsici překvapení a úzkosti. Během záchvatu se na mě často dívá, když ho oslovuji, ale nikdy neodpoví. Jen upřeně hledí a dělá podivné pohyby ústy, jako kdyby něco ochutnával. Někdy uchopí opěradlo židle a mačká ho. Také může škubat košilí, jako by ji chtěl rozcupovat na kousky.
Po pár minutách, když se z toho dostane, má spoustu otázek. Nikdy si však nepamatuje to jeho "varování" a ty otázky. Jeho záchvaty ho unavují; pokud má 2 v jednom dni, často po tom druhém usíná."

A jiný příběh:
"Susaniny záchvaty se obvykle objevují, když spí. Vydává vrčivé zvuky, jako kdyby si odkašlávala. Pak se posadí v posteli, otevře oči a upřeně hledí. Může mít sevřené ruce. Když se jí zeptám, co dělá, neodpoví.
Asi za minutu si lehne a znovu usne."

Jak dlouho trvají?

Obvykle trvají od 30 sekund ke 2 minutám. Osoba po nich může být unavená nebo zmatená asi tak 15 sekund a nemusí být úplně normální (v pořádku) až hodiny.

Více informací

Tyto záchvaty obvykle začínají v malé oblasti temporálního (spánkového) nebo frontálního (čelního) mozkového laloku. Rychle zasáhnou další oblasti mozku, což ovlivňuje bdělost (živost, čilost) a vědomí.
Takže, i když oči osoby (při záchvatu) jsou otevřené a mohou se pohybovat jakoby účelně, s nějakým úmyslem, ve skutečnosti "nikdo není doma". Pokud jsou tyto symptomy jemné, ostatní lidé si mohou myslet, že osoba má jen denní snění.

Někteří lidé mívají záchvaty takového druhu, že vůbec nezpozorují, že se něco dělo. Jelikož záchvat může vymazat vzpomínky na události těsně před tím nebo potom, může být paměťové selhání problémem.

Některé z těchto záchvatů (obvykle ty, které začínají v temporálním (spánkovém) laloku) začínají jednoduchým parciálním záchvatem. Také nazývaným AURA, tento varovný záchvat často zahrnuje zvláštní pocit v žaludku (v břiše).
Potom osoba ztrácí vědomí a nepřítomně zírá. Většina lidí pohybuje ústy, ďobe (dloubá) do vzduchu nebo do svého oblečení, nebo vykazuje nějakou další bezúčelnou činnost. Tyto pohyby jsou nazývány "automatismy".

Méně často lidé opakují slova nebo věty, smějí se, křičí nebo pláčou. Někteří lidé během záchvatů dělají věci, které mohou být nebezpečné nebo zahanbující (trapné), jako například vstupují do dopravního provozu nebo se svlékají. Tito lidé potřebují učinit jistá opatření (zábrany) předem.

Komplexní parciální záchvaty začínající ve frontálním (čelním) laloku bývají obvykle kratší než ty z temporálního laloku. U záchvatů z frontálního laloku se také spíše objevují automatismy jako např. pohyby nohou jakoby na kole nebo pohyby pánví (strkání, výpady?)

Některé komplexní parciální záchvaty se proměňují v sekundárně generalizované záchvaty.

U koho se objevují?

Může je dostat kdokoliv. Mohou se objevit pravděpodobněji u lidí, kteří měli poranění hlavy, infekci mozku, mrtvici nebo nádor na mozku, ale většinou je příčina neznámá.

Jaké jsou vyhlídky?

Stejně jako u dalších druhů záchvatů, jejich perspektiva závisí na tom, zda známe příčinu, důvod. Dítě z nich může vyrůst nebo mohou být dobře kontrolovány antiepileptiky. Pokud není medikace efektivní, mohou být někdy eliminovány neurochirurgickou operací.

Co jiného by to mohlo být?

Komplexní parciální záchvaty někdy mohou vypadat jako "denní snění" nebo jako "absence":


Otázky


Denní snění


Záchvaty


Jak časté jsou tyto příhody?


Ne příliš časté.


Komplexní parciální: Zřídka více než několikrát za den nebo za týden.


Absence: Mohou být mnohokrát za den.


V jakých situacích se objevují?


Když se dítě nudí.


Kdykoliv, včetně během fyzické aktivity.


Začínají náhle?


Ne.


Obvykle ano. Některé komplexní parciální záchvaty začínají pomalu varováním (předzvěstí).


Mohou být přerušeny?


Ano.


Ne.


Jak dlouho trvají?


Dokud se nestane něco zajímavého.


Komplexní parciální: Do několika minut.


Absence: Zřídka více než 15 - 20 sekund.


Dělá osoba něco během příhody?


Pravděpodobně jen zírá.


Komplexní parciální: Automatismy jsou běžné.


Absence: Jen zírá.


Jaká je osoba bezprostředně po příhodě (epizodě)?


Čilá, živá.


Komplexní parciální: Zmatená.


Absence: Čilá, živá.
Jak je stanovována diagnóza?

Ve většině případů by pečlivé pozorování mělo stanovit diagnózu poměrně jistě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 | 6. května 2009 v 9:47 | Reagovat

Tuško, zkoušeli jste se zajímat o tu podložku, která by měla záchvaty ve spánku vychytat? Něco jako Baby sense, ale proti epilepsii. Netuším, jestli by u vás fungovala a taky to ty záchvaty neřeší, jen je to zjistí a upozorní na ně. Mají ji např. na
  http://www.aposbrno.cz/aktual.htm

MImochodem, tad je nějakej odbornej text o epi:

https://dspace.upce.cz:8443/bitstream/10195/30349/1/text.pdf

2 Tuška | E-mail | Web | 6. května 2009 v 20:51 | Reagovat

Ahoj pš,
já na to koukala už jednou, ale myslím, že by to vcelku asi u nás bylo zbytečný (zatím), protože malá ve spánku záchvaty nemá. Mívala je v 90% ráno při probouzení a teď se jí přesunuly spíš na dopoledne.
A taky s námi spí v posteli ;-), takže mě to vždycky po ránu vzbudilo, když to na ni přišlo.

Ale díky moc za info a taky za ten link na práci o epi, už jsem na to koukala. 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama