Léčebna nebo lázně pro dítě s MR???

10. dubna 2009 v 21:52 | Tuška |  Naše diagnózy, potíže a úspěchy
Na "Žlababu" jsem opět napsala příspěvek do diskuzního fóra. Uvidíme, jsetli se někdo ozve s nějakou reakcí. Pokud byste měli nějaké informace nebo zkušenosti, určitě se ozvěte - sem nebo na "postižené děti".

Tady je ta moje myšlenka:


Už nějaký čas uvažuju o jedné věci.
A teď se prosím nesmějte, třeba je to hloupost. Ale... myslíte, že by bylo možné dostat se do léčebny nebo lázní s dítětem, jehož hlavní diagnóza je v současné době mentální retardace (aktuálně prý středně těžká až těžká) + pervazivní vývojová porucha nespecifikovaná?

Uvažuju takto - dcerka (3 roky) totiž kromě těch hrůz nahoře má ještě v současné době i (už jenom) "mírnou svalovou hypotonii" (zbytek po hypotonickém syndromu). Zároveň ale je hodně vidět, že opravdu "divně" chodí - o široké bazi, kývavým pohybem do stran. Hrubou motoriku má prý kolem 1, 5 roku, maximálně do dvou, jemnou má asi na rok. Cvičím s ní opět vojtu.
No a tak si říkám, když tady čtu, jak moc se děti pohybově po léčebně vždycky zlepší, že by se mohla zlepšit i naše malá. A když je motorický vývoj tak moc spjatý s psychickým (=psychomotorický vývoj), tak si říkám, že kdyby poskočila v motorice, poskočila by MOŽNÁ i v psychice! (Co se týče psychomotorického vývoje, píšou nám už - těžká psychomotorická retardace).

Máte s tím někdo zkušenost? Myslíte, že by se mi to mohlo povést uhrát? Mám s tím vůbec na neuroložku nebo na pediatra vyrukovat, aby se mi nevysmáli?

Moc bych chtěla Nindě pomoct, a tohle by nemuselo podle mě být na škodu. Ale nemám o tom žádné informace. Předem tedy za jakékoliv děkuju.

Jo, a ještě jsem zapomněla napsat, že má dcerka i zatím nekompenzovanou epilepsii. Ale to by stejně na to asi nemělo vliv. To jen pro úplnost s těmi "diagnózami".

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eva | 13. dubna 2009 v 13:14 | Reagovat

Lucko,doporučení k lázním ti napíše neurolog nebo ortoped. Pak hlavně záleží na dětské doktorce, co napíše do žádosti pro pojišťovnu. Svalová hypotonie a chůze o široké bázi je určitě důvod k lázním. Verunka chodí, dělají jí problém schody a různé povrchy nebo také chůze z kopce. Je stále neohrabaná a má špatnou jemnou motoriku. V lázních především cvičíme na míči, na čočce, nebo v tělocvičně. Je tu také logopedie a ergoterapie.

2 Eva | 13. dubna 2009 v 13:29 | Reagovat

Netajím se tím, že do lázní jezdíme především kvůli pokrokům po mentální stránce. Je tu v novém prostředí mezi dětmi, mám možnost dát ji do školky. Navíc tu můžeš načerpat nové informace a popovídat si s maminkami s podobně post.dětmi. Verča se tu letos trošku rozžvatlala a přijde mi maličko ''chytřejší''. Myslím si, že lázně jsou to správné ''nakopnutí'' k dalšímu vývoji.

3 Tuška | E-mail | Web | 14. dubna 2009 v 23:32 | Reagovat

Zkopírovala jsem sem komentář, který jsem psala k tomuto tématu na "Žlababu", myslím, že by tu neměl chybět:

Dnes jsem byla s Ninou na tříleté prohlídce (dřív jsme to nestihly :o) Ptala jsem se ho na možnost těch lázní nebo léčebny - uvedla jsem důvody ohledně opožděné motoriky atd. a že by ji to mimo jiné mohlo i pomoci po psychické stránce. Byla jsem velmi slušná a mírná (ostatně jako vždy :o) a JEN jsem se ho ptala, jak by to viděl, nic jsem po něm zatím nechtěla.

Kupodivu jsem se od něj dozvěděla několik velice zajímavých věcí:

1. Mentální postižení je pro lázně či léčebnu KONTRAINDIKACÍ, jelikož mentálně postižení jedinci na rehabilitaci nespolupracují!
(Já na vojtění Ninuščinu spolupráci víceméně nepotřebuju, kroutí se všechny děti , i "normální", na hipoterapii ji to baví, koníka se nebojí, na míči je vcelku taky v pohodě a bazén (vodu) miluje.)

2. Když jsem se ho ptala, jak to že tam jezdí děti rok, dva starý, vždyť ty určitě taky nijak zvlášť nespolupracují, protože jsou malý (aspoň myslím), odpověděl, že mentální postižení je pro lázně či léčebnu KONTRAINDIKACÍ!

3. Říkala jsem, že ale malá fakt blbě chodí, s hrubou motorikou je na rok a půl, má svalovou hypotonii, tak že kvůli tomu by bylo fajn, kdyby jí to pomohlo. Pediatr na to, že mentální postižení je pro lázně či léčebnu KONTRAINDIKACÍ! A dodal, že prostě u mentálně postižených dětí to jde všechno ruku v ruce, takže i ta motorika je holt špatná.

4. Na to já (dost překvapená a mírně vytočená jeho urputností): "Takže tyhle děti prostě mají smůlu, nemají nárok.", nebo něco v tom smyslu. A víte co jsem se dozvěděla na úplný závěr?

5. Doktor mi povídá: "Víte co, vy jste ta AGRESIVNÍ MATKA, která..." (nedopověděl, ale myslel tím, jakože jsem matka, která si jde za svým a nakonec si to možná i vydupe - asi, nevím, proč to řekl.) A pokračoval: "Já vám tady už po čtvrtý říkám, že mentální postižení je pro lázně či léčebnu KONTRAINDIKACÍ! Ale když vám dá neurolog doporučení, tak já vám to klidně napíšu."
Já koukala jako blázen a povídám: "Pane doktore, já a agresivní matka? No to si snad děláte srandu?" Musím říct, že já neumím být agresívní, specielně od něj z ordinace jsem (stejně jako mnoho jiných matek) už párkrát odcházela se slzami v očích a s myšlenkou - to bylo naposledy, co se mnou takhle jednal, ještě jednou a jdu jinam.

Jenže on je jediný v našem městě a další už jsou až ve vedlejším, okresním. Když pak má dítě rýmičku a kašlík, tak se mi do toho dojíždění po pavdě nechtělo.
Ale dnes si myslím, že to byl vrchol neetického jednání. Nevím, jsem z toho dost zaskočená.

Náš pan doktor je dost náladový, někdy je jak mílius a jindy protivnej až hrůza (mezi jeho největší hity-vtipy patří otázka k novopečeným matkám - jaký pije dítě mlíko? Kozí? Hahahaha :oD - to říká fakt všem!)

Tak bacha na mě! Abych na vás tady taky nebyla agresívní!
Na tu léčebnu se ještě zeptám neuroložky (ale jdem tam až v květnu).

4 Eva | 15. dubna 2009 v 9:42 | Reagovat

No, to je opravdu vrchol. Být tebou, tak pediatra změním i za cenu dojíždění. Nám něco podobného řekl neurolog. Jednou po návratu z lázní jsem mu nadšeně říkala, jaké pokroky po ment.stránce udělala Verča v lázních a on mi odpověděl, že to radši nemám ani vyslovovat, protože ment.postižení nemají v lázních co dělat, ale prý se to toleruje. Tenkrát mi div nevyrazil dech, takový nesmysl. Podle mě to je diskriminace, proč by mělo být ment.postižené

5 Eva | 15. dubna 2009 v 9:49 | Reagovat

dítě znevýhodňované kvůli svému postižení? Sem do Jánek jezdí hodně dětí s kombinovaným postižením a cvičí se s nimi dle možností intenzivně, jako s dětmi ''pouze'' tělesně postiženými.

6 Tuška | E-mail | Web | 15. dubna 2009 v 10:49 | Reagovat

A ještě mi řekl, že moc čtu internet! To jsem zapomněla napsat. Já byla jak Alenka v říši divů.

7 Eva | 17. dubna 2009 v 12:47 | Reagovat

Ten internet by si spíš měl přečíst on, aby byl v obraze. Někdy mám pocit, že jim stačí vysokoškolský diplom a pak už nemají zájem o další vzdělávání.  Psala jsem na Postižené děti, ale nějak se mi to neuložilo :)) Snad příště.  

8 Amika | 8. března 2016 v 8:33 | Reagovat

chcete se dozvědět více o Vojtově metodě v Rychnově nad Kněžnou?

http://rehabilitacerychnov.cz/vojtova-metoda-rychnov

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama