Typy záchvatů

18. dubna 2009 v 22:06 | Tuška |  Epilepsie
Záchvaty mají mnoho podob. Předtím, než vám váš lékař může předepsat správnou léčbu, musí určit, jaký typ (nebo typy) záchvatů máte. To je smysl a cíl všech testů - nejen říci, zda máte epilepsii, ale také upřesnit, o jaký druh se jedná.

Existuje tolik druhů záchvatů, že neurologové specializující se na epilepsii stále aktualizují své názory na to, jak je klasifikovat.


Obvykle rozdělují záchvaty na 2 typy, primárně generalizované záchvaty a parciální (= fokální) záchvaty. Rozdíl mezi těmito dvěma typy spočívá v tom, jak začínají:

Primárně generalizované záchvaty

Primárně generalizované záchvaty začínají rozšiřujícím se elektrickým výbojem, který zachvacuje obě strany mozku najednou. U mnoha těchto záchvatů jsou podstatné dědičné faktory.

Parciální (= fokální) záchvaty

Parciální (= fokální) záchvaty začínají elektrickým výbojem v jednom ohraničeném místě mozku (ložisku). Některé souvisí s poraněním hlavy, infekcí mozku, mrtvicí nebo nádorem, ale ve většině případů je příčina neznámá.

Jeden projev užívaný k další klasifikaci parciálních záchvatů je, zda je "narušeno" nebo "uchováno" vědomí (schopnost reagovat a pamatovat si). Tento rozdíl se zdá být jasný, ale ve skutečnosti existuje mnoho stupňů narušení či zachování vědomí.

Identifikováním konkrétních typů záchvatu a dalších charakteristik epilepsie určité osoby jako je věk, kdy se nemoc objevuje, umožní lékaři například zařadit některé případy do "epileptických syndromů". Takový způsob klasifikace nám pomáhá zjistit, jak dlouho epilepsie bude trvat a nejlepší způsob, jak ji léčit.

Tady jsou názvy konkrétních typů záchvatů:

Primárně generalizované záchvaty:

Parciální záchvaty
V příštích příspěvcích najdete detaily o všech těchto typech záchvatů (ale postupně, je toho fakt hodně!).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama