Jak závažné (nebezpečné) jsou záchvaty?

17. dubna 2009 v 22:49 | Tuška |  Epilepsie
Celoživotní vyhlídky lidí trpících epilepsií jsou stejné jako u kohokoliv jiného, pokud jsou jinak celkem zdraví.
Někteří lidé, jejichž epilepsie je zapříčiněna problémy jako je mrtvice nebo mozkový nádor, mohou samozřejmě zemřít dříve z těchto důvodů.


Dlouhotrvající záchvat křečí (nazývaný "tonicko-klonický status epilepticus") je medicínský výjimečný stav, stav nouze. Pokud neskončí během 30 minut, může zapříčinit trvalé zranění nebo smrt.
Navíc, lidé s epilepsií mohou také zemřít z důvodu vdechnutí zvratků během nebo po záchvatu. Tomu se může předejít, pokud někdo otočí osobu na bok, když záchvat začíná, a ujistí se, že zvratky úplně odcházejí z jeho úst.
Obecně řečeno, záchvaty jsou málokdy fatální, i když při nich člověk ztratí vědomí.

Lidé, kteří nejsou bez záchvatů, musí být opatrní kvůli možným nehodám během nich. Smrt utonutím je u lidí s epilepsií běžnější. To se může přihodit dokonce i ve vaně s jen pár centimetry vody, takže lidé trpící záchvaty by se asi měli spíše sprchovat místo koupele.
Jestliže máte epilepsii, váš lékař - a agentura ve vašem státě odpovědná za vydávání řidičských průkazů - vám pomůže rozhodnout, zda je pro vás bezpečné a legální řídit vozidlo.
Také byste měli být opatrní na vlakovém nástupišti nebo v metru, nebo když chodíte např. po rušných ulicích.
Nicméně, s určitým plánováním, byste měli být schopni vést život aktivní i bezpečný zároveň.

A co tzv. "náhlá nevysvětlitelná smrt z epilepsie" (SUDEP - Sudden Unexplained Death in Epilepsy)?

SUDEP je vzácný stav, ve kterém lidé s epilepsií umírají bez jasné příčiny. Jde o méně než 2% lidí s tímto postižením. Riziko je asi 1 ku 3000 za rok pro všechny lidi s epilepsií.
U lidí, kteří trpí častými, nekontrolovatelnými záchvaty a berou vysoké dávky antiepileptik, to může být šance vyšší - 1 ku 300. SUDEP je extrémně vzácný u dětí.

Při této nehodě je osoba často nalezena mrtvá v posteli a nejsou na ní patrné známky křečí či jiného záchvatu. Asi o třetině z nich je známo, že prožili záchvat nedlouho před dobou úmrtí. Jsou často nalezeni ležící obličejem dolů.

Příčiny smrti zaviněné SUDEPem nejsou známy. Někteří vědci se domnívají, že záchvat způsobil nepravidelný srdeční rytmus. Poslední studie uvažují o tom, že se člověk mohl udusit kvůli narušenému (sníženému) dýchání, tekutinou v plicích a tím, že ležel při spánku obličejem dolů.
Bezpečnostní preventivní opatření:

Nejlepší známý způsob, jak zminimalizovat riziko SUDEPu, je mít pod kontrolou záchvaty.
A proto:

· Berte veškeré léky na epilepsii pravidelně, podle předpisu.

· Nepijte mnoho alkoholu a neberte drogy (ani příležitostně).

· Hlídejte si pravidelný spánek a předcházejte únavě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama