Epilepsie čelního (frontálního) laloku (typy epilepsie)

31. května 2009 v 0:22 | Tuška |  Epilepsie
Jak probíhá?

Zde je typický příběh:
"Má hlava sebou začne škubat směrem doprava. Pokouším se to zastavit, ale nejde to. Potom moje pravá ruka vylétne nahoru a hlava se mi otočí směrem k ruce. Mně nezbývá než jen stát v této pozici asi půl minuty a pak to skončí; nebo to také může přerůst do velkého záchvatu - grand malu."


A zkušenost dalšího pacienta:
"Obvykle nemívám žádné "varování (předzvěst)", mám prostě jen tonicko-klonický záchvat. Někdy se objeví letmé varování před záchvatem - mívám divný pocit v hlavě."

Zde je, co vidí člen rodiny:
"Trávím někdy noc sledováním toho, jak Molly spí. Ona mívá 5 nebo 10 záchvatů během jedné noci. Jsou krátké, obvykle kratší než 20 sekund. Její tělo se začne kolébat, jako by si v posteli hledala správnou polohu, a potom většinou začne dělat nohama pohyby, jako by jimi kopala, nebo spíš jako by jela na kole. Nemusí mít klidně žádný záchvat měsíc nebo dva."

A ještě jiný člen rodiny:
"Craig mívá to stejné hihňání už více než 10 let. Nyní se to objevuje hlavně, když cvičí, nebo je ve stresu. Nahodí takový podivný úsměv a pak se pár sekund hihňá. Obvykle je schopen to zamaskovat a děti nic nepoznají. Pokud zapomene na své léky, může mít i větší záchvat."
U koho se objevuje?

Po epilepsii spánkového laloku je epilepsie čelního laloku dalším nejobvyklejším typem epilepsie vyznačujícím se parciálními záchvaty.
Epilepsie frontálního (čelního) laloku se může objevovat mezi více členy jedné rodiny.
Pro poruchu nazývanou ?autozomální dominantní frontální epileptický syndrom? je typické, že jedinci mívají záchvaty vyskytující se během spánku.

Více informací

Čelní laloky jsou velké a obsahuj mnoho oblastí, které nemají přesně vyjádřenou funkci. Proto tedy, když záchvat začne v těchto oblastech, nemusí se objevit žádný projev, dokud se záchvat nerozšíří k dalším oblastem nebo do většiny mozku, což zapříčiní tonicko-klonický záchvat.

Když jsou zasaženy oblasti, které kontrolují pohyb (nazývané motorické oblasti), objevují se abnormální pohyby na opačné straně těla. Záchvaty počínající v motorických oblastech mohou být příčinou slabosti nebo neschopnosti používat určité svalové skupiny, jako jsou svaly, které umožňují lidem mluvit.

Někdy si zůstává osoba plně vědoma záchvatu epilepsie frontálního laloku, zatímco prožívá divoké pohyby pažemi a nohami. Kvůli podivné povaze těchto záchvatů, může být tento typ epilepsie mylně diagnostikován jako neepileptické záchvaty.
Projevy záchvatů mohou naznačovat, zda začínají v čelních nebo spánkových lalocích, ale jediný způsob, jak se ujistit o tom, kde začínají, je získat EEG záznam během záchvatu.

Komplexní parciální záchvaty (během kterých osoba není při vědomí) také mohou začínat v čelních lalocích. Ty však mají tendenci být kratší (obvykle trvají méně než 1 minutu) než záchvaty začínající ve spánkovém laloku.
Také je méně pravděpodobné, že po nich bude následovat zmatenost nebo únava, častěji se objevují v nakupeních nebo sériích a je pravděpodobnější, že osoba budě dělat zvláštní pohyby, jako jsou pohyby nohou při jízdě na kole, křičení, nebo dokonce sexuální aktivita.

Jak je léčena?

Záchvaty z frontálního laloku bývají dobře kontrolovány léky na parciální záchvaty. Jestliže není protizáchvatová léčba efektivní, může pomoci stimulace bloudivého nervu nebo chirurgický zákrok.

Jaké jsou perspektivy?

Vyhlídky lidí s epilepsií frontálního laloku se obrovsky liší v závislosti na příčině záchvatů.
Lidé s malformacemi mozku nebo druhotným (získaným) poškozením, jako je pletivo jizev zapříčiněné úrazem nebo infekcí, budou pravděpodobně vyžadovat celoživotní léčbu antiepileptiky.
Jestliže jsou příčiny genetické, záchvaty mohou časem vymizet. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama