Epileptický syndrom juvenilních absencí (typy epilepsie)

14. května 2009 v 23:34 | Tuška |  Epilepsie
Jak probíhá?

Zde je typický příběh:
"Pár měsíců po Anniných 15. narozeninách si její rodina a učitelé všimli, že někdy bývá nepozorná a několik sekund "zírá do prostoru". Posléze, když měla Anna tonicko-klonický záchvat ve škole během zkoušení z matematiky, jí byla diagnostikována epilepsie, konkrétně juvenilní absence. Jakmile se začal Anně podávat lék Depakote (valproate), vypadalo to, že zahledění a nepozornost mizejí."


Všechny děti s juvenilními absencemi (JAE = juvenile absence epilepsy) mají záchvaty typu absencí (zahledění), ale obvykle jsou omezeny pouze na několik epizod denně.
Tonicko-klonické (grand mal) záchvaty jsou obvykle projevem, který přivádí pacienta k lékaři. Tyto záchvaty se často objevují krátce po probuzení, ale mohou se odehrát náhodně i během dne.
Mohou se také objevit myoklonické záchvaty, ale jsou vzácné a nenápadné.

U koho se objevují?

Syndrom juvenilních absencí je relativně běžný. Záchvaty se začínají projevovat okolo puberty nebo po ní, mezi 10. a 17. rokem u mladých lidí s normálním intelektem a neurologickými funkcemi.

Více informací

EEG ukazuje generalizované hroty a vlny s normální aktivitou na pozadí. Skeny CT a MRI jsou normální.
Málo je známo o příčinách juvenilních absencí, ale zdá se, že jsou zřejmě podobné dětským absencím. Převažuje genetický faktor; asi jedna třetina rodin informuje o rodinné anamnéze této poruchy a sourozenci postižených jedinců mají asi 10% šanci, že se u nich rozvine epilepsie.

Jak jsou léčeny?

Jako medikace bývá zvolen Depakote (valproate), uspokojivě totiž ovlivňuje jak absence, tak tonicko-klonické záchvaty. Efektivní může být také Lamictal (lamotrigine) v kombinaci s Depakote nebo sám. Pokud tyto strategie selžou, potom může být vyzkoušen Zarontin (ethosuximide) nebo Diamox (acetazolamide) v kombinaci s Depakote.

Jaké jsou perspektivy?

Tyto záchvaty jsou v 80 % případů uspokojivě kompenzovány medikací. Na rozdíl od mnoha případů dětských absencí, nicméně, mnoho jedinců s juvenilními absencemi potřebují brát léky celý svůj život.
U některých pacientů se juvenilní absence vyvinou do juvenilní myoklonické epilepsie a rozvinou se u nich generalizované tonicko-klonické a myoklonické záchvaty.

Tím, že se pacienti vyvarují spánkové deprivaci a požívání alkoholu, zredukují pravděpodobnost záchvatů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama