Atonické záchvaty, tonické záchvaty (typy záchvatů)

25. dubna 2009 v 23:42 | Tuška |  Epilepsie
Atonické záchvaty

Jak vypadají?

Zde je typický příběh:
"Když má Bob záchvat s (poklesnutím) pádem (padací záchvat), skácí se k zemi a často se uhodí do hlavy a pohmoždí si tělo. Dokonce, i když jsem přímo vedle něj a připraven(á), nemusím ho zachytit. Přestože je v pokoji koberec a podložky v koupelně, vždy se zraní."Jak dlouho trvají?

Méně než 15 sekund.

Více informací

Svalový "tonus" je normální svalové napětí. "Atonic" znamená "bez tonu, bez napětí", čili při atonickém záchvatu ztratí svaly náhle pevnost, stabilitu. Oční víčka mohou poklesnout, hlava se může kývat či naklánět a osoba může upustit věci a často padá k zemi. Tyto záchvaty jsou také nazývány "padací ataky" nebo "padací záchvaty". Osoba obvykle zůstává při vědomí.

Jiný název pro tento typ záchvatu je "akinetický", což znamená "bez pohybu".

U koho se objevují?

Atonické záchvaty často začínají v dětství.

Jaké jsou perspektivy?

Záchvaty často přetrvávají až do dospělosti. Mnoho lidí s atonickými záchvaty bývá poraněno, když padají, proto mohou volit chránění v podobě helmy.

Co dalšího by to mohlo být?

Pacienti postižení záchvaty, které jim zapříčiňují pád, když stojí, často mívají tonické záchvaty (zahrnující náhlé svalové kontrakce - stahy) spíše než atonické.

Jak je stanovována diagnóza?

Obvykle diagnózu naznačuje již popis záchvatů svědky. Některé EEG monitorování může potvrdit podezření.
Pakliže záchvaty přetrvávají, měly by být provedeny další testy, aby se lékař ujistil, že pacientovy pády nezpůsobují změny srdečního rytmu nebo krevního tlaku.Tonické záchvaty

Jak vypadají?

Zde je typický příběh:
"Když má Jeff příhodu, jenom znehybní (strne). Obě paže jsou zvednuté nad hlavou a jeho obličej udělá grimasu, jakoby mu někdo mačkal tváře. Pokud stojí, může ztratit rovnováhu a spadnout. Tyto záchvaty ho tak "nevyřídí" jako tonicko-klonické záchvaty, ale jestli jich má několik rychle po sobě, cítí se často unavený."

Jak dlouho trvají?

Obvykle méně než 20 sekund.

Více informací

Svalový "tonus" je normální svalové napětí v klidu. Při "tonickém" záchvatu je svalový tonus velmi zvýšený a tělo, paže nebo nohy mohou dělat neočekávané strnulé pohyby. Vědomí je obvykle zachováno. Tonické záchvaty se většinou objevují během spánku a obvykle je zapojen celý mozek či jeho většina a jsou zasaženy obě strany těla. Jestliže osoba stojí, když začne záchvat, často padá k zemi.

U koho se objevují?

Obzvláště jsou obvyklé u lidí, kteří mají epileptický syndrom zvaný Lennox-Gastautův syndrom, ale mohou se objevovat i jinde.

Jaké jsou vyhlídky?

Tonické záchvaty u Lennox-Gastautova syndromu se mohou v průběhu času obtížněji kompenzovat. Někteří pacienti ale dosáhnou dobrých výsledků.

Co dalšího by to mohlo být?

Děti s neurologickými poruchami někdy mohou dělat pohyby, které by mohly být zaměněny za tonické záchvaty. EEG by mělo ukázat odlišnost.

Jak je stanovována diagnóza?

EEG může jasně ukázat na tyto záchvaty, pokud se objeví během monitorování.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama