Benigní rolandická epilepsie (typy epilepsie)

10. května 2009 v 21:17 | Tuška |  Epilepsie
Jak probíhá?

Zde je typický příběh:
"Jednou v noci jsme slyšeli z Timmyho pokoje bouchnutí. Rychle jsme tam běželi a viděli jsme ho na podlaze, jak má záchvaty celého těla.
Druhý den se pediatr ptal, jestli měl Timmy někdy brnění nebo trhavé pohyby (tiky?) ve tváři nebo těla. Byli jsme šokováni, když Timmy řekl, že ano, že někdy ho jakoby brní jazyk nebo mu na malou chvíli škubou tváře.

Lékař udělal EEG a řekl, že to je "rolandická epilepsie" a také řekl, že Timmy nemusí být léčen. To bylo to, co jsme chtěli slyšet.
Měl potom za pár měsíců ještě jeden mírnější záchvat. Běžel do naší ložnice a probudil nás. Nemohl mluvit, protože jedna strana jeho tváře se škubala a on slintal. Naštěstí to rychle přešlo. Dnes je tomu 5 let a kromě několika brnění a záškubů se Timmymu daří výborně."

Typický projev zahrnuje škubání, znecitlivění nebo brnění tváře dítěte nebo jeho jazyka (parciální záchvat), který často zasahuje řeč a může způsobit slintání.
Tyto záchvaty trvají ne více než 2 minuty a dítě zůstává plně při vědomí.
Někdy může mít dítě také tonicko-klonické záchvaty, obvykle při spánku. Záchvaty nebývají časté, ale mohou se objevovat v od sebe hodně vzdálených nakupeních.

U koho se objevují?

Tento syndrom představuje asi 15% všech epilepsií u dětí.
Záchvaty začínají průměrně ve věku kolem 6 - 8 let (rozsah 3 - 13) a lehce pravděpodobněji postihují chlapce.
Tyto děti obecně mívají normální intelekt, který není záchvaty ovlivněn. Tento syndrom je obvyklejší u dětí, jejichž blízcí příbuzní mají epilepsii.

Více informací

Benigní rolandická epilepsie (BRE) se takto nazývá podle rolandické oblasti mozku, která ovládá pohyb v postižené části tváře.
Je také nazývána jinými názvy, obzvláště pak benigní dětská epilepsie s centrotemporálními hroty (BCECTS - angl. zkratka od benign childhood epilepsy with centrotemporal spikes). Tento název poukazuje na určitý vzorec ("hroty") na EEG dítěte, který pomáhá identifikovat tento syndrom.

Další testy, jako je neurologické vyšetření a MRI (pokud jsou provedeny), jsou normální. Přestože je tento stav považován za benigní - protože většina dětí s tímto problémem ze záchvatů vyroste - během období, kdy je tato porucha aktivní, mívají některé děti potíže s učením a problémy s chováním.
Tyto problémy se obvykle vytrácí, když záchvaty přestanou a EEG se vrátí k normálu.

Jak je léčena?

Protože frekvence záchvatů bývá nevelká a obvykle se dostavují v noci, mnoho dětí nebere na BRE žádné protizáchvatové léky.
Medikace může být předepsána, když má dítě záchvaty ve dne, poruchu učení, mírný mentální hendikep, nebo časté záchvaty během spánku.
Tyto záchvaty mohou být drženy pod kontrolou běžnou protizáchvatovou medikací. Neurontin (gabapentin), Trileptal (oxcarbazepine), Tegretol nebo Carbatrol (carbamazepine) jsou nečastěji předepisované léky ve Spojených státech.

Jaké jsou perspektivy?

Téměř v každém případě záchvaty přestanou samy od sebe do věku 15 let.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama