Myoklonické záchvaty (typy záchvatů)

24. dubna 2009 v 23:58 | Tuška |  Epilepsie
Jak vypadají?

Zde je typický příběh:
"Ráno dostávám ta svá "vynechání". Ruce mi vylétnou nahoru asi na sekundu a já si často rozliju kávu nebo upustím, co držím v ruce. Moje ústa se většinou asi na sekundu zavřou. Někdy dostávám i několik "vynechání" po sobě. Jednou jsem byl vzhůru pár hodin, než záchvaty skončily.


Jak dlouho trvají?

Jsou to velice krátká škubnutí, trhnutí sebou. Obvykle netrvají déle než sekundu nebo dvě. Může se objevit jen jeden záchvat, ale někdy jich je mnoho během krátké doby.

Více informací

Myoklonické záchvaty jsou krátká zaškubnutí svalů či svalových skupin, které osoba prožívá jako šok. "Myo" znamená sval a "clonus" znamená rychle se střídající stahy a uvolnění - trhnutí nebo škubnutí svalu.

Dokonce i lidé bez epilepsie mohou zažít myoklonus při škytavce nebo náhlém škubnutí sebou, které je může probudit ve chvíli, kdy právě usínají. Tyto věci jsou normální.

Při epilepsii způsobjí myoklonické záchvaty abnormální pohyby na obou stranách těla najednou. Objevují se v různých typech epileptických syndromů, které mají odlišné charakteristiky:

JUVENILNÍ MYOKLONICKÁ EPILEPSIE:
Záchvaty obvykle postihují krk, ramena a horní část paží. U mnoha pacientů se záchvaty nejčastěji objevují brzy po probuzení. Obvykle začínají okolo puberty nebo někdy v rané dospělosti, u lidí s normálním rozmezím inteligence. Ve většině případů bývají záchvaty dobře kompenzovatelné pomocí antiepileptik, ale musí být užívány po celý život.

LENOX-GASTAUTŮV SYNDROM: Toto je nepříliš obvyklý syndrom, který se většinou projevuje i dalšími typy záchvatů. Začíná v raném dětství. Myoklonické záchvaty obvykle zasahují krk, ramena, horní číat paží a často i obličej. Bývají poměrně silné a obtížně kompenzovatelné.

PROGRESÍVNÍ MYKLONICKÁ EPILEPSIE: Tyto vzácné syndromy v této kategorii jsou charakteristické kombinací myoklonických a tonicko-klonických záchvatů. Léčba je většinou velmi dlouho neúspěšná, zatímco se pacient během času zhoršuje.

U koho se objevují?

Epileptické syndromy, které se projevují nejvíce myoklonickými záchvaty začínají už v dětství, ale záchvaty se mohou objevit v jakémkoliv věku. Další popis závisí na specifickém syndromu.

Jaké jsou perspektivy?

Perspektiva pro pacienty s rozličnými syndromy, které zahrnují myoklonické záchvaty, má široké spektrum. Pro více informací se podívejte na konkrétní syndromy.

Co dalšího by to mohlo být?

Jak už bylo zmíněno, některé příhody myoklonů jsou normální. Některé myoklonické záchvaty se objevují v reflexní epilepsii, bývají spouštěny blikajícími světly (záblesky) nebo jinými věcmi v prostředí.

Jak je stanovována diagnóza?

Záchvaty sami o sobě se rozpoznají snadno. Syndromy se obvykle diagnostikují na základě lékařské anamnézy a často pomocí vzorců na EEG.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama