Jednoduché parciální (fokální) záchvaty (typy záchvatů)

1. května 2009 v 23:15 | Tuška |  Epilepsie
Tyhle má zřejmě naše Ninuška - v kombinaci s komplexními parciálními záchvaty (o těch příště).

Jak vypadají?

Je pozoruhodné, že jsou odlišné od osoby k osobě, a závisí to na tom, ve které části mozku začínají. Jednu věc ale mají společnou, že osoba zůstává při vědomí a většinou si pamatuje, co se dělo.

Zde je pár zážitků:

  • "Já si je skoro užívám. Ten pocit déja vu, jako kdybych žil skrze tento moment a dokonce vím, co dalšího bude následovat, co se bude říkat. Všechno mi připadá jasnější a živější."
  • "Je to jakýsi tlak, který mi začíná v břiše, potom stoupá k hrudi a k hrdlu. Když dosáhne mého hrudníku, cítím nepříjemný zápach něčeho spáleného. V tom samém momentu se cítím stísněně, úzkostně."
Někdy epileptická aktivita zachvátí i další části mozku, takže tento jednoduchý parciální záchvat může být následován dalším typem záchvatu. Tím může být buď komplexní parciální záchvat, nebo sekundárně generalizovaný záchvat.

Jak dlouho trvají?

Pouze krátce, obvykle méně než 2 minuty.

Více informací

Lékaři často rozdělují jednoduché parciální záchvaty do kategorií, které závisejí na typu projevů (symptomů), které osoba prožívá:
  • Motorické záchvaty:
Ty působí změnu ve svalové aktivitě.

Například - osoba může mít abnormální pohyby, jako je škubání prstem nebo znehybnění části těla.
Tyto pohyby se mohou rozšířit, buď zůstávají na jedné straně těla (protilehlá část zasažené oblasti mozku), nebo zachvátí obě strany.
Další příklady jsou - slabost, která může dokonce postihnout řeč, a koordinované činnosti, jako smích nebo automatické pohyby rukou. Osoba si může nebo nemusí být těchto pohybů vědoma.
  • Senzorické záchvaty:
Ty způsobují změny v jednom ze smyslů.

Lidé se senzorickými záchvaty mohou cítit pachy nebo chutě věcí, které tam nejsou; mohou slyšet klapání, zvonění nebo lidské hlasy, i když tam v tu chvíli není žádný aktuální zvuk; mohou zažívat pocit "špendlíků a jehel" nebo strnulosti, ochromenosti.
Záchvaty mohou být pro některé pacienty i bolestivé.
Mohou se ale i cítit, jako by se vznášeli nebo točili v prostoru.
Také mohou mít vizuální halucinace - mohou vidět věci, které tam nejsou (záblesk světla, scénu s lidmi).
Dále mohou prožívat "iluze - deformaci, překroucení skutečnosti". Například, může jim připadat, že zaparkované auto jede dále pryč, nebo že hlas jiné osoby je ztlumen, ačkoliv doopravdy je jasný.
  • Autonomní záchvaty:
Ty způsobují změny v té části nervového systému, která automaticky kontroluje tělesné funkce.

Tyto poměrně běžné záchvaty mohou zahrnovat divné nebo nepříjemné pocity v žaludku (v břiše), v hrudi nebo hlavě; změny v srdeční činnosti nebo dýchání; pocení; husí kůži.
  • Psychické záchvaty:
Tyto záchvaty mění to, jak lidé myslí, cítí nebo prožívají věci.

Mohou mít problém s pamětí, zkomolenou řeč, neschopnost najít správná slova, nebo problémy s porozuměním mluvené či psané řeči.
Mohou náhle cítit emoce jako strach, depresi, štěstí, a to bez konkrétního důvodu.
Někteří mají pocit, jako by byli mimo své tělo nebo mají pocity déja vu ("Už jsem to někdy zažil(a).") nebo jamais vu ("Toto je pro mě nové." - přestože je situace opravdu běžná, familierní).

U koho se objevují?

Dostat je může kdokoliv. Bývají pravděpodobnější u lidí, kteří měli poranění hlavy, infekci mozku, mrtvici nebo mozkový nádor, ale většinou je příčina neznámá.

Jaké jsou perspektivy?

Tyto záchvaty bývají často kompenzovatelné antiepileptiky.

Co jiného by to mohlo být?

Medicínské poruchy jako jsou žaludeční potíže nebo uskřípnutý nerv může způsobovat některé podobné projevy.
Halucinace mohou souviset s psychiatrickým onemocněním nebo s užíváním určitých drog.
A některé symptomy (jako déja vu) jsou občas prožívány téměř každým.
Zda symptomy reprezentují jednoduchý parciální záchvat závisí na tom, jak často k nim dochází a zda jsou spojovány s dalšími epizodickými změnami nebo s dalšími typy záchvatů.

Jak je stanovována diagnóza?

Kompletní lékařská anamnéza a fyzické vyšetření mohou pomoci vyloučit možné příčiny symptomů a zhodnotit pravděpodobnost epilepsie.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama