Je epilepsie dědičná?

17. dubna 2009 v 22:43 | Tuška |  Epilepsie
Může se zdát zřejmé, že dědičnost (genetika) hraje důležitou roli v mnoha případech epilepsie u velmi malých dětí, ale to může být faktor u lidí jakéhokoliv věku.
Na příklad ne u každého, kdo má velmi vážné zranění (jasná příčina záchvatů), se rozvine epilepsie. U těch, u nichž se rozvine, můžeme s větší pravděpodobností najít v rodině někoho s tímto problémem.
Tato "rodinná historie" naznačuje, že je u těchto lidí snazší rozvoj epilepsie než u ostatních, kteří nemají genetické predispozice (sklony).


Epilepsie, při které záchvaty začínají z obou stran mozku najednou (v jednom momentě) se nazývá primárně generalizovaná epilepsie. V tomto typu epilepsie jsou pravděpodobněji zapojeny genetické faktory než v parciální epilepsii, při které záchvaty vznikají z omezené oblasti (ložiska) mozku.

Jsou sourozenci dětí s epilepsií náchylnější k tomu, že se u nich také rozvine?

Jejich riziko je lehce vyšší než obvykle, ne proto, že by to "chytly" (to se stát nemůže), ale poněvadž zde může být genetická tendence v rodině, která způsobuje, že záchvaty nebo epilepsie se projeví pravděpodobněji. Přesto se však u většiny z nich epilepsie nerozvine.

Pravděpodobně se ale objeví u sourozenců dítěte s epilepsií, která se projevuje primárně generalizovanými záchvaty. V závislosti na typu epilepsie a počtu členů rodiny, kteří jsou touto chorobou postiženi, pouze asi 4% až 10% dalších dětí v rodině bude mít epilepsii.

Jestliže mám epilepsii JÁ, budou ji moje děti mít taky?

U méně než 2 lidí z každé stovky (2%) se rozvine epilepsie v určitém momentu jejich života. Riziko pro děti, jejichž otec trpí epilepsií, je jen lehce vyšší. Pokud má epilepsii matka a otec nemá, riziko je stále méně než 5%. Pokud epilepsií trpí oba rodiče, riziko je trochu vyšší. Většina dětí nedědí epilepsii po rodičích, ale šance zdědit ji je vyšší u některých typů epilepsie.

Jestliže trpíte epilepsií, je normální, že se obáváte, aby ji vaše děti také neměly. Nicméně, strach z toho, že se u vašeho dítěte projeví epilepsie, není dostatečný důvod k rozhodnutí, abyste raději neměli žádné. Riziko je nízké, většina dětí z epilepsie vyroste a většina lidí, kteří jí trpí, jsou schopni mít záchvaty pod kontrolou díky užívání léků.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama