Pervazivní vývojové poruchy

4. dubna 2009 v 0:45 | Tuška |  Informace a podněty
Hledala jsem na netu, co jsou to pervazivní vývojové poruchy, protože nám Dr. Thorová dala právě diagnózu "pervazivní vývojová porucha nespecifikovaná".

Bohužel, všude jsem narážela na typy PVPoruch jako je autismus, AS, RS apod. Znamená to tedy, že tato porucha je nespecifikovaná tak , že není nikde specifikovaná? Co jsem našla, byl maximálně její název, žádná bližší charakteristika, nic. Tak nevím.

Na netu jsem tedy našla toto:


V ABZ:slovníku.cz:

pervazivní vývojové poruchy
Upozornění: definici formuloval uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc. a ověřil editor

Význam: všepronikající vývojové poruchy, které záporně mění motorickou, emoční, volní, kognitivní, řečovou - celou osobnostní a psychosociální úroveň dítěte, což mu zabraňuje úspěšně se adaptovat ve společnosti, patří sem např.dětský autismus,Rettův syndrom a Aspergerův syndrom

Dále pak používám úryveček z této práce:


Část příspěvku - Čiháček, Vlastimil. Péče o lidi s autismem ve střední Evropě. Speciální pedagogika : časopis pro teorii a praxi speciální pedagogiky, Praha : Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, roč. 9 (1999), č. 3-4, s. 112-114. ISSN 0862-1632.

Autismus je nejmasivnější podskupinou z kategorie pervazivních vývojových poruch, které se u jedince projevují v oblasti komunikace, sociálních vztahů a představivosti s vlivem na pružnost myšlenkových procesů.
Skupina pervazivních vývojových poruch je charakteristická narušením kognitivních funkcí, kvalitativními abnormalitami v oblasti sociálních interakcí a ve způsobu komunikace. V některých případech jsou tyto poruchy spojeny s dalším onemocněním, např. podloženým genetickou anomálií, neurologickým či endokrinologickým nálezem. Pervazivní vývojová porucha by se měla diagnostikovat vždy na základě projevů chování, bez ohledu na přítomnost či nepřítomnost jakéhokoliv přidruženého onemocnění. Do skupiny pervazivních vývojových poruch patří podle ICD-10 WHO:
1. dětský autismus
2. atypický autismus
3. Rettův syndrom
4. jiná desintegrační porucha v dětství
5. hyperaktivní porucha sdružená s mentální retardací a stereotypními pohyby
6. Aspergerův syndrom
7. jiné pervazivní vývojové poruchy
8. pervazivní vývojová porucha nespecifikovaná

A nakonec:

Výňatek z práce Pervazivní poruchy v dětství z r. 2001 od Doc. MUDr. Michala Hrdličky, CSc. a Doc. MUDr. Vladimíra Horta, CSc.

Charakteristika problému
Pervazivní vývojové poruchy (PVP) jsou obecně charakterizovány jako celoživotní neuropsychiatrická onemocnění, která se projevují opožděným a abnormálním vývojem sociálních, komunikativních a kognitivních funkcí. Mezinárodní klasifikace nemocí v platné revizi (MKN-10) zařazuje mezi pervazivní poruchy dětský autismus (F84,0), atypický autismus (F84,1), Aspergerův syndrom (F84,5), Rettův syndrom (F84,2), jinou desintegrační poruchu v dětství (F84,3), hyperaktivní poruchu sdruženou s mentální retardací a stereotypními pohyby (F84,4) a pervazivní poruchy jiné (F84,8) a nespecifikované (F84,9).

Hlavní epidemiologické charakteristiky
Výskyt dětského autismu je popisován obecně frekvencí 5-10/10000 dětí s častějším výskytem u chlapců než u dívek (poměr 4-5:1). Mnohem méně údajů je k dispozici o Aspergerově syndromu, zdá se však, že jeho výskyt je častější. Jediná publikovaná studie v tomto směru popsala výskyt v rozmezí 36-71/ 10000 dětí věku 7- 16 let. Rettův syndrom se vyskytuje pouze u žen, jeho prevalence je popisována 6-7/100000 dívek. O dalších jednotkách této kategorie nejsou k dispozici spolehlivé údaje, jedná se nepochybně o poruchy vzácné.

Tak si na to udělejte názor.

Kdybyste někdo věděl něco víc, sem s tím! Zdravím. L.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 štěpa | E-mail | Web | 14. června 2012 v 10:58 | Reagovat

Ahoj, máme tu samou diagnozu. Jedná se o typ PAS, kdy jsou autistické rysy u dítěte ze všech typů autismu nějaké. Jednoduše ze všech autíků má něco. Kdyžtak mi písni na mail. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama