Juvenilní myoklonická epilepsie (typy epilepsie)

15. května 2009 v 14:31 | Tuška |  Epilepsie
Jak probíhá?

Zde je typický příběh:
"Vždy jsem mívával ty malé záškuby paže, asi tak od mých 12 nebo 13 let. Ale myslel jsem si, že to mají všichni. Nikdy mě nijak neobtěžovaly, až jednou jsem měl velký záchvat a upadl na zem. Měl jsem potom ještě pár grand mal záchvatů a na několik let jsem dostal medikaci. Protože jsem pak už měl ale klid, léky jsem mohl přestat užívat.
Jenže během studia na univerzitě, kdykoliv jsem zůstal vzhůru celou noc nebo pil přes míru, druhý den jsem vždy prodělal mnoho těchto záškubů a někdy i velký záchvat hned po nich.
Nikdy jsem o svých záškubech moc nepřemýšlel; ostatně, moje manželka, která netrpí epilepsií, je má někdy taky ve chvílích, kdy usíná."


Lidé s juvenilní myoklonickou epilepsií (JME) mají myoklonické záchvaty (rychlé malé záškuby - trhnutí paží, ramenem nebo občas nohou), obvykle časně ráno, brzy po probuzení.
Myoklonické záškuby jsou někdy následovány tonicko-klonickým záchvatem. Také se mohou objevovat absence.

U koho se objevuje?

Juvenilní myoklonická epilepsie (JME) je jedním z nejběžnějších epileptických syndromů. Zahrnuje asi 7% všech případů epilepsie.
Záchvaty JME mohou začínat mezi pozdním dětstvím a mladou (ranou) dospělostí, obvykle kolem puberty. U 15% dětí s dětskými absencemi se později rozvine JME.
Také je pravděpodobná u lidí, kteří mají v rodině členy s generalizovanou epilepsií. Intelektuální schopnosti lidí s JME nejsou postiženy.

Více informací

Někteří lidé s JME zažívají záchvaty, které jsou spouštěny blikajícím světlem, jako například blýskajícím světlem při tanci, v televizi, na videohrách nebo probleskujícím sluncem skrze větve stromů či odrazem mořských vln nebo sněhu. Těmto záchvatům říkáme fotosenzitivní.
Někdy jsou myoklonické záchvaty také provokovány faktory jako je dělání rozhodnutí nebo uvažování, přemýšlení.

EEG obvykle ukazuje vzorec hrotů a vln, který se často objevuje v odpovědi na světelné záblesky. Nejlepší způsob, jak ověřit či potvrdit diagnózu je EEG prováděné během spánku a následně krátkou chvíli po probuzení. Skeny CT a MRI jsou normální a zřídkakdy nezbytné.

JME má často genetický základ. V některých rodinách byl gen ovlivňující zvýšené riziko JME identifikován na chromozomech 6, 8 nebo 15. Přesto se u obrovské většiny dětí z těchto rodin epilepsie nerozvine.

Jak je léčena?

Záchvaty u více než 80% lidí s JME jsou dobře kontrolovatelné medikací. Obvykle je užíván Depakote (valproate). Ten je účinný na všechny 3 typy záchvatů, které se mohou objevovat u JME.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nickola | Web | 27. září 2016 v 19:42 | Reagovat

nabídka půjčky uničov :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama