O epilepsii a záchvatech

16. dubna 2009 v 0:49 | Tuška |  Epilepsie
Zpočátku se určitě nevyhnu obecným informacím pro přiblížení problematiky. Tak hurá do toho!


Záchvaty a epilepsie mohou být komplikovanější, než si myslíte. Není jedno řešení pro všechny problémy. Naopak, existuje mnoho různých typů záchvatů a křečí, které mohou postihnout lidi různými způsoby.
Zatímco u některých lidí mohou být záchvaty snadno diagnostikovatelné a udržitelné pod kontrolou, u mnoha dalších je epilepsie celoživotní problém, který může ovlivnit člověka mnoha způsoby.
Ať už jste nováčci v této problematice, či se s ní potýkáte celý váš život, platí, že čím více se dozvíte, tím silnější budete.

Na těchto stránkách www.epilepsy.com je mnoho sekcí týkajících se epilepsie, zpočátku si budu určitě vybírat ty, které nejvíce zajímají mě, pak se uvidí.

Co je epilepsie?

Epilepsie je neurologický stav, který ovlivňuje (postihuje) nervový systém. Je známá také jako tzv. "?záchvatová porucha?".

Epilepsie je obvykle diagnostikovaná poté, co měl člověk minimálně 2 záchvaty, které nebyly zapříčiněny nějakými známými medicínskými podmínkami jako je alkohol nebo extrémně nízký krevní cukr.
Někdy, podle Mezinárodní ligy proti epilepsii, může být diagnostikována už po jednom záchvatu, pokud má konkrétní osoba předpoklad k tomu, že je u ní vysoké riziko pro objevení se dalšího záchvatu.

Záchvaty při epilepsii se mohou vztahovat k poranění mozku nebo k rodinné zátěži, ale ve většině případů je příčina neznámá. Slovo "epilepsie" nevysvětluje nic o příčině a důvodu záchvatů, nic o tom, o jaký typ záchvatů jde, ani jak jsou závažné.

Co je záchvat?

Záchvat je náhlý nárůst (vlna) elektrické aktivity v mozku, který obvykle na krátkou dobu ovlivní, jak se člověk cítí nebo chová. Záchvaty nejsou onemocněním samy o sobě, ale bývají symptomy mnoha různých poruch, které postihují mozek. Některé záchvaty mohou být téměř nepostřehnutelné, zatímco jiné způsobují úplné "vypnutí" či zablokování.

Jestliže mám jeden záchvat, znamená to, že dostanu epilepsii?

Asi polovina lidí, kteří mají 1 záchvat bez jasné příčiny, budou mít další, obvykle do šesti měsíců.
Jste dvakrát tak náchylní k tomu dostat záchvat, pokud máte poranění mozku či jiný typ abnormality na (v) mozku.

Pokud jste měli dva záchvaty, máte 80% šanci, že budete mát další.

Pokud váš první záchvat proběhl v momentě poranění či infekce mozku, je pravděpodobné, že že se u vás rozvine epilepsie spíše, než kdybyste v této situaci záchvat nedostali.

Více záchvatů je pravděpodobnějších, pokud váš lékař najde abnormality při neurologickém vyšetření - sadou testů funkce vašeho nervového systému, které ukáží, jak tento systém pracuje.
Další věc, která může lékaři pomoci určit, zda budete mít více záchvatů, je EEG, elektroencefalogram, test, ve kterém kabely (dráty) připojené k pokožce hlavy nahrávají vaše mozkové vlny.
Určité vzorce na EEG jsou typické pro epilepsii. Jestliže vaše mozkové vlny ukazují vzorce tohoto typu, máte dvojnásobnou šanci, že se u vás rozvine epilepsie než u někoho, kdo tyto vzorce nemá. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama